Tworzenie filmu
Potrafisz już wykonać film z zestawu zdjęć, układając je na ścieżce filmowej, dodając napisy i dźwięki oraz imitując ruch kamery. Fotografia to jednak obraz statyczny. Zamień aparat fotograficzny na kamerę i wykonaj swój własny film. Rejestracja filmu za pomocą kamery to nie wszystko.
Weź pod uwagę fakt, że stworzenie filmu przebiega w następujących etapach:
rejestracja materiału filmowego za pomocą kamery lub innego urządzenia, które ma taką możliwość;
edycja filmu polegająca na stworzeniu projektu filmu, w którym następuje powiązanie ze sobą ścieżki wideo, audio i tekstów oraz dołączenie zaprojektowanych przejść pomiędzy poszczególnymi ujęciami filmowymi, a także dodanie efektów, usunięcie zbędnych lub nieudanych fragmentów filmu;
skompilowanie filmu do wybranego formatu zapisu.
Projekt, jak każdy dokument, należy zapisać na dysku komputera, aby można było uruchamiać go do dalszej edycji.
Każdy program do edycji filmu ma własny format zapisu pliku projektu filmu. Nie są to formaty rozpoznawalne przez inne programy. Pliki o takim formacie sugerują, że są to projekty filmów, które można edytować, poprawiać, zmieniać, korzystając z faktu, że wszystkie elementy filmu ułożone na poszczególnych ścieżkach są stale dostępne dla użytkownika. Możesz je więc modyfikować, podkładać inny dźwięk lub napisy, kasować określone fragmenty filmu itp.
Tworząc projekt nie zmieniasz plików źródłowych. Nie musisz się martwić, że uszkodzisz klip filmowy, który edytujesz w projekcie filmu. Zawsze możesz go powtórnie wstawić do projektu.
Projekt filmu
Wybierz tematykę filmu. Może ona być związana z ulubionym miejscem wycieczek, twoimi zainteresowaniami lub innym zagadnieniem przez ciebie wybranym. Zarejestruj ujęcia filmowe. Możesz to wykonać zarówno za pomocą kamery video lub tabletu, smartfonu lub aparatu fotograficznego z opcją nagrywania filmu. Pamiętaj o stosowaniu zasad kadrowania. Kompozycja obrazu w rejestrowanym filmie będzie miała duży wpływ na jakość twojego projektu.
Wybierz program, za pomocą którego dokonasz edycji filmu, dodasz napisy, dźwięki, przejścia, a nawet zdjęcia.
Komponowanie filmu z nagranych ujęć filmowych
Twój film będzie składać się z wybranych zarejestrowanych ujęć filmowych. Program do edycji filmu umożliwi ci ułożenie ich w odpowiedniej kolejności, podzielenie na mniejsze części oraz skrócenie i odrzucenie niepotrzebnych fragmentów.
Jeśli napotkasz problemy z zaprojektowaniem ścieżki ujęć filmowych twojego projektu skorzystaj z dodatkowych informacjidodatkowych informacji.
Dodanie obrazów do ścieżki filmowej
Ujęcia filmowe na ścieżce mogą być wzbogacone zdjęciami, które umieścisz na początku, końcu lub w środku ścieżki filmowej. Jeżeli masz problemy z wykonaniem tego zadania, skorzystaj z dodatkowych informacjidodatkowych informacji.
Projektowanie przejść między ujęciami
Po zaprojektowaniu ścieżki filmowej warto wprowadzić pomiędzy poszczególnymi klipami lub zdjęciami efekty przejść. Jeżeli masz problemy z wykonaniem tego zadania, skorzystaj z dodatkowych informacjidodatkowych informacji.
Dodawanie tekstu
Oglądając filmy, wiesz, że czasami na ekranie pojawiają się napisy:
na początku jest tytuł,
w trakcie trwania filmu mogą występować podpisy pod obiektami, informacje o rozmówcy, tłumaczenia itp.,
na końcu podaje się obsadę, nazwiska producenta i reżysera i inne informacje podsumowujące.
Dodanie tekstu powoduje powstanie kolejnej ścieżki w projekcie filmu. Długość elementu na takiej ścieżce odzwierciedla długość czasu, w którym ten tekst będzie wyświetlany. Zadbaj o taki czas wyświetlania zaprojektowanych napisów do swojego filmu, aby osoba go oglądająca zdążyła je przeczytać.
Dodaj do swojego filmu napisy. Jeżeli masz problemy z wykonaniem tego zadania, skorzystaj z dodatkowych informacjidodatkowych informacji.
Dodawanie dźwięku
Epoka filmu niemego to już historia. Materiał filmowy, który wykorzystasz do wykonania własnego filmu będzie udźwiękowiony. Zwykle jego jakość wymaga korekty. Niektóre programy mają funkcje, które umożliwią ci wyciszyć dźwięk fragmentami lub zwiększyć jego głośność.
Projektując film, masz do dyspozycji ścieżkę audio. W niektórych programach jest ich więcej niż jedna. Fakt ten umożliwia nakładanie dźwięków na siebie z możliwością ustawienia ich głośności w określonych fragmentach filmu. Wyobraź sobie, że na jednej ścieżce ustawiasz nagraną narrację, zaś na kolejnej podkład muzyczny.
Rozpoznaj funkcje do wstawiania dźwięku w swoim programie i zaprojektuj podkład dźwiękowy do swojego filmu. Jeżeli masz problemy z wykonaniem tego zadania, skorzystaj z dodatkowych informacjidodatkowych informacji.
Zapisywanie i kompilowanie filmu do wybranego formatu
Po stworzeniu projektu filmu należy uruchomić proces, który wykona wszystkie zmiany zapisane w projekcie i stworzy plik video zgodny z projektem. Taki proces nazywa się kompilacją.
Każdy program do edycji filmu umożliwia jego skompilowanie do formatu odczytywanego przez programy do odtwarzania filmów. Znasz je i wiesz, jak się je obsługuje. Po skompilowaniu twojego filmu, będzie on mógł być odtwarzany, tak jak inne. Wybór formatu zapisu pliku często zależy od ciebie, choć nie wszystkie programy kompilują filmy do wszystkich takich formatów.
Aby wybrać taki format, najpierw je poznaj. Do najbardziej popularnych formatów zapisów plików filmowych należą:
AVIAVI
MP4MP4
WMVWMV
MOVMOV
Oglądając filmy, spotykasz się również z innymi formatami zapisu danych filmowych. Każdy z nich potrzebuje program do odkodowania danych zakodowanych określoną technologią w tych formatach.
Zapisz przez siebie tworzony projekt filmu i zapisz film w odpowiednio dobranym formacie. W przypadku problemów skorzystaj z dodatkowych informacjidodatkowych informacji.
Odszukaj w zasobach sieci Internet informacje o innych formatach plików filmowych. Informacje przetworzone przez ciebie zbierz i przedstaw w prezentacji multimedialnej.
Wykonanie filmu cyfrowego polega na zaprojektowaniu i połączeniu ścieżki video, tekstu i ścieżek dźwiękowych, tak aby tworzyły spójną całość oraz zapisaniu go w odpowiednim formacie, który umożliwi wyświetlanie materiału na wybranym urządzeniu i w wybranym systemie operacyjnym