E-materiały do kształcenia zawodowego

Urządzenia do sterylizacji

MED.12. Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych - Technik sterylizacji medycznej 321104

bg‑azure

Sterylizator niskotemperaturowy

SYMULATOR

1
1
Instrukcja do symulatora

Symulator “Sterylizator niskotemperaturowy” rozpoczyna się ekranem startowym. Za pomocą przycisku Rozpocznij, użytkownik przechodzi do ekranów z tematem, celem i opisu sprzętu. Symulator sterylizatora niskotemperaturowego umożliwia wirtualną obsługę dwóch urządzeń: sterylizatora gazowego (na tlenek etylenu) oraz sterylizatora plazmowego (na nadtlenek wodoru). Użytkownik zapoznaje się na początku z ogólnym opisem budowy i zasadami działania sterylizatora niskotemperaturowego, następnie wybiera jego typ. Poruszanie się między tymi ekranami umożliwia przycisk Dalej.

Każdy tekst oznaczony ikoną Włącz/wyłącz dźwięk jest czytany przez lektora. Użytkownik ma możliwość wielokrotnego odsłuchania nagrania.

Po kliknięciu przycisku Dalej na planszy z wyborem urządzenia, użytkownik przechodzi do ekranu z pierwszym krokiem postępowania. Na każdym kolejnym ekranie znajduje się informacja, co na danym etapie powinien wykonać użytkownik:

  • zapoznać się z opisami poprzez kliknięcie w odpowiednie przyciski lub najechanie na nie,

  • przeciągnąć elementy we wskazane miejsca,

  • wykonać polecenie, klikając odpowiednią ilustrację na ekranie.

Po wykonaniu wszystkich poleceń, pojawia się plansza końcowa z informacją podsumowującą i przycisk Zacznij od nowa.

R14S3WzrkPP15
Przyciski funkcyjne
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
RiT7RnJxRrmBQ
Sterylizator niskotemperaturowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
RPi9FxS4YZwgL1
Ćwiczenie 1
Sterylizacja niskotemperaturowa to sterylizacja, w której czynnikiem sterylizującym jest na przykład tlenek etylenu i która odbywa się w temperaturze poniżej sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Tlenek etylenu wykazuje silne działanie biobójcze i charakteryzuje się dużą zdolnością do wnikania w głąb materiałów.
Jakie narzędzia i wyroby medyczne mogą być poddane takiej sterylizacji?
R1OMergrOBaIl3
Ćwiczenie 2
W komorze sterylizatora niskotemperaturowego na tlenek etylenu znajduje się wnęka przeznaczona na nabój z gazem, który zostaje w całości wykorzystany w jednym cyklu sterylizacyjnym. Co należy zrobić z pustym nabojem po zakończeniu procesu?
R8ImsiV0TxM3R3
Ćwiczenie 3
Sterylizator plazmowy wykorzystuje nadtlenek wodoru jako czynnik sterylizujący, który dostarczany jest do komory urządzenia w postaci parowej i po rozprzestrzenieniu się reaguje ze sterylizowanymi wyrobami medycznymi. Generowane jest silne pole elektryczne, powodujące powstanie plazmy, czyli zjonizowanych, to jest naładowanych dodatnio i ujemnie, cząsteczek gazu o dużej energii. Niszczenie drobnoustrojów polega na aktywnym działaniu wolnych rodników, uszkadzających mikroorganizmy. Nadtlenek wodoru nie generuje toksycznych pozostałości, ponieważ rozkłada się do tlenu i wody. Korzystając z tej charakterystyki, przeczytaj poniższe stwierdzenia i wybierz to z nich, które jest prawdziwe.
R13X5h5I8JF7k2
Ćwiczenie 4
Poddając wsad narzędziowy procesowi sterylizacji gazowej tlenkiem etylenu, konieczne jest stosowanie między innymi testów biologicznych, służących do kontroli procesu pod względem skuteczności usunięcia mikroorganizmów. Jaki test biologiczny wybierzesz dla sterylizacji gazowej z użyciem podanego środka?
RAMjoXrLtPjHi2
Ćwiczenie 5
Poddając wsad narzędziowy procesowi sterylizacji gazowej tlenkiem etylenu konieczne jest stosowanie między innymi wskaźników chemicznych, służących do kontroli procesu pod względem wystawienia wsadu narzędziowego na działanie czynnika sterylizującego. Jaki wskaźnik chemiczny wybierzesz dla sterylizacji gazowej z użyciem podanego środka?
R1ZpR4r8s3It13
Ćwiczenie 6
Po umieszczeniu wsadu narzędziowego oraz testów i wskaźników kontroli procesu w sterylizatorze plazmowym uruchamiasz program sterylizacyjny. Jednak po około czterech minutach na wyświetlaczu urządzenia pojawia się komunikat o błędzie, który, zgodnie z instrukcją producenta, oznacza, iż najprawdopodobniej przyczyną zatrzymania procesu jest obecność wilgoci na wsadzie narzędziowym. Jakie działanie podejmujesz?
RuH6Lz26rv5zo2
Ćwiczenie 7
Po zakończonym cyklu sterylizacji w przelotowym sterylizatorze gazowym należy sprawdzić testy biologiczne i testy chemiczne. Wymaga to otworzenia drzwi urządzenia i wysunięcia koszy sterylizacyjnych z komory urządzenia. Po której stronie urządzenia, to jest od strony której ze stref centralnej sterylizatorni, otworzysz drzwi urządzenia?
R1FQe8iyIUDTB2
Ćwiczenie 8
Po zakończonym cyklu sterylizacji w sterylizatorze gazowym sprawdzasz test biologiczny ze sporami Bacillus atrophaeus. W tym celu wyjmujesz fiolkę z opakowania PCD, umieszczasz ją w kruszarce inkubatora, tak aby znajdująca się w środku pożywka wymieszała się z nośnikiem nasączonym sporami bakterii. Następnie umieszczasz fiolkę w inkubatorze w temperaturze i na czas określone przez producenta. Potem sprawdzasz wynik testu. Co świadczy o jego prawidłowym przebiegu?
R1D5gBzSoCqvY2
Ćwiczenie 9
Po zakończonym cyklu sterylizacji w sterylizatorze gazowym z użyciem tlenku etylenu sprawdzasz testy biologiczny i chemiczny. Test biologiczny dał wynik prawidłowy, natomiast test chemiczny nie przebarwił się prawidłowo. Jakie działania podejmujesz?
RvTPklbMgtQWH2
Ćwiczenie 10
Opakowania sterylizacyjne, które mogą być stosowane w procesie sterylizacji gazowej z użyciem nadtlenku wodoru powinny spełniać takie same wymagania według tych samych norm europejskich, co opakowania stosowane w sterylizacji wysokotemperaturowej parą wodną. Czy oznacza to, że również takie same wyroby medyczne mogą być sterylizowane w obydwu typach sterylizacji?
R1DaBQMaG6N1e2
Ćwiczenie 11
Po uruchomieniu sterylizatora gazowego na tlenek etylenu na ekranie wyświetla się informacja opatrzona znakiem ostrzegawczym i wykrzyknikiem. Treść komunikatu świadczy o tym, że w komorze sterylizatora panuje zbyt wysoka temperatura, aby móc rozpocząć nowy cykl pracy urządzenia. Jednocześnie przyciski do wyboru temperatury cyklu na ekranie są nieaktywne. Jakie działanie podejmujesz?
Rx37ce2J7hYtI2
Ćwiczenie 12
W trakcie aeracji komory sterylizatora gazowego zachodzi napowietrzanie, czyli wymuszony obieg powietrza w odpowiedniej temperaturze. Trwa zazwyczaj dwanaście godzin i ma na celu usunięcie resztek tlenku etylenu z komory i sterylizowanych narzędzi. Czy w określonych warunkach można ten etap pominąć czy też jest on konieczny w każdym cyklu sterylizacyjnym?

Powiązane ćwiczenia