Tytuł: Co to znaczy „bohater”?

Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak

Temat zajęć

Bohater – czyli kto?

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy VI ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

7) opowiada o wydarzeniach fabuły oraz ustala kolejność zdarzeń i rozumie ich wzajemną zależność

9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;

10) rozróżnia narrację pierwszoosobową i trzecioosobową oraz wskazuje ich funkcje w utworze;

11) wskazuje w utworze bohaterów głównych i drugoplanowych oraz określa ich cechy;

12) określa tematykę oraz problematykę utworu;

14) nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst;

16) określa doświadczenia bohaterów literackich i porównuje je z własnymi;

17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;

18) wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze;

19) wyraża własny sąd o postaciach i zdarzeniach;

20) wskazuje wartości w utworze oraz określa wartości ważne dla bohatera.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

2) wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio;

3) określa temat i główną myśl tekstu;

5) odróżnia zawarte w tekście informacje ważne od drugorzędnych.

II. Kształcenie językowe.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

4) rozumie dosłowne i przenośne znaczenie wyrazów w wypowiedzi; rozpoznaje wyrazy wieloznaczne, rozumie ich znaczenie w tekście oraz świadomie wykorzystuje do tworzenia własnych wypowiedzi;

7) dostosowuje sposób wyrażania się do zamierzonego celu wypowiedzi;

8) rozróżnia synonimy, antonimy, rozumie ich funkcje w tekście i stosuje we własnych wypowiedziach.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) uczestniczy rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;

3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny; rozumie rolę akapitów w tworzeniu całości myślowej wypowiedzi;

4) dokonuje selekcji informacji;

5) zna zasady budowania akapitów;

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

4) redaguje notatki;

5) opowiada o przeczytanym tekście.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) doskonali ciche i głośne czytanie;

2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie poznają literacki wizerunek Emilii Plater oraz gromadzą słownictwo do opisu postaci.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • określa zakres znaczeniowy słowa „bohater”;

  • gromadzi słownictwo potrzebne do opisu postaci;

  • tworzy opis bohatera;

  • uzasadnia swoje zdanie.

Metody/techniki kształcenia

  • podająca: pogadanka;

  • praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Przed lekcją

1. Uczniowie przeprowadzają ankietę wśród co najmniej 10 osób, zadając im pytania:

  • Kto to jest bohater?

  • Jakie cechy charakteru ma bohater?

  • Kto jest dla ciebie bohaterem?
    Notują odpowiedzi w zeszycie.

2. Uczniowie mają za zadanie powtórzyć wiadomości na temat powstania listopadowego.

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć i podaje uczniom kryteria sukcesu.

2. Prowadzący pyta uczniów, kogo uważają za bohatera lub jakich bohaterów wymieniły osoby, z którymi przeprowadzali ankietę przed zajęciami. Wypisanie nazwisk na tablicy – w sumie powinno się pojawić ok. 20‑30 nazwisk.

Faza realizacyjna

1. Krótkie omówienie: kim są bohaterowie, których nazwiska wypisaliśmy na tablicy, co łączy, a co różni te postacie?

2. Zabawa w kalambury. Chętni uczniowie wybierają jedną z postaci zapisanych na tablicy i przedstawiają ją bez słów tak, aby pozostali uczniowie odgadli, o kogo chodzi.

3. Uczniowie wspólnie z nauczycielem wypisują słownictwo angielskie potrzebne do opisu bohatera (plansza interaktywna w abstrakcie). Potrzebne będą zarówno rzeczowniki (np. rycerz, patriota), jak i przymiotniki (np. dzielny, odważny, bohaterski, sprytny) oraz przysłówki (np. mądrze, odważnie).

4. Lektura wiersza Adama Mickiewicza Śmierć pułkownika. Chętny lub wybrany uczeń przypomina krótko wiadomości nt. powstania listopadowego. Uczniowie wyszukują informacje o Emilii Plater w dostępnych źródłach i uzupełniają formularz w abstrakcie. Nauczyciel pyta, czy polska bohaterka przypomina uczniom jakąś inną postać historyczną i w razie konieczności naprowadza uczniów na postać Joanny d'Arc.

5. Wykonanie ćw. 3 i 4 dotyczących treści wiersza.

6. Nauczyciel pyta uczniów, dlaczego – ich zdaniem – poeta dopiero na końcu utworu wyjawił imię i nazwisko bohatera (ćw. 5). Uczniowie podają swoje propozycje, np.

  • żeby wzmocnić efekt zaskoczenia czytelnika

  • ponieważ kobieta‑żołnierz to rzadkość w tamtych czasach.
    Uczniowie wyjaśniają, na czym polega wyjątkowość Pułkownika (ćw. 6).

7. Uczniowie w parach przygotowują uzasadnienie w języku angielskim: dlaczego Emilię Plater można nazwać bohaterką.

8. Pod koniec, pracując w parach lub indywidualnie, uczniowie przygotowują krótki opis osoby, którą uważają za bohatera. Wybrani uczniowie prezentują swoje notatki na forum klasy.

Faza podsumowująca

Nauczyciel zadaje uczniom pytania na podsumowanie, np.

  • Dlaczego czcimy bohaterów?

  • Czy pamięć o bohaterach, takich jak Emilia Plater, zagnie? Co zrobić, żeby tak się nie stało?

Praca domowa

Przygotuj plakat o osobie, którą uważasz za bohatera.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

hero
hero
Rjy2BqTYNKZ0t
Nagranie słówka: hero

bohater

national hero
national hero
Rud8k1BtgBVDf
Nagranie słówka: national hero

bohater narodowy

literary character
literary character
RdNASxI1spIwK
Nagranie słówka: literary character

bohater literacki

courage
courage
Rlw2P7A1JyAnz
Nagranie słówka: courage

odwaga

strength
strength
R15KurQHuCF5R
Nagranie słówka: strength

siła

peasant
peasant
RWk0OIUGsjZvW
Nagranie słówka: peasant

chłop

soldier
soldier
R1OisJmBynyBS
Nagranie słówka: soldier

żołnierz

cannon
cannon
RTOmx6o9N3Ktn
Nagranie słówka: cannon

armata

fatherland
fatherland
R1RGsFIMWbviz
Nagranie słówka: fatherland

ojczyzna

army
army
RNSWSDRHf8uR4
Nagranie słówka: army

wojsko

hut
hut
Ry1B9rKkVtdsx
Nagranie słówka: hut

chata

room
room
RWA4mUUGJ1QiU
Nagranie słówka: room

izba

fear
fear
RGbo6Sc7rtQjC
Nagranie słówka: fear

strach

anxiety
anxiety
Ru9lMKwCHhky6
Nagranie słówka: anxiety

niepokój

sadness
sadness
R17ywQpUickQf
Nagranie słówka: sadness

smutek

insecurity
insecurity
RRtbnxkASidws
Nagranie słówka: insecurity

niepewność

relief
relief
R1SoadP6eZOns
Nagranie słówka: relief

ulga

pride
pride
R1LDmXkTETiG5
Nagranie słówka: pride

duma

Teksty i nagrania

RSIEFs32eaPE2
Nagranie abstraktu

What does it mean “a hero”?