Elementy aktywne sieci SSP w części koncentrycznej (przykłady)
Koncentratory (huby) danych
Koncentratory to urządzenia bierne, które łączą gniazda urządzeń komputerowych w jedną sieć o topologii gwiazdy. Urządzenia te wyrównują czasowy przepływ sygnału i przesyłają go bez konieczności sterowania przepływu informacji.
W systemie mogą odgrywać rolę pasywną lub aktywną – tylko pośredniczyć w przekazywaniu danych lub też wpływać na sposób ich przekazywania.
Zadaniem koncentratora jest połączenie wielu komputerów lub innych urządzeń sieciowych w jeden segment sieci, który definiujemy jako fragment sieci komputerowej oddzielony urządzeniem sieciowym tj. router, most bądź przełącznik, w celu odseparowania ruchu, który będzie przebiegał wewnątrz wytypowanego segmentu. Koncentratory służą jako elementy pośredniczące w wymianie danych pomiędzy częścią obiektową (wykonawczą) i systemem nadrzędnym (sterującym) w ten sposób, że:
przyspieszają wymianę danych pomiędzy urządzeniami, a systemem nadrzędnym czyli - wykonują wzmocnienie, podobnie jak opisane poniżej wzmacniacze,
pozwalają zwiększyć liczbę urządzeń podłączonych do systemu,
gromadzą dane archiwalne.
Koncentrator współpracuje z różnymi rodzajami łączy: modemem telefonicznym lub radiomodememradiomodemem, modemem internetowym, ale też (obecnie – najczęściej) przewodami i światłowodami. Obsługuje szereg protokołów sieciowych: translację NAT, protokoły RIP oraz DNS.
Koncentrator danych typu PD22 jest wykorzystywany do komputerowych systemów telemetrii jako element pośredniczący w wymianie danych pomiędzy częścią obiektową i systemem nadrzędnym. Koncentartor PD22 przyśpiesza wymianę danych pomiędzy urządzeniami, a systemem nadrzędnym, pozwala zwiększyć liczbę urządzeń podłączonych do systemu, gromadzi dane w postaci archiwum. Koncentrator wykorzystuje różne rodzaje łączy: przewodowe, światłowodowe, przez modem internetowy, modem telefoniczny lub radiomodem.
Do komunikacji PD22 wykorzystuje dwa rodzaje portów:
do komunikacji z urządzeniami pracującymi w obiekcie.
do komunikacji z systemem nadrzędnym przez łącza przewodowe.
Koncentratory mogą być połączone w sposób łańcuchowy – w ten sposób zwiększa się liczbę urządzeń dostępnych w sieci.
Regeneratory (wzmacniacze)
Regeneratory wzmacniają poziom sygnału. Używa się ich do przedłużenia magistralimagistrali w sieciach ze skrętką miedzianą lub przewodami koncentrycznymi ze złączami BNC (kiedyś). Regenerator, odbierając sygnały z jednego segmentu sieci, wzmacnia je, poprawia ich parametry czasowe i przesyła do innego segmentu.
Zamiast regeneratora, można posłużyć się innym medium transmisyjnym o większej dopuszczalnej długości, np. światłowodem. Inną metodą jest zastosowanie zwykłego koncentratora. Jeśli podłączy się do niego tylko dwa kable sieciowe, nie ma niebezpieczeństwa zalania sieci nadmiarową transmisją.
Przedstawiony regenerator służy do wzmacniania i przedłużenia sygnału w interfejsie RS485 o kolejne 1200 metrów. Dla prawidłowej realizacji wzmacnianego sygnału stosuję się nieekranowaną skrętkę typu UTP, natomiast zastosowanie ekranowanej skrętki STP zapewni lepszą odporność na zakłócenia. Regenerator wykorzystuje dwie pary z czterech dostępnych w skrętce. Jedną para jest odpowiedzialna za zasilanie, a druga za wymianę informacji.
Przjedź do wizualizacji 3DPrzjedź do wizualizacji 3D
Wróć do spisu treściWróć do spisu treści