Czy wiesz, że Polska, podobnie jak ty, co roku obchodzi swoje urodziny? Świętujemy je w dniu 11 listopada, na pamiątkę odzyskania niepodległości. Ten radosny dzień warto spędzić wyjątkowo.
Wysłuchaj uważnie tekstu „Historia Polski w telegraficznym skrócie”. Zwróć uwagę na to, jak długo naszej ojczyzny nie było na mapie świata.
Przeczytaj tekst i zaznacz w nim:
na czerwono – nazwy państw, które zniewoliły Polskę;
na niebiesko – nazwiska Polaków, którzy zasłużyli się w walce o wolność ojczyzny;
na zielono – datę odzyskania przez Polskę niepodległości;
na pomarańczowo – nazwę święta obchodzonego na pamiątkę tego wydarzenia.
Historia Polski w telegraficznym skrócie
Państwo polskie powstało w X wieku. Przez tysiąc lat różnie układały się losy Polski i Polaków. Były czasy świetności, kiedy nasz kraj był bogaty i silny. Były i takie, kiedy jego słabość wykorzystywali sąsiedzi. Pod koniec XVIII wieku Rosja, Prusy i Austria porozumiały się między sobą i siłą zajęły terytorium naszej Ojczyzny.
Polska przestała istnieć. Nie było jej na mapie Europy. W szkołach i urzędach zabroniono mówić po polsku. Polacy nigdy jednak nie pogodzili się z utratą Ojczyzny i walczyli z zaborcami. Tadeusz Kościuszko dowodził w pierwszym powstaniu przeciw Rosjanom. Henryk Dąbrowski organizował we Włoszech polskie legiony. W XIX wieku przeciwko zaborcom wybuchały jeszcze inne powstania zbrojne, między innymi listopadowe i styczniowe. Jednak działania te nie dały upragnionej wolności.
Taka szansa pojawiła się dopiero wtedy, gdy nasi zaborcy się pokłócili i zaczęli walczyć między sobą. Dzięki temu Polsce udało się odzyskać niepodległość 11 listopada 1918 roku. Po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna odrodziła się i wróciła na mapę Europy, a dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Narodowe Święto Niepodległości.
Odpowiedz na pytania i wykonaj polecenia:
Jak myślisz, dlaczego słowo „Ojczyzna” zostało zapisane w tekście wielką literą?
Znajdź i przeczytaj głośno fragment, który mówi o ponownych narodzinach Polski.
Zastanów się, co czuli Polacy po odzyskaniu wolności. Jak mogli się zachowywać?
Jak według was współcześni Polacy powinni obchodzić Święto Niepodległości (np. pieczenie tortu, robienie laurek)? Podajcie różne propozycje i zapiszcie je na tablicy lub na planszy. Nie krytykujcie pomysłów innych. Wybierzcie te propozycje, które podobają się wam najbardziej. Może niektóre z nich uda się wam zrealizować? Zapiszcie wybrane pomysły tutaj lub w zeszytach.
W naszym kraju mamy wiele wspaniałych zabytków. Przyjrzyj się niektórym z nich. Czy już udało ci się odwiedzić wskazane miejsca? A jakie zabytki są w twojej okolicy? Opisz je krótko w zeszycie.
Nasze stroje ludowe są bardzo ciekawe. Kiedyś Polacy często je wkładali. Przyjrzyj się starym fotografiom i zastanów, w jakich okolicznościach możesz dziś spotkać ludzi w strojach ludowych.
Poszukajcie w internecie ilustracji przedstawiających stroje regionalne:
podhalański i krakowski,
łowicki i kurpiowski,
zamojski i kaszubski,
śląski i lubelski.
Porównajcie kolory strojów i ich poszczególne elementy, np. nakrycia głowy. Wskażcie podobieństwa i różnice.
Wspólnie wybierzcie strój, który najbardziej wam się podoba.
W Polsce nie tylko zabytki zachwycają. Możemy się poszczycić również piękną przyrodą. Obejrzyj galerię zdjęć przedstawiających różne zakątki naszego kraju. Wybierz ten, który najbardziej ci się podoba, i krótko go opisz tutaj lub w zeszycie. Możesz poszukać w internecie dodatkowych informacji o tym miejscu, żeby twój opis był pełniejszy.
Aby również następne pokolenia mogły się cieszyć polską przyrodą, należy ją chronić. Dlatego powstają parki narodowe i krajobrazowe. Zapoznaj się z mapą i dowiedz się, jakie gatunki fauny i flory są szczególnie chronione.
Połącz daty z nazwami obchodzonych w tych dniach świąt państwowych (narodowych).
Święto Narodowe Trzeciego Maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowe Święto Niepodległości, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, Święto Wojska Polskiego, Narodowy Dzień Zwycięstwa
2 maja | |
11 listopada | |
3 maja | |
15 sierpnia | |
1 marca | |
1 sierpnia | |
8 maja |
Dowiedz się, jakie potrawy są charakterystyczne dla różnych regionów Polski. Skorzystaj z różnych źródeł wiedzy. Na postawie zdobytych informacji zredaguj notatkę w zeszycie.