Kontrola instalacji oświetleniowej w pojeździe samochodowym
bg‑orange
Typowe usterki występujące przy kontroli prawidłowości działania świateł i oświetlenia pojazdu samochodowego
GRA EDUKACYJNA
1
Instrukcja użytkowania gry edukacyjnej
Instrukcja użytkowania gry edukacyjnejD1D4FjT43
Gra edukacyjna umożliwia przyswojenie wiadomości na temat działań związanych z kontrolą stanu technicznego układu hamulcowego.
Zanim przystąpisz do gry, zmień tryb wyświetlania na tryb pełnoekranowy, klikając przycisk WŁĄCZ TRYB PEŁNOEKRANOWY.
R1AhaoXYA6xiw
Gra polega na wcieleniu się w rolę diagnosty samochodowego, czyli pracownika stacji kontroli pojazdów; dzięki niej nauczysz się przeprowadzania kontroli stanu technicznego układu hamulcowego. By przystąpić do gry, kliknij przycisk ROZPOCZNIJ GRĘ.
R1WVT4LIc70gz
W prawym górnym rogu znajdują się przyciski funkcyjne: „Wyłącz dźwięk tła”, „Pomoc” i „Zamknij grę”. Po ich kliknięciu będziesz mógł odpowiednio: wyłączyć dźwięk towarzyszący rozgrywce, otworzyć zakładkę pomocniczą z kluczowymi zagadnieniami dla gry, a także przerwać i zakończyć rozgrywkę.
R17uC8aQ4Blvx
Kliknij przycisk „Pomoc”, jeśli chcesz zaznajomić się z najważniejszymi zagadnieniami skorelowanymi z rozgrywką. Pamiętaj, że ich znajomość jest wymagana do ukończenia gry.
RKEfLN86LvHdB
W tej grze masz do dyspozycji jedną postać – diagnostę samochodowego. Z opisu postaci dowiesz się, jakie trzeba mieć kompetencje, by zajmować się kontrolą i oceną stanu technicznego pojazdów. Aby rozpocząć grę, kliknij przycisk ROZPOCZNIJ.
R19JQoRPx45Ij
Na kolejnym ekranie gry zobaczysz, że w tej grze istnieją dwa poziomy trudności. Zapoznaj się z ich opisem. Żeby zrealizować trudniejszy poziom gry, musisz najpierw ukończyć poziom łatwy, tak więc kliknij przycisk ROZPOCZNIJ pod dostępnym poziomem gry, aby przejść dalej.
R1ZWm6T8NVsbl
W grze będziesz odpowiadać na pytania jednokrotnego wyboru.
Po zaznaczeniu wybranej odpowiedzi, poprzez kliknięcie jednego z kółek znajdujących się z lewej strony ekranu, kliknij przycisk ZATWIERDŹ ODPOWIEDŹ, aby przejść dalej.
Rqobwk2ncGBD6
Jeśli odpowiedziałeś prawidłowo, zobaczysz komunikat:
RxPvDxVlbnzX1
Aby przejść do kolejnego pytania, kliknij przycisk KONTYNUUJ.
Jeśli odpowiedziałeś nieprawidłowo, zobaczysz komunikat oraz podpowiedź, która pozwoli Ci naprawić błąd w kolejnym podejściu.
R17kgPRnQkn6A
Kliknij SPRÓBUJ PONOWNIE, aby podjąć drugą próbę.
W grze będziesz odpowiadać również na pytania wielokrotnego wyboru, co oznacza, że kilka wariantów odpowiedzi jest prawidłowych.
Zaznacz wszystkie odpowiedzi, które są wg Ciebie prawidłowe, klikając kwadraty znajdujące się po lewej ich stronie, i naciśnij przycisk ZATWIERDŹ ODPOWIEDŹ.
RPdPrdapy2UHa
Otrzymasz komunikaty zwrotne zarówno w przypadku pozytywnej, jak i negatywnej odpowiedzi. Będą one podobne do tych przedstawionych w przypadku testu jednokrotnego wyboru.
Po odpowiedzi na wszystkie pytania na tym poziomie gry, otrzymasz komunikat o jego zakończeniu. Dowiesz się też, w jakim stopniu poradziłeś sobie z poszczególnymi zadaniami z ekranu rozpoczynającego się od słów GRATULACJE! Będziesz mieć tutaj do wyboru dwa przyciski:
ZAPISZ WYNIK – utrwali rezultat i pozwoli przejść do kolejnych zadań,
POWTÓRZ POZIOM – zresetuje uzyskany wynik i umożliwi ponowne przejście przez test sprawdzający.
R1PIJupEivGbY
W grze napotkasz też zadania typu „drag&drop” polegające na konieczności przeciągnięcia i upuszczenia elementów.
Aby wykonać to zadanie, najedź kursorem na wybrany element znajdujący się po prawej stronie, kliknij w niego, przytrzymaj, przeciągnij na odpowiednie pole znajdujące się z prawej strony, a następnie upuść.
Kliknij teraz przycisk SPRAWDŹ, znajdujący się na umieszczonym powyżej, brązowym pasku, aby zakończyć działanie i otrzymać informację o tym, czy udzielone przez Ciebie odpowiedzi są prawidłowe.
RhzhQTKRo75pP
Jeśli chcesz przenieść odpowiedź na inne pole, najedź na nią kursorem, przenieś, przytrzymując wciśnięty lewy przycisk myszy, na inne pole.
RzLIataHIBxp2
Gdy rozwiążesz wszystkie zadania z drugiego poziomu trudności, zobaczysz planszę z gratulacjami i uzyskanym wynikiem. Do dyspozycji masz wtedy dwa przyciski ZAPISZ WYNIK i POWTÓRZ POZIOM.
ZAPISZ WYNIK – utrwali rezultat i pozwoli przejść do kolejnych zadań,
POWTÓRZ POZIOM – zresetuje uzyskany wynik i umożliwi ponowne przejście przez test sprawdzający.
R1VR6xe3QCP3w
Po ukończeniu obu poziomów gry otrzymasz informację zwrotną podsumowującą Twoje odpowiedzi oraz zdobyte punkty.
R8Gwpi2vv1BLm
W tym miejscu masz do wyboru dwa przyciski – ZAGRAJ JESZCZE RAZ oraz ZAMKNIJ GRĘ.
RJm30tsFA1v1s
RkaiiluTGoVrw
Opis alternatywny dotyczy gry . Typowe usterki występujące przy kontroli prawidłowości działania świateł i oświetlenia pojazdu samochodowego.
Instrukcja:
Witaj w grze polegającej na wcieleniu się w rolę diagnosty, czyli pracownika stacji diagnostycznej wykonującego badania techniczne pojazdu.
Gra to interaktywne narzędzie, które pozwoli Ci na zdobycie nowych informacji na temat typowych usterek występujących w trakcie kontroli prawidłowości działania świateł i oświetlenia pojazdu samochodowego bądź utrwalenie już posiadanej wiedzy.
Gracz może się wcielić w rolę diagnosty, czyli specjalisty odpowiedzialnego za przeprowadzanie badań technicznych pojazdów na podstawie parametrów podanych w instrukcji danego pojazdu, bez ich demontażu lub z demontażem częściowym, ale bez ingerencji w podstawowe funkcjonowanie połączeń różnych elementów w pojeździe.
Do zadań diagnosty należy sprawdzanie jakości i bezpieczeństwa działania poszczególnych elementów samochodu oraz podejmowanie decyzji w sprawie ich wymiany lub naprawy. Zadaniem diagnosty jest również dokonywanie okresowej oceny stanu pojazdu oraz możliwości jego dalszego uczestnictwa w ruchu drogowym. Wszystkie te czynności może wykonywać ręcznie oraz z pomocą specjalistycznych narzędzi i urządzeń.
Diagnosta samochodowy musi aktualizować wiedzę dotyczącą swoich zadań zawodowych. Powinien być dokładny, rzetelny oraz uczciwy. W tym zawodzie przydają się zainteresowania i zdolności techniczne, umiejętność koncentracji, spostrzegawczość oraz odpowiedni poziom koordynacji wzrokowo‑ruchowej. Nie bez znaczenia będzie również sprawność narządów równowagi oraz układu kostno‑stawowego.
Za każde poprawnie wykonane zadanie otrzymasz 10 punktów. Do każdego z pytań możesz podejść dwa razy, jeśli za drugim razem odpowiesz niepoprawnie przechodzisz dalej, ale nie otrzymujesz punktów.
Powodzenia!
R1e7RzwOYkTHg
Ćwiczenie 1
RNAwxaoVdYYOP
Ćwiczenie 2
REN0oQeDStkST
Ćwiczenie 3
R1a5KYukSxMqB
Ćwiczenie 4
ROZGtI9dN99YC
Ćwiczenie 5
RxH8cnJadNceK
Ćwiczenie 6
RoWSiPqUx9t60
Ćwiczenie 7
Rtg4c6Oi061VS
Ćwiczenie 8
Powiązane ćwiczenia
Ćwiczenie 8. - Przyczyny i zapobieganie awariom, rodzje i barwy świateł
Grupuj elementy
Ćwiczenie 8. - Przyczyny i zapobieganie awariom, rodzje i barwy świateł