Lesson plan (Polish)
Temat lekcji: Od Polski drewnianej do murowanej
Autor scenariusza: Marcin Dyś
Adresat
Uczeń V klasy szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
VII. Polska w XIV i XV wieku. Uczeń:
1) opisuje rozwój terytorialny państwa polskiego w XIV wieku;
2) analizuje dokonania Kazimierza Wielkiego w dziedzinie polityki wewnętrznej (system obronny, urbanizacja kraju, prawo, nauka);
3) opisuje związki Polski z Węgrami w XIV i XV wieku.
Ogólny cel kształcenia
Uczniowie zapoznają się z rozwojem państwa polskiego w XIV‑XV wieku.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się;
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
opisuje postać króla Kazimierza Wielkiego;
wyjaśnia, co znaczy powiedzenie „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”;
charakteryzuje najważniejsze dokonania władcy;
wyjaśnia, dlaczego władca otrzymał przydomek „Wielki”.
Metody/techniki kształcenia
metody programowane: z wykorzystaniem e‑podręcznika, z użyciem multimediów;
metody problemowe: aktywizujące: dyskusja;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, praca z tekstem;
metody podające: wyjaśnienia i komentarze nauczyciela.
Formy pracy
praca z całą klasą;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne
e‑podręcznik;
zeszyt i kredki/pisaki;
tablica interaktywna, tablety/komputery;
materiał multimedialny.
Przed lekcją
Nauczyciel prosi, aby uczniowie przypomnieli sobie i przygotowali informacje dotyczące tego, jakie były największe problemy i zagrożenia Polski od momentu śmierci Bolesława Chrobrego aż do zjednoczenia kraju za panowania Władysława Łokietka.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
Nauczyciel podaje temat, określa cel zajęć, wyjaśnia, że na zajęciach uczniowie poznają najważniejsze informacje dotyczące rządów Kazimierza Wielkiego. Podaje uczniom kryteria sukcesu.
Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli, jakie problemy trapiły Polskę we wcześniejszych stuleciach. Uczniowie powinni wskazać na wojny, rozbicie, złe sojusze, brak silnego władcy itp. Najważniejsze z nich nauczyciel wypisuje na tablicy. Może również wspomnieć, ze XIII wiek to okres świetnego rozwoju gospodarczego np. dla Śląska.
Faza realizacyjna
Uczniowie zostają podzieleni na 3‑5 grup w zależności od wielkości klasy (optymalnie po 5 osób w grupie). Następnie wykonują Ćwiczenie 1 – mapa myśli. Po jego ukończeniu razem podsumowują odpowiedzi i wynotowują te, które powtarzały się najczęściej, oraz te, które uczniowie uważają za najważniejsze. Nauczyciel prosi, by uczniowie mieli je cały czas w pamięci, gdyż postać dzisiejszego bohatera – Kazimierza Wielkiego – uchodzi właśnie za przykład dobrego/mądrego władcy. A zadaniem uczniów będzie sprawdzenie, czy takim był na pewno.
Nauczyciel przybliża uczniom postać Kazimierza III Wielkiego, zaznaczając, że jest to jedyny władca Polski, któremu potomni nadali przydomek „Wielki”. Prezentując uczniom portret władcy, prosi, by wykonali Ćwiczenie 2. Nauczyciel upewnia się, że zadanie zostało poprawnie wykonane i udziela informacji zwrotnej.
Następnie uczniowie wykonują Polecenie 1. Nauczyciel dodaje ponadto, że za Kazimierza Wielkiego budowano nie tylko zamki, ale również, jak wspomina kronikarz krakowski: „za czasów tego króla, w lasach, gajach i dąbrowach tyle założono wsi i miast, ile bodaj nie powstało kiedy indziej w Królestwie Polskim”. Rozpoczyna dyskusję, nawiązując do wykonanego polecenia i cytatu oraz zadając uczniom pytania: O czym może świadczyć taka rozbudowa państwa? Czym może być ona podyktowana? Nauczyciel udziela uczniom informacji zwrotnej.
Uczniowie wykonują Polecenie 2 – jedną z odpowiedzi powinno być powiedzenie „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Nauczyciel tłumaczy głębszy sens przysłowia. Kontynuuje, opowiadając, że król dbał nie tylko o budowę nowych zamków i osad, ale szczególnie bliska była mu poprawa losów mieszkańców i rozwój gospodarczy kraju. Nauczyciel wymienia reformy gospodarcze (budowa kopalń i żup solnych) i administracyjne (nowa moneta – grosz polski, ujednolicone prawo) – Ćwiczenie 3. Nauczyciel upewnia się, że zadanie zostało poprawnie wykonane i udziela informacji zwrotnej.
Nauczyciel kontynuuje, odwołując się do mapy myśli. Zadaje pytanie: O czym jeszcze nie wspomnieliśmy, mówiąc o cechach dobrego władcy? Uczniowie powinni wymienić hasło – nauka, edukacja, wykształcenie, kultura itp. Następnie nauczyciel wyjaśnia, że Kazimierz Wielki nie zaniedbywał również nauki i sztuki. Fundował nowe kościoły, ozdabiał i wyposażał już istniejące. Do dziś zachowały się m.in.: katedra krakowska na Wawelu, katedra w Sandomierzu, kolegiata w Wiślicy, kościół w Niepołomicach*. Jednym z najdonioślejszych dokonań Kazimierza Wielkiego było powołanie w 1364 roku Akademii Krakowskiej, która miała kształcić przyszłych urzędników królewskich i światłych ludzi.
Faza podsumowująca
Na zakończenie nauczyciel podsumowuje przedstawione wcześniej informacje oraz wyjaśnia uczniom, że Kazimierz Wielki nie doczekał się męskiego potomka i na nim kończy się panująca w Polsce dynastia Piastów. Jako zadanie domowe nauczyciel prosi, by uczniowie zrobili Ćwiczenie 4.
Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji, biorąc pod uwagę ich wkład i zaangażowanie. Może w tym celu przygotować ankietę ewaluacyjną do samooceny oraz oceny pracy prowadzącego i innych uczniów
Na ekranie w tym czasie pokazuje zdjęcia prezentowanych obiektów z galerii.
Podsumowanie najważniejszych treści lekcji:
Refleksja nad hasłem – dobry/wielki władca.
Zapoznanie się z postacią Kazimierza Wielkiego.
Ukazanie reform gospodarczych i administracyjnych Kazimierza Wielkiego.
Wyjaśnienie znaczenia powiedzenia „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”.
Umiejętność czytania i analizowania drzewa genealogicznego.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
rozwój gospodarczy – proces polegający na wzroście i polepszeniu jakości gospodarki, doprowadza on do zwiększenia standardu życia mieszkańców.
osada – niewielka miejscowość, której mieszkańcy trudnią się jedną dziedziną gospodarki, np. wydobyciem soli.
ratusz – reprezentacyjny budynek będący siedzibą władz miejskich, mieszczący się najczęściej w centrum miasta.
mury obronne – budowla obronna, fortyfikacja wykonana z kamienia lub cegły, której zadaniem jest ochrona miasta przed zagrożeniem z zewnątrz.
zamek – budynek lub zespół budynków obronnych, mieszkalnych i gospodarczych otoczony murami. Często był siedzibą władcy lub ośrodkiem władzy książęcej.
prawo składu – obowiązek nakładany na kupców przejeżdżających przez miasto, polegający na przymusie zatrzymania się w nim na pewien czas i sprzedaży swoich towarów.
żupa – dawne określenie kopalni, głównie soli (żupa solna).
uniwersytet – wyższa uczelnia, składająca się z kilku wydziałów nauk, np. prawa, administracji, posiadająca prawo nadawania stopni naukowych.
Teksty i nagrania
From Poland made of wood till Poland made of stone
Casimir III the Great was the son of King Władysław I the Elbow‑high and the last Polish king from the Piast dynasty. This monarch cared for the comprehensive development of the country. On the order of the king, numerous villages and towns were established under German town law. Unification of common law was pursued (separate statutes for Lesser Poland and Greater Poland were promulgated). Casimir also carried out a monetary reform in 1338, and began to mint a penny coin. A university was established in Kraków. The King protected the Jewish population. Casimir ordered the construction of defensive castles (the so‑called Trail of the Eagles' Nests) to protect the kingdom from invasion by Czech kings who claimed the Polish crown. The ruler was also a skillful diplomat - he managed to obtain from the Czech king John of Bohemia a waiver of the rights to the Polish throne. He also negotiated a treaty with the Teutonic Order in Kalisz in 1343. Thanks to Hungary's support, he managed to join a large part of Galicia‑Volhynia into the country.