Tytuł: Najważniejszy człowiek na świecie

Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska

Temat zajęć:

Kto jest dla mnie najważniejszy na świecie?

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy IV szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;

4) zna i rozpoznaje w tekście literackim: epitet, porównanie, przenośnię, wyrazy dźwiękonaśladowcze, zdrobnienie, zgrubienie, uosobienie, ożywienie, apostrofę, anaforę, pytanie retoryczne, powtórzenie oraz określa ich funkcje;

9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;

12) określa tematykę oraz problematykę utworu;

15) objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w tekstach;

17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;

18) wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze;

19) wyraża własny sąd o postaciach i zdarzeniach.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

3) określa temat i główną myśl tekstu;

4) dostrzega relacje między częściami wypowiedzi (np. tytuł, wstęp, rozwinięcie, zakończenie);

5) odróżnia zawarte w tekście informacje ważne od drugorzędnych.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny; rozumie rolę akapitów w tworzeniu całości myślowej wypowiedzi;

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

4) redaguje notatki;

5) opowiada o przeczytanym tekście.

Ogólny cel kształcenia

Kształcenie umiejętności tworzenia wypowiedzi pisemnych i ustnych.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • odczytuje wieloznaczność wyrażeń;

  • poznaje stałe związki wyrazowe i rozumie ich przenośne znaczenie;

  • posługuje się różnymi formami językowymi;

  • wypowiada się na temat tekstu literackiego;

  • tworzy spójny tekst na temat poruszany na zajęciach;

  • tworzy wiersz.

Metody/techniki kształcenia

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika;

  • praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe i przewodniego tekstu;

  • waloryzacyjne: metody ekspresyjne;

  • problemowa: klasyczna, rozmowa ukierunkowana.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna o zróżnicowanym stopniu trudności;

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność grupowa;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć, wyjaśnia, że na zajęciach uczniowie porozmawiają o najważniejszych dla nich osobach i przekonają się, że niektóre słowa mają podwójne znaczenie.

2. Nauczyciel i uczniowie uruchamiają lekcję “The most important person in the world”. Uczniowie odsłuchują pierwszą część nagrania wprowadzającego.

Faza realizacyjna

1. Uczniowie w grupach wypisują trzy imiona lub nazwy osób, które są dla nich najważniejsze na świecie i opisują je za pomocą pięciu słów, które mają szczególne znaczenie w ich opisie (zadanie 1). Następnie drogą współdziałania w grupach i współdziałania między grupami uczniowie tworzą listę najważniejszych dla nich osób oraz listę kluczowych słów.

2. Rozmowa ukierunkowana pytaniami: Dlaczego te właśnie osoby zasłużyły na miano najważniejszych na świecie?, Co dla was znaczą podane słowa?

3. Wysłuchanie recytacji wiersza „Strażaczka” Piotra Wawrzeniuka w lekcji na stronie epodreczniki.pl i odpowiedzi na pytania: O kim jest ten wiersz?, Kto jest osobą opowiadającą?, Jakie wrażenie zrobił na was ten wiersz? (zadanie 2).

4. Praca z tekstem w podziale na grupy; każda z nich pracuje z jedną zwrotką wiersza (zadanie 3).

5. Przedstawienie pozostałym grupom bohaterki zwrotki.

6. Wyszukiwanie wyrazów i wyrażeń, które kojarzą się z wykonywanym zawodem, ale mają też inne znaczenia; wyjaśnienie tych znaczeń.

7. Czytanie podanych związków wyrazowych i odkrywanie ich przenośnego znaczenia. Nauczyciel w razie potrzeby może pomóc w wyjaśnieniu wątpliwości.

8. Uczeń samodzielnie dobiera odpowiednie związki wyrazowe, które pasują do wizerunku wybranej bliskiej osoby, i zapisuje je w zeszycie (zadanie 4).

9. Uczniowie wykonują zadanie interaktywne 5: grupują cechy negatywne i pozytywne.

10. Indywidualne zadanie twórcze (napisanie wiersza o mamie) z możliwością doboru stopnia trudności wraz z instrukcją, która ukierunkowuje ucznia podczas pracy nad tworzeniem i doskonaleniem tekstu (zadania 6 i 7).

11. Prezentacja wierszy uczniów.

Faza podsumowująca

Podsumowanie zajęć: uczniowie przygotowują indywidualnie notatki w swoich zeszytach korzystając z metody mapy myśli lub sketchnotingu.

Praca domowa

Narysuj portret wybranej bliskiej osoby i opisz ją w ok. 10 zdaniach.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

positive feature or quality
positive feature or quality
RDhPZ4JqyHZAa
Nagranie słówka: positive feature or quality

cecha pozytywna

negative feature or quality
negative feature or quality
R1B6tnwAWLsJ8
Nagranie słówka: negative feature or quality

cecha negatywna

Teksty i nagrania

R1GVcDslWkHQw
Nagranie abstraktu

The most important person in the world

Our world is made up of family and friends: every day they give us reasons to smile, be joyful and happy. And sometimes – unfortunately – they make us angry and sad. We cannot imagine life without them, though! Without them life would be boring. Let us think warmly of them: what they are like, their likes and dislikes. Let us invite them in our minds to the lesson we are about to start.