Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji

HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań:

  • oceniania jakości produktów,

  • przechowywania żywności,

  • obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy,

  • obsługi sprzętu gastronomicznego,

  • przygotowania dań zimnych, gorących i podstawowych deserów,

  • wydawania dań.

HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych:

  • oceniania jakości żywności,

  • planowania żywienia z uwzględnieniem alternatywnego sposobu żywienia,

  • organizowania żywienia w produkcji gastronomicznej,

  • wykonywania usług gastronomicznych,

  • ekspedycji potraw i napojów.

R12Am6EJYjLEA1
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Technik żywienia i usług gastronomicznych, licencja: CC BY-SA 3.0.

„Na co dzień zajmujemy się przede wszystkim wykonywaniem prac związanych z właściwym przechowywaniem żywności i ocenianiem jej jakości, a także sporządzaniem potraw i napojów.”

Zofia, technik żywienia i usług gastronomicznych

Przykładowe zadania zawodowe

Przechowywanie żywności

Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie jest podpisane Przechowywanie produktów zgodnie z wytycznymi. Widać na nim otwartą lodówkę z dobrze zorganizowaną zawartością. Na półkach ułożone są różnorodne świeże produkty, w tym warzywa takie jak zielona papryka, szparagi, brukselka i jarmuż, owoce takie jak cytryny, pomarańcze i truskawki. Widoczne są też pojemniki na żywność w żywych kolorach. Na dolnej półce znajduje się mleko i natka pietruszki.

Drugie zdjęcie jest podpisane Uporządkowane przechowywanie produktów wykorzystywanych w przygotowaniu potraw. Na zdjęciu widać różnorodne warzywa. Są to głównie papryki w trzech kolorach: zielone, czerwone i pomarańczowe, poukładane w rzędy. W górnej części zdjęcia znajduje się stos zielonych kapust, a pomiędzy zielonymi a czerwonymi paprykami widać małe, czerwone papryczki chili.

Przygotowanie dań zimnych, gorących i podstawowych deserów

Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe. W galerii są cztery zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie jest podpisane Przygotowanie głównego dania gorącego. Na zdjęciu widać dwa duże garnki z gotującymi się potrawami na profesjonalnej kuchni restauracyjnej. Para unosi się nad gorącą zawartością. W tle, nieco rozmazany przez parę, stoi mężczyzna w białej kucharskiej bluzie i brązowym fartuchu, który wydaje się być zajęty pracą.

Drugie zdjęcie jest podpisane Przygotowanie dania zimnego (sałatki). Na zdjęciu widać ręce mężczyzny, który przygotowuje składniki do posiłku. Na pierwszym trzyma on misę z surowymi pokrojonymi warzywami, w tym brokułami i czerwoną papryką. Na blacie kuchennym wokół są inne miski z pokrojonymi warzywami: ogórkami, cebulą i pomidorami. Wszystko to wskazuje na etap przygotowywania posiłku, prawdopodobnie sałatki.

Trzecie zdjęcie jest podpisane Zadbanie o odpowiednią prezentację dań. Na zdjęciu widać skoncentrowanego kucharza w białej koszuli i fartuchu, który akurat dekoruje danie sosem, trzymając w ręku metalowy rondel. Drugi kucharz w tle również ubrany w kucharski strój, obserwuje proces. Scena odbywa się w profesjonalnej kuchni restauracyjnej, z akcentem na precyzyjne wykończenie potrawy.

Czwarte zdjęcie jest podpisane Przygotowanie deseru. Na zdjęciu widać rękę osoby, która za pomocą białego rękawa cukierniczego dekoruje kremem jedną z wielu babeczek ułożonych na drewnianej desce. Babeczki umieszczone są w papierowych foremkach.

Wydawanie dań

1,1,1
Rypy1G1iLTmij
Przygotowanie dań do wydania
Źródło: Rene Asmussen, Nakładanie dań, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RtNr3H7oV0JhQ
Odpowiednia kompozycja dania
Źródło: Yente Van Eynde Yente Van Eynde, Osoba z miską, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RFn01r3cXDbWa
Prezentacja dania
Źródło: Peter Dawn, Szef kuchni, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie jest podpisane Przygotowanie dań do wydania. Na zdjęciu widać kucharzy w białych uniformach, którzy pracują nad przygotowaniem talerzy z jedzeniem na linii produkcyjnej w kuchni restauracyjnej. Jeden z kucharzy nakłada porcję pieczarek na danie, które wygląda na stek z dodatkiem zielonych szparagów. Stół jest pełen białych talerzy z podobnymi daniami, gotowymi do podania.

Drugie zdjęcie jest podpisane Odpowiednia kompozycja dania. Na zdjęciu widać kucharza, który używa łyżki do nakładania sosu z  metalowego rondla na danie na talerzu. Tło jest nieostrym obrazem kuchni restauracyjnej. Na pierwszym planie, na jednym z talerzy, widać starannie przygotowany posiłek, prawdopodobnie filet rybny na puree ziemniaczanym.

Trzecie zdjęcie jest podpisane Prezentacja dania. Na zdjęciu widać ręce kucharza w biało‑czarnym pasiastym fartuchu, który trzyma talerz z gotowym daniem. Na talerzu znajduje się porcja grillowanej ryby, uzupełniona frytkami, świeżymi warzywami, takimi jak rukola i marchew, a także plasterkami cytryny. Obok ryby umieszczono mały pojemnik z sosem.

Wykonywanie usług gastronomicznych

1,1
R1DsoaNb5LMa0
Obróbka warzyw
Źródło: Kristina Snowasp, Krojenie warzyw, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RjPUgm05NANp6
Obróbka ryb
Źródło: Cottonbro studio, Filetowanie ryby, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe. W galerii są dwa zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie jest podpisane Obróbka warzyw. Na zdjęciu widać osobę w białej koszuli i brązowym fartuchu, która kroi warzywa na drewnianej desce. Otaczają ją świeże składniki, takie jak ogórki, rzodkiewki, zioła i cytryny. Blat jest pełen zieleni, co sugeruje przygotowywanie zdrowej i świeżej potrawy. Na zdjęciu widać także butelkę oliwy, biały dzbanek i kilka talerzy.

Drugie zdjęcie jest podpisane Obróbka ryb. Na zdjęciu widać ręce osoby, która używa noża do precyzyjnego krojenia surowego fileta z łososia na ciemnym tle.

Ekspedycja potraw i napojów

1,1,1
RlPZQmeT70TO4
Przygotowanie napojów
Źródło: Jonathan Borba, Nalewanie, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RgfNjzldqLdgV
Wydawanie posiłków
Źródło: Maryna Lipatova, Catering, dostępny w internecie: www.shutterstock.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RG1RcdCC1KCPj
Przygotowanie potraw do ekspedycji
Źródło: Pietro Jeng, Dekorowanie, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Galeria przedstawia przykładowe zajęcia zawodowe. W galerii są trzy zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie jest podpisane Przygotowanie napojów. Na zdjęciu widać kobietę przelewającą jakiś płyn do białej filiżanki z  przezroczystej szklanej dzbanka. Ma ona na sobie białą koszulkę i  czerwone spodnie, a na stoliku przed nią znajduje się ułożony stół śniadaniowy. Na stole widać kawałek ciasta, chleb, świeże owoce oraz dekoracyjny czarny flakon z roślinami.

Drugie zdjęcie jest podpisane Wydawanie posiłków. Na zdjęciu widać rękę osoby w białej koszuli i czarnej rękawiczce, która serwuje jedzenie z pojemnika zwanego bemarem. Pojemnik jest wykonany ze stali nierdzewnej i zawiera mięso w sosie. W tle widać drugi pojemnik z kolorową sałatką warzywną.

Trzecie zdjęcie jest podpisane Przygotowanie potraw do ekspedycji. Na zdjęciu widać ręce kucharza w rękawiczkach, który wlewa jasnożółty sos lub puree do wydrążonych i artystycznie wyciętych melonów, które służą jako dekoracyjne miseczki. Dookoła na białym stole widać więcej takich melonów.

Galeria przedstawia przykładowe zdjęcia ukazujące zadania zawodowe technika żywienia i usług gastronomicznych.

Zdjęcie pierwsze przedstawia wnętrze lokalu. Na zdjęciu widać młodą kobietę siedzącą przy stoliku w przytulnie oświetlonym wnętrzu kawiarni lub restauracji. Kobieta jest zatopiona w  czytaniu menu. Na stole przed nią znajdują się dwie przezroczyste szklanki z napojami i słomkami, filiżanka oraz czerwony kwiat w wazonie. Scena jest uchwycona przez dekoracyjne elementy żelaznej kraty.

Krok pierwszy Przygotowywanie żywności. Na zdjęciu widać świeże składniki kuchenne rozmieszczone na blacie. Z  lewej strony znajduje się pęczek zielonych szparagów stojących w białym kubku, obok jest pojemnik na jajka z sześcioma jajkami. Na prawo od jajek ustawiony jest słoik z zieloną natką pietruszki, dwa ząbki czosnku, cytryna i gałązka pomidorów cherry. Na pierwszym planie z prawej strony widać długą czerwoną paprykę.

Krok drugi Odpowiednia obróbka termiczna składników. Na zdjęciu widać patelnię umieszczoną na otwartym ogniu kuchenki gazowej, w której smażą się warzywa. Ręka osoby gotującej, trzymająca rączkę patelni, wykonuje ruch mieszania.

Krok trzeci Dekorowanie dań. Na zdjęciu widać ręce osoby posypującej posiekanymi płatkami migdałów i  nasionami lnu zielony krem w misce. Miska stoi na marmurowym blacie.

Krok czwarty Wydawanie gotowych potraw. Na zdjęciu znajduje się talerz z burgerem w czarnej bułce posypanej sezamem i porcją frytek. Burger jest podany na rukoli, z widocznym plastrami boczku i serem. Frytki są złociste i wyglądają na chrupiące.

Krok piąty Przygotowywanie deserów. Na zdjęciu znajduje się deser przygotowany w małej, białej miseczce. Zawiera gałkę loda w kolorze różowym oraz świeże jagody. Na wierzch deseru dodawana jest bita śmietana ze spreja. Obok miseczki znajdują się trzy jagody, jedna truskawka i listki mięty.\

Podsumowanie. W prezentacji ukazane zostało typowe zadanie zawodowe. Zastanów się, na co warto zwrócić uwagę wykonując poszczególne czynności, aby cały proces przebiegł bezpiecznie.

Gra edukacyjna

Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do gry, która pozwoli Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych.

Ćwiczenia

Po zapoznaniu się z rozdziałem „Zadania zawodowe” zapraszamy do ćwiczeń, które pozwolą Ci na utrwalenie swojej wiedzy dotyczącej zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych.

RLdrwMmV650ou1
Ćwiczenie 1
Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi. Do głównych zadań zawodowych technika usług kelnerskich należą:
R1H1XnWT7tLSt1
Ćwiczenie 2
Przyporządkuj zadania zawodowe technika żywienia i usług kateringowych do właściwych grup.
1
RY4uXl1YM41fp
Gra edukacyjna
Źródło: GroMar Sp. z o. o., Gra edukacyjna, licencja: CC BY-SA 3.0.