R1JdpLuXuCGWr1

Wypij mnie, wypij

zadanie interaktywne
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.

Zmniejszający napój? Powiększające ciastko? W świecie magii i czarów wszystko jest możliwe! Zapraszamy cię dziś w podróż z Alicją do króliczej nory...

Ćwiczenie 1

Zredagujcie definicję słowa „magia”. Pracujcie w grupach według planu:

  • Każdy uczeń pisze własną definicję.

  • Przeczytajcie w grupach swoje definicje i na ich podstawie zredagujcie jedną wspólną.

  • Poszukajcie definicji słowa „magia” w słowniku języka polskiego i porównajcie ją ze swoją. Jeśli będzie to potrzebne, uzupełnijcie swoją definicję.

  • Przepiszcie definicję do zeszytu.

Ćwiczenie 2

Przeczytaj komiks. Co na jego podstawie można powiedzieć o zachowaniu Alicji? Spróbuj określić dziewczynkę kilkoma przymiotnikami.

Ćwiczenie 3

Przeczytaj opowiadanie pt. „Wypij mnie” Lewisa Carrolla, a następnie odpowiedz na pytania. W każdym zadaniu zaznacz jedną prawidłową odpowiedź. Do tekstu możesz zaglądać przez cały czas.

Wypij mnieLewis Carroll
Lewis Carroll Wypij mnie

Alicja nie potłukła się ani trochę i po chwili była już na nogach. Spojrzała w górę, lecz panowały tam straszne ciemności. Przed nią ciągnął się znowu długi korytarz. W dali spostrzegła pędzącego Białego Królika. Nie było ani chwili do stracenia.
Puściła się więc w pogoń za Królikiem i przed jednym z zakrętów korytarza usłyszała jego zdyszany głosik:
– O, na moje uszy i bokobrody, robi się strasznie późno!
Była już zupełnie blisko, ale za zakrętem Biały Królik znikł w sposób niewytłumaczony. Alicja znalazła się w podłużnej, niskiej sali z długim rzędem lamp zwisających z sufitu.
Rozejrzała się dokoła i spostrzegła mnóstwo drzwi. Usiłowała otworzyć każde z nich po kolei, ale wszystkie były zaryglowanetRGo9gc0MD_000tp001zaryglowane. Zasmucona, odeszła więc ku środkowi sali, straciła bowiem nadzieję, że się kiedykolwiek stąd wydostanie.
Nagle znalazła się przed stolikiem na trzech nogach, zrobionym z grubego szkła. Na stoliku leżał maleńki, złoty kluczyk. Alicja ucieszyła się myśląc, iż otwiera on jakieś drzwi. Niestety. Czy zamki były zbyt wielkie, czy kluczyk zbyt mały, dość że nie pasował on nigdzie. Obchodząc salę po raz drugi, Alicja zauważyła jednak coś, czego nie dostrzegła przedtem: zasłonę, za którą znajdowały się drzwi niespełna półmetrowej wysokości. Przymierzyła złoty kluczyk i przekonała się z radością, że pasuje.
Drzwiczki prowadziły do korytarzyka niewiele większego od szczurzej nory. Alicja uklękła i przez korytarzyk ujrzała najpiękniejszy chyba na świecie ogród. Jakże pragnęła przechadzać się tam wśród ślicznych kwietników i orzeźwiających wodotryskówtRGo9gc0MD_000tp002wodotrysków! Ale jak tu o tym marzyć, skoro nie potrafiłaby wsunąć przez norkę nawet głowy. […]
Dłużej stać pod drzwiczkami nie miało sensu. Wróciła więc do stolika z niejasnym przeczuciem, że znajdzie na nim nowy kluczyk albo chociaż przepis na składanie ludzi na wzór teleskopówtRGo9gc0MD_000tp003teleskopów. Tym razem na stoliku stała buteleczka („Na pewno nie było jej tu przedtem” – pomyślała Alicja) z przytwierdzoną do szyjki za pomocą nitki karteczką. Alicja przeczytała na niej pięknie wykaligrafowane słowa: Wypij mnie.
Łatwo powiedzieć „Wypij mnie”, ale nasza mała, mądra Alicja bynajmniej się do tego nie kwapiłatRGo9gc0MD_000tp004kwapiła. „Zobaczę najpierw – pomyślała – czy nie ma tam napisu: Uwaga – Trucizna”. Czytała bowiem wiele uroczych opowiastek o dzieciach, które spaliły się, zostały pożarte przez dzikie bestie lub doznały innych przykrości tylko dlatego, że nie stosowały się do prostych nauk: na przykład, że rozpalonym do białości pogrzebaczemtRGo9gc0MD_000tp005pogrzebaczem można się oparzyć, gdy trzyma się go zbyt długo w ręku […]. Alicja przypomniała sobie doskonale, że picie z butelki opatrzonej napisem: Uwaga – Trucizna rzadko komu wychodzi na zdrowie.
Ta buteleczka jednak nie miała napisu: Trucizna. Alicja zdecydowała się więc skosztować płynu. Był on bardzo smaczny (miał jednocześnie smak ciasta z wiśniami, kremu, ananasa, pieczonego indyka, cukierka i bułeczki z masłem), tak że po chwili buteleczka została opróżniona.
– Cóż za dziwne uczucie – rzekła Alicja – składam się zupełnie jak teleskop.
Tak było naprawdę. Alicja miała teraz tylko ćwierć metra wzrostu i radowała się na myśl o tym, że wejdzie przez drzwiczki do najwspanialszego z ogrodów. Najpierw jednak odczekała parę minut, aby zobaczyć, czy się już nie będzie dalej zmniejszała. […]
Po chwili, gdy uznała, że jej wzrost już się nie zmienia, postanowiła pójść natychmiast do ogrodu. Niestety. Kiedy biedna Alicja znalazła się przy drzwiach, uprzytomniła sobie, że zapomniała na stole kluczyka. Wróciła więc, ale okazało się, że jest zbyt mała, by dosięgnąć klucza. Widziała go wyraźnie poprzez szkło, chciała nawet wspiąć się po nogach stolika, ale były zbyt śliskie. Kiedy przekonała się, biedactwo, o bezskuteczności swoich prób, usiadła na podłodze i zaczęła rzewnietRGo9gc0MD_000tp006rzewnie płakać.
”Dość tego – powiedziała sobie po chwili surowym tonem – płacz nic ci nie pomoże. Rozkazuję ci przestać natychmiast!” (Alicja udzielała sobie często takich dobrych rad – choć rzadko się do nich stosowała – i czasami karciła się tak ostro, że kończyło się to płaczem. Raz nawet usiłowała pociągnąć się za uszy, aby ukarać się za oszukiwanie w czasie partii krokietatRGo9gc0MD_000tp007krokieta, którą rozgrywała przeciwko sobie – Alicja bardzo lubiła udawać dwie osoby naraz. „Ale po cóż – pomyślała – udawać dwie osoby naraz, kiedy ledwie wystarczy mnie na jedną, godną szacunku osobę”).
Nagle zauważyła pod stolikiem małe, szklane pudełeczko. Otworzyła je i znalazła w środku ciasteczko z napisem: Zjedz mnie, pięknie ułożonym z rodzynków.
– Dobrze, zjem to ciastko – rzekła Alicja. – Jeśli przez to urosnę, to dosięgnę kluczyka, jeśli zaś jeszcze bardziej zmaleję, to będę mogła przedostać się przez szparę w drzwiach. Tak czy owak, dostanę się do ogrodu, a reszta mało mnie obchodzi.
Odgryzła kawałek ciastka i czekała z niepokojem, trzymając rękę na czubku głowy, aby zbadać w ten sposób, czy rośnie, czy też maleje. Przekonała się jednak ze zdziwieniem, że jest nadal tego samego wzrostu. Co prawda, zdarza się to zwykle ludziom jedzącym ciastka, ale Alicja przyzwyczaiła się tak bardzo do czarów i niezwykłości, że uważała rzeczy normalne i zwykłe – po prostu za głupie i nudne. Jeszcze parę kęsów – i po ciastku.
– Ach jak zdumiewająco! Coraz zdumiewajęcej! – krzyknęła Alicja. Była tak zdumiona, że aż zapomniała o poprawnym wyrażaniu się. – Rozciągam się teraz jak największy teleskop na świecie. Do widzenia, nogi! – Spoglądając w dół, Alicja zauważyła, że jej nogi wydłużały się coraz bardziej i ginęły w oddali. – O moje biedne nóżki, któż wam teraz będzie wkładał skarpetki i buciki? Bo ja z pewnością nie dam sobie z tym rady, będąc od was tak daleko. Musicie sobie teraz radzić same.
”Powinnam jednak być dla nich uprzejma – pomyślała Alicja – bo mogą nie pójść tam, gdzie ja będę chciała. Zaraz, zaraz... Wiem. Będę im dawała po nowej parze bucików na każde Boże Narodzenie”. […]
To mówiąc Alicja uderzyła głową o sufit sali. Miała teraz blisko trzy metry wzrostu, wzięła więc ze stolika złoty kluczyk i pospieszyła ku drzwiom.
Biedactwo. Mogła zaledwie jednym okiem zerkać do ogrodu, i to wtedy, kiedy leżała na boku. Przedostanie się było bardziej niż kiedykolwiek beznadziejne. Usiadła więc i zaczęła na nowo płakać.
– Wstydź się – rzekła po chwili – taka duża dziewucha jak ty (to nie ulegało w tej chwili wątpliwości), taka duża dziewucha, żeby płakała jak niemowlę. W tej chwili przestań, rozkazuję ci. – Ale i to nic nie pomogło. Alicja płakała dalej i wylewała takie potoki łez, aż utworzyła się dokoła niej wielka, zajmująca pół pokoju i głęboka na kilkanaście centymetrów kałuża.

tRGo9gc0MD_00000_BIB_001Lewis Carroll, Wypij mnie, [w:] tegoż, Alicja w Krainie Czarów, tłum. Antoni Marianowicz, Warszawa 2011, s. 17–18.
1
Ćwiczenie 4
R1boFFr3MvNi01
zadanie interaktywne
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 5

Posłuchaj nagrania tekstu „Wypij mnie”. Zwróć uwagę na to, jakie wydarzenia są przez lektorkę szczególnie podkreślone dzięki intonacji.

R1e12sK7CejAm
Fragment powieści Alicja w Krainie Czarów czyta Elżbieta Golińska Fragment powieści Alicja w Krainie Czarów czyta Elżbieta Golińska Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., tylko do użytku edukacyjnego na epodreczniki.pl.
Ćwiczenie 6

Napisz w zeszycie dwie notatki, odpowiadając na pytania:

  • Co działo się z Alicją po wypiciu magicznego napoju?

  • Co działo się z nią po zjedzeniu zaczarowanego ciasteczka?

Ćwiczenie 7

Zaznacz w tekście dowolnym kolorem wydarzenia, które mogły zdarzyć się tylko w Krainie Czarów.

1
Ćwiczenie 8
R1JCyqAVStHyp1
zadanie interaktywne
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
1
Ćwiczenie 9
R38P0vcLyKhIQ1
zadanie interaktywne
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 10

Zaznacz w tekście dowolnym kolorem fragment, w którym opisano, jak smakował czarodziejski napój. Następnie zapisz w zeszycie składniki i opisz smak swojego ulubionego napoju o czarodziejskim smaku.

Ćwiczenie 11

Przypomnijcie sobie jak najwięcej magicznych przedmiotów ze znanych wam opowieści. Wybierzcie pięć z nich i opiszcie ich sposób działania według przykładu:

Stolik z baśni „Stoliczku, nakryj się” – po wymówieniu zaklęcia sam zapełniał się potrawami.

Ćwiczenie 12

Opisz wymyślony przez siebie magiczny przedmiot i jego działanie. Przedstaw korzyści, jakie mogliby mieć inni ludzie z twojego wynalazku.

uzupełnij treść
tRGo9gc0MD_000tp001
tRGo9gc0MD_000tp002
tRGo9gc0MD_000tp003
tRGo9gc0MD_000tp004
tRGo9gc0MD_000tp005
tRGo9gc0MD_000tp006
tRGo9gc0MD_000tp007