Czy ktoś z was zastanawiał się nad tym, jak wygląda mikroświat? Jaki jest kształt drobin, które tworzą materię? Czy można je zobaczyć? Czy są kolorowe?
Już wiesz
że materia nie jest ciągła, a składa się z drobin;
że pierwiastki mają swoje nazwy i symbole.
Nauczysz się
nazywać poszczególne elementy atomu;
określać przestrzeń, w której znajdują się elektrony, protony i neutrony;
stosować pojęcia: nukleony, liczba masowa, liczba atomowa;
określać liczbę protonów, neutronów, elektronów na podstawie liczby atomowej i masowej;
wykonywać obliczenia z użyciem atomowej jednostki masy.
ijSMlmpUvE_d5e191
1. Co to jest atom?
Podstawowymi elementami, z których zbudowana jest materia, są atomyatomatomy. Substancje tworzące świat materialny składają się z różnych atomów. Atomy mają masę, objętość i kształt. Każdy pierwiastek składa się z atomów tylko jednego rodzaju – żelazo – z atomów żelaza, złoto zaś – z atomów złota. Pojedyncze atomy żelaza i złota są zbudowane z tych samych cząstek, a różnią się tylko ich liczbą. Dlatego różnice te są wystarczające, aby ich zbiory tworzyły pierwiastki o odmiennych właściwościach.
Niewielkie rozmiary atomów nie pozwalają nam na oglądanie ich w sposób, w jaki przywykliśmy obserwować otaczający nas świat. Obecnie nie dysponujemy urządzeniami, które pozwalałyby nam swobodnie wnikać w głąb każdego rodzaju materii. Od niedawna możemy jednak w bardzo niskich temperaturach dostrzec cienką warstwę atomów unieruchomionych na powierzchni innych ciał stałych. Pomaga nam w tym przyrząd nazywany skaningowym mikroskopem tunelowym. Na otrzymanych za jego pomocą czarno‑białych obrazach zobaczyliśmy, że atomy mają kształt kulisty, a ich rozmiary są różne i zależą od rodzaju badanego pierwiastka. Już na początku XIX wieku angielski uczony John DaltonJohn DaltonJohn Dalton (czyt. dżon dalton) twierdził, że atomy tworzące różne pierwiastki są kulami różniącymi się między sobą wielkością.
R1LVffwyNeAQJ1
Rstrqe39dCG1X1
ijSMlmpUvE_d5e229
2. Spoglądamy w głąb atomu
Niemal do końca XIX wieku uważano, że atomy przypominają niewyobrażalnie małe i twarde jak kamień kulki. Dziś już wiemy, że atomy nie są jednorodne i niepodzielne. Okazuje się, że mają one złożoną wewnętrzną budowę. W środku każdego atomu, w samym jego centrum, znajduje się jądro atomowejądro atomowejądro atomowe. Poruszające się w różnych kierunkach z dużą szybkością ujemnie naładowane cząstki, zwane elektronamielektronelektronami, tworzą chmurę elektronową. Przestrzeń, którą zajmuje jądro atomowe, jest znacznie mniejsza od przestrzeni zajmowanej przez elektrony – średnica atomu jest około 100 000 razy większa od średnicy jądra. Gdyby jądro powiększyć do rozmiarów małej monety o średnicy kilku milimetrów, wówczas cały atom byłby kulą o przekroju wielkości stadionu sportowego.
Samo jądro atomu ma również złożoną budowę. W jego skład wchodzą dodatnio naładowane cząstki nazywane protonamiprotonprotonami oraz cząstki pozbawione ładunku – neutronyneutronneutrony. Protony i neutrony (czyli cząstki znajdujące się w jądrze) określa się jako nukleonynukleonynukleony.
RfNh1xIdSZ0Iz1
Każdy atom jest elektrycznie obojętną drobiną (nie jest obdarzony żadnym ładunkiem). W jego wnętrzu ładunki ujemne i dodatnie równoważą się. Oznacza to, że liczba protonów i elektronów w każdym atomie jest jednakowa.
RJO4pgOOGOjl91
pierwiastek
pierwiastek
zbiór atomów o jednakowej liczbie protonów w jądrze
Liczba neutronów nie ma wpływu na przynależność atomu do danego pierwiastka.
RN2dnMxYfCTJL1
Cząstki wchodzące w skład atomów
Nazwa
Symbol
Ładunek\*
Miejsce w atomie
elektron
e (eIndeks górny ––)
-1
obszar poza jądrem
proton
p (pIndeks górny ++)
1
jądro
neutron
n (n)
jądro
*Ujemny ładunek elektronu i dodatni ładunek protonu mają tę samą wartość bezwzględną (różnią się tylko znakami). Ustalono, że ładunek ujemny elektronu jest elementarnym ładunkiem ujemnym. Zatem proton ma elementarny ładunek dodatni.
R1OrTxUKeJmLz1
Ciekawostka
Czy składniki atomu są niepodzielne? Obecny stan wiedzy pozwala nam powiedzieć, że elementarnymi składnikami materii są dwa rodzaje cząstek: leptony i kwarki. Nie wiemy, czy cząstki te mają strukturę wewnętrzną. Elektron należy do leptonów, jest niepodzielny, czyli nie ma wewnętrznej struktury. Natomiast neutrony i protony są zbudowane z kwarków. Znaleziono dowody na istnienie sześciu rodzajów kwarków. Każdemu z kwarków fizycy nadali angielskie nazwy, nawiązujące bardziej do życia codziennego niż do świata nauki. W języku polskim nazwy te brzmią: górny (u), dolny (d), dziwny (s), powabny (c), niski (spodni) (b), wysoki (t). Kwarki nie istnieją samodzielnie w przyrodzie, a tylko w grupie, tworząc inne cząstki. Dwa z nich (górny i dolny) biorą udział w tworzeniu nukleonów.
RvW0SzVwbzZxE1
ijSMlmpUvE_d5e311
3. Opisujemy atomy
Aby opisać atom, należy podać liczby protonów (lub elektronów) i neutronów wchodzących w jego skład.
Polecenie 1
Spróbuj przedstawić na różne sposoby atom helu, który zawiera dwa elektrony oraz dwa protony i dwa neutrony w jądrze atomowym. Możesz stworzyć model przestrzenny atomu, opisać go słowami lub narysować. Technika prezentacji jest dowolna. Który z tych sposobów okazał się według ciebie najbardziej czytelny?
Atomy można opisywać na różne sposoby, można je narysować, scharakteryzować słownie, przedstawić w tabeli. Choć istnieje wiele sposobów prezentacji budowy atomu, chemicy wykorzystują tylko jeden, to znaczy opisują atomy za pomocą dwóch liczb: atomowej i masowej. Liczba atomowa ()liczba atomowaLiczba atomowa () to liczba protonów w jądrze, natomiast liczba masowa ()liczba masowaliczba masowa () to liczba nukleonów (suma protonów i neutronów). Liczby te umieszcza się w odpowiedniej kolejności i miejscu przy symbolu pierwiastka. Z lewej strony symbolu w indeksie górnym umieszcza się liczbę masową , a w indeksie dolnym – liczbę atomową .
RQa9buJwuJnCa1
Opis przykładowych atomów pierwiastków za pomocą liczb A i Z
Nazwa pierwiastka
Symbol pierwiastka
Liczba protonów w jądrze
Liczba neutronów w jądrze
Liczba elektronów
Liczba masowa
Liczba atomowa
Zapis
wodór
1
1
1
1
tlen
8
8
8
16
8
wapń
20
20
20
40
20
srebro
47
60
47
107
47
ijSMlmpUvE_d5e355
4. Jak duże są atomy pierwiastków i jaka jest ich masa? Jak możemy wyrażać masę atomów pierwiastków?
Znane są rozmiary i masy atomów. Średnice atomów to wielkości rzędu miliardowej części metra (10Indeks górny -9-9 m), a ich masy stanowią niewyobrażalnie małą część grama (10Indeks górny -24-24 g). Atomy należące do różnych pierwiastków różnią się pod względem masy i wielkości. Najlżejszy z nich, atom wodoru, ma masę około 1,66 · 10Indeks górny -24-24 g (0,00000000000000000000000166 g), a jego promień wynosi 30 pm (0,00000000003 m). Najcięższy z istniejących na Ziemi atomów – atom uranu – ma masę 3,95 · 10Indeks górny -22-22 g (0,000000000000000000000395 g), a jego promień równa się 138 pm (0,000000000138 m).
W codziennej pracy chemik rzadko wykorzystuje wiedzę dotyczącą wielkości atomów, natomiast częściej bierze pod uwagę ich masę. W tym wypadku posługiwanie się wielkościami, które mają małe wartości, jest bardzo niewygodne. Dokonywanie operacji matematycznych na tak małych liczbach może prowadzić do pomyłki i otrzymania niewłaściwego wyniku. Dlatego chemicy w opisie masy atomów posługują się wielkością zwaną atomową jednostką masyjednostka masy atomowejatomową jednostką masy lub unitem którą oznaczają symbolem u. Jej wartość wynosi 0,00000000000000000000000166 g (1,66 · 10Indeks górny -24-24 g).
Masę atomu pierwiastka, którą wyrazimy za pomocą tej jednostki, nazywa się masą atomową.
jednostka masy atomowej
jednostka masy atomowej
atomowa jednostka masy, unit [u] – jednostka masy wykorzystywana do określania względnych mas atomów (tzw. mas atomowych), liczbowo równa 1,66 · 10Indeks górny -24-24 g
Masa atomowa wodoru wynosi około 1 u, co oznacza, że rzeczywista masa atomu wodoru jest równa liczbowo jednemu unitowi, czyli 0,00000000000000000000000166 g (1,66 · 10Indeks górny -24-24 g).
RbVErEhNeueWv1
RpoVYCKKxtbss1
Masę cząstek subatomowych można także wyrazić w atomowych jednostkach masy. Okazuje się, że masy protonu i neutronu są równe około 1 u. Masa elektronu jest znacznie mniejsza od masy protonu i neutronu.
Cząstki subatomowe wchodzące w skład atomów
Nazwa
Symbol
Ładunek
Masa [u]
elektron
e (eIndeks górny --)
-1
proton
p (pIndeks górny ++)
1
1
neutron
n (n)
1
ijSMlmpUvE_d5e421
Podsumowanie
Podstawowym elementem materii jest atom.
Atom jest zbudowany z jądra i poruszających się wokół niego elektronów (ujemnie naładowanych cząstek).
Jądro atomowe zajmuje centrum atomu i składa się z nukleonów, którymi są protony (cząstki o ładunku dodatnim) i neutrony (cząstki, które nie posiadają ładunku elektrycznego).
W jądrze atomowym jest skupiona prawie cała masa atomu.
Liczba elektronów i protonów w atomie jest jednakowa.
Atomy opisuje się za pomocą liczby masowej () i liczby atomowej () – .
Liczba atomowa to liczba protonów w jądrze atomu.
Liczba masowa to suma liczby protonów i liczby neutronów w jądrze atomu.
Jednostką masy atomowej jest unit [u], a jego wartość wynosi 1,66 · 10Indeks górny -24-24 g.
Praca domowa
Polecenie 2.1
Dany jest zbiór atomów:
Wskaż atom, który:
ma najmniejszą masę,
ma najmniej protonów,
ma największą liczbę neutronów.
Polecenie 2.2
Dowiedz się i wyjaśnij, dlaczego nie można zobaczyć atomów za pomocą mikroskopu optycznego.
Polecenie 2.3
Oblicz długość promienia atomu, którego jądro miałoby średnicę taką jak najmniejsza planeta naszego Układu Słonecznego. Czy promień tego hipotetycznego atomu byłby większy, czy mniejszy niż odległość między Słońcem a najdalszą planetą naszego Układu Słonecznego?
ijSMlmpUvE_d5e605
Słowniczek
atom
atom
najmniejsza część pierwiastka chemicznego, zachowująca jego właściwości
John Dalton (czyt. dżon dalton)
Biogram John Dalton (czyt. dżon dalton) nie istnieje
trwała cząstka elementarna o ładunku ujemnym (elementarnym ładunku ujemnym); składnik atomu, zajmuje obszar w przestrzeń wokół jądra
jądro atomowe
jądro atomowe
centralna część atomu, zbudowana z jednego lub więcej protonów i neutronów (nie wszystkie jądra atomowe zawierają neutrony); stanowi niewielką część objętości całego atomu; w jądrze skupiona jest prawie cała masa atomu
liczba atomowa
liczba atomowa
liczba protonów w jądrze atomowym (równa liczbie elektronów)
liczba masowa
liczba masowa
liczba nukleonów, równa sumie liczby protonów i liczby neutronów
neutron
neutron
cząstka bez ładunku elektrycznego, składnik jądra atomowego
nukleony
nukleony
składniki jądra atomowego; zaliczają się do nich protony i neutrony
proton
proton
cząstka o elementarnym ładunku dodatnim, składnik jądra atomowego
ijSMlmpUvE_d5e824
Zadania
Ćwiczenie 1
R19lhmdzChBoF1
Ćwiczenie 2
RVhph8nt6vk5z1
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Dopasuj do nazwisk znanych postaci opisy dokonanych przez nich odkryć. Przeciagnij pasujące sformułowania we właściwe miejsce.
Użył po raz pierwszy pojęcia atom do opisu budowy materii., Był przekonany, że materia składa się z atomów, które są nie tylko różnej wielkości, ale i różnych kształtów., Uważany jest za twórcę naukowej atomistyki., Twierdził, że wszystkie atomy są kuliste.