Animacja + sprawdź się
Zapoznaj się z poniższą animacją, a następnie wykonaj kolejne polecenia.
Wymień błędy armii pruskiej, które doprowadziły do jej przegranej.
Opisz przebieg bitew pod Jeną i Auerstedt, dzieląc je na wyraźne etapy.
Wskaż właściwe dokończenie zdania.
Uzupełnij rubryki tabeli, przeciągając odpowiednie pojęcie.
Wskaż właściwe dokończenie zdania.
Dopasuj opisy do wydarzeń.
Zaznacz, które z podanych stwierdzeń jest prawdziwe, a które fałszywe.
Zapoznaj się z podanymi źródłami i wykonaj polecenia.
Źródło A
Fragment wywiadu z Patrycjuszem Malickim, historykiem i autorem książek o tematyce napoleońskiej
Napoleon przez dzień 14 października był przekonany (albo sprawiał takie wrażenie), że toczy bitwę z główną armia pruską, którą dowodzi ks. brunszwicki i sam król Fryderyk Wilhelm III. Nawet po zwycięstwie pod Jeną nie dawał wiary zeznaniom wziętych do niewoli jeńców, iż armia główna wycofała się w kierunku północno‑wschodnim, a przeciw niemu walczył tylko korpusy ks. Hohenlohego i Rüchela.
Źródło B
8 lutego 1807 r. […] stoczono jedną z najkrwawszych bitew w dziejach świata. Na polu bitwy poległo i zostało rannych 27 tys. Rosjan, 3 tys. Prusaków i 20 tys. Francuzów.
Źródło C
Fragment opracowania historycznego
[…] stoczona 14 czerwca 1807 roku niedaleko [...] około 43 km na południowy wschód od Królewca, prawie na granicy z Rosją. Była to jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich […]. Bitwa ta była toczona pomiędzy siłami Imperium Francji a Imperium Rosji. Po prawie 23 godzinach walki, francuskie oddziały dowodzone przez Napoleona, zdołały odnieść decydujące zwycięstwo nad armią rosyjską dowodzoną przez generała Bennigsena.
Źródło D
Fragment wywiadu z Patrycjuszem Malickim, historykiem i autorem książek o tematyce napoleońskiej
Davout, którego zadanie […] polegało na wyjściu na tyły armii pruskiej, […] musiał stawić czoła niemal dwukrotnie liczniejszej od jego korpusu pruskiej armii głównej, która próbowała wymknąć się z pułapki Napoleona. Dla cesarza bitwa […] była więc całkowitym zaskoczeniem – nie przewidział takiego obrotu spraw – i tym samym naraził marsz. Davouta na walkę ze znacznie przeważającym przeciwnikiem.
Zapoznaj się z podanymi źródłami i wykonaj polecenia.
Źródło A
Historia. Od odkryć geograficznych do I wojny światowej. Ćwiczenia ze źródłamiLegiony z wojsk austriackich w niewolę zabranych w różnych bitwach […] składały się, w mniejszej ich daleko liczbie ze zbiegów. Jeńcy ci po kilka lat we Francji zamieszkiwali […], namawiani przez oficerów polskich wysłanych do zbierania nowo zaciężnych, chociaż przymuszani nie byli […], chętnie przyjmowali służbę, robiąc ofiarę z pomyślnego dla nich we Francji pobytu.
Źródło B
Wybór źródeł. Historia. Czasy nowożytne do 1815 rokuPolacy!
Napoleon Wielki […] wchodzi w trzykroć sto tysięcy wojska do Polski […], starajmy się być godnymi jego wspaniałości.
[…]
Polacy! Od Was więc zawisło istnieć i mieć ojczyznę […].
Uzasadnij, że wojna Napoleona I z IV koalicją antyfrancuską miała wpływ na sprawę polską.