Woda i jej właściwości
Woda jest najbardziej rozpowszechnionym, najbardziej znanym i jednocześnie najbardziej zagadkowym płynem na Ziemi, a możliwe, że nie tylko na tej planecie. Jej właściwości znacznie odbiegają od właściwości innych substancji o podobnej budowie. Z tego powodu woda w temperaturze pokojowej jest cieczą, co warunkuje właściwe funkcjonowanie organizmów żywych. Jakim właściwościom wody zawdzięczamy jej powszechną obecność w naszym życiu?
że woda w temperaturze pokojowej jest cieczą bez barwy i bez zapachu;
że woda jest związkiem chemicznym zbudowanym z cząsteczek;
że pomiędzy atomami wodoru i atomem tlenu w cząsteczce wody występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane;
że krążąca w przyrodzie woda tworzy roztwory o różnym składzie chemicznym.
wyjaśniać pojęcie polarności cząsteczki wody;
przedstawiać oddziaływania między cząsteczkami wody;
przeprowadzać doświadczenie, którego celem jest zbadanie, czy dana substancja rozpuszcza się w wodzie, czy też nie.
1. Budowa cząsteczki wody
Woda jest substancją zbudowaną z cząsteczek. Każdą cząsteczkę tworzą dwa atomy wodoru połączone z jednym atomem tlenu. Pomiędzy atomami tlenu i wodoru występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane. Atomy wodoru i tlenu nie leżą w jednej linii, wiązania pomiędzy nimi tworzą kąt około 104,5°.
2. Cząsteczka wody jest polarna
W cząsteczce wody atom tlenu ma silniejsze zdolności do przyciągania elektronów niż atom wodoru, dlatego wspólne pary elektronowe są przesunięte w kierunku atomu tlenu. Z tego względu jądro atomu wodoru jest częściowo „odsłonięte”, jego dodatni ładunek nie jest w pełni „zobojętniony” przez ujemny ładunek elektronu. Atom wodoru zyskuje ładunek dodatni, którego wartość jest mniejsza od elementarnego ładunku dodatniego (ładunku protonu), stanowi tylko jego część, dlatego mówi się, że na atomie wodoru występuje cząstkowy ładunek dodatni. Przy atomie tlenu występuje nadmiar ładunku ujemnego, a jego wartość jest mniejsza od ładunku elektronu.
3. Zachowanie się cząsteczek w różnych stanach skupienia wody
Jak wiemy, ładunki różnoimienne (dodatni i ujemny) wzajemnie się przyciągają. Tak dzieje się również w przypadku cząsteczek wody – atom wodoru jednej cząsteczki może oddziaływać elektrostatycznie z atomem tlenu drugiej cząsteczki. Takie zjawisko można wyraźnie zaobserwować w wodzie w stanie ciekłym i stałym. W wodzie w fazie ciekłej obok wolnych cząsteczek występują także ich skupiska, które tworzą się właśnie dzięki przyciąganiu elektrostatycznemu. Skupiska te nie są trwałe. Jedne cząsteczki uwalniają się z nich, inne zaś dołączają do układu. W stanie stałym cząsteczki wody dzięki oddziaływaniom elektrostatycznym tworzą stosunkowo trwałe struktury.
Zjawisko łączenia się drobin (cząsteczek, jonów, atomów) w większe układy złożone z dwóch lub większej liczby cząstek w wyniku elektrostatycznych oddziaływań nosi nazwę asocjacjiasocjacji.
4. Jak polarna budowa cząsteczek wody wpływa na gęstość tej substancji?
Polarna budowa cząsteczek wody ma swoje konsekwencje – są nimi właściwości fizyczne wody. Zazwyczaj jest tak, że w ciele stałym drobiny znajdują się bliżej siebie niż w cieczy i substancja w stanie stałym ma większą gęstość niż w stanie ciekłym. W przypadku wody cząsteczki w fazie stałej tworzą struktury, które pozostawiają dużo wolnej przestrzeni, przez co odległości między cząsteczkami są większe w lodzie niż w wodzie. Z tego powodu lód ma mniejszą gęstość niż woda ciekła.
Stan skupienia | Gęstość |
woda w stanie stałym w temperaturze 0°C | |
woda w stanie ciekłym w temperaturze około 4°C |
Niska w stosunku do gęstości ciekłej wody, gęstość lodu ma bardzo ważne znaczenie dla istnienia życia wodnego na Ziemi. Lód, który tworzy się na powierzchni wody, izoluje jej głębsze warstwy i chroni je przed zamarzaniem. Umożliwia w ten sposób egzystencję organizmom wodnym w czasie mrozów.
Klatraty metanu
Cząsteczki wody mogą tworzyć regularne struktury w postaci klatek, w których uwięzione są inne małe cząsteczki substancji. Powstałe kryształy nazywane są klatratami. Największe zainteresowanie wzbudzają klatraty metanu, czyli struktury lodu, w których uwięziony jest metan, główny składnik gazu ziemnego. Nazywane są metanowym lodem. Ich największe pokłady znajdują się na dnie mórz i oceanów, a także pod wieczną zmarzliną. Metanowy lód utworzył się pod wpływem wysokiego ciśnienia wody i metanu pochodzącego z beztlenowego rozkładu materii organicznej. Podejmowane są próby pozyskania z klatratów metanu jako cennego paliwa. Naukowcy pracują nad nowymi technologiami, które umożliwiłyby wydobycie metanu. Jednocześnie ekolodzy ostrzegają, że eksploatacja złóż klatratów mogłaby zaburzyć stabilność dna morskiego i wywołać pośrednio wiele niepożądanych zmian w środowisku.
5. Jak polarna budowa cząsteczek wody wpływa na temperaturę topnienia i wrzenia tej substancji?
Przypomnienie – stany skupienia
Zrozumienie właściwości fizycznych wody będzie łatwiejsze, jeśli przypomnimy sobie kilka faktów na temat stanów skupienia materii. W ciele stałym drobiny substancji są położone blisko siebie i nie przemieszczają się. W cieczy drobiny znajdują się w większych odległościach od siebie, poruszają się i zderzają się ze sobą bardzo często. Gdy substancja jest w stanie gazowym, jej drobiny znajdują się daleko od siebie, przemieszczają się po torach prostych i z uwagi na dostępną wolną przestrzeń rzadziej zderzają niż w stanie ciekłym.
Gdy substancja zmienia swój stan skupienia ze stałego w ciekły, a następnie gazowy, musi być dostarczana energia po to, by cząsteczki mogły się od siebie oddalić. Im więcej energii należy dostarczyć, tym substancja ma wyższą temperaturę topnienia i wrzenia.
Podczas przechodzenia lodu w ciecz cząsteczki wody muszą uwolnić się od odziaływań elektrostatycznych, a następnie otrzymać energię, która pozwoli im na przemieszczanie się. Podobnie podczas parowania cząsteczki wody muszą uzyskać energię potrzebną do pokonania sił elektrostatycznych oraz niezbędną do oddalenia się od siebie na duże odległości i poruszania się. Dlatego woda ma stosunkowo wysoką temperaturę topnienia i wrzenia. Znacznie wyższą niż substancje o podobnej budowie, których cząsteczki nie oddziałują między sobą, np. chlorowodór () czy siarkowodór ().
Nazwa substancji | Wzór sumaryczny | Temperatura topnienia | Temperatura wrzenia |
woda | 0°C | 100°C | |
chlorowodór | -114°C | -85°C | |
siarkowodór | -82°C | -60°C |
6. Składniki roztworu wodnego
Wiemy już, że mieszaniny jednorodne to takie, których składników nie można rozróżnić gołym okiem lub za pomocą prostych przyrządów optycznych. Nazywa się je roztworami właściwymi, rzeczywistymi lub – ogólnie – roztworami. Wszystkie roztwory składają się z następujących składników: rozpuszczalnikarozpuszczalnika i substancji rozpuszczonychsubstancji rozpuszczonych.
7. Badanie rozpuszczalności różnych substancji w wodzie
Zdolność do rozpuszczania w wodzie każdej substancji zbadaj w osobnych zlewkach z wodą.
Czy wszystkie substancje rozpuszczają się w wodzie?
Wybierz jedną z przedstawionych hipotez, a następnie zweryfikuj ją.
Nie wszystkie substancje rozpuszczają się w wodzie.
Wszystkie substancje rozpuszczają się w wodzie.
zlewki,
woda,
chlorek sodu (sól spożywcza),
sacharoza (cukier spożywczy),
soda oczyszczona,
olej,
ocet spożywczy,
mąka pszenna,
mąka ziemniaczana,
benzyna,
kreda,
piasek,
białko jaja kurzego,
spirytus.
Badanie substancji i materiałów znajdujących się w stanie stałym:
do zlewki z wodą wsyp małą łyżeczkę badanej substancji, zamieszaj bagietką;
oceń zachodzące zmiany.
Badanie substancji i materiałów ciekłych:
do wody znajdującej się w zlewce dodaj kilka – kilkanaście cmIndeks górny 33 badanej cieczy, zamieszaj bagietką;
obserwuj zmiany.
Chlorek sodu, sacharoza, soda oczyszczona, ocet spożywczy, spirytus rozpuszczają się w wodzie, natomiast mąka pszenna i ziemniaczana, piasek, kreda, benzyna, olej nie rozpuszczają się w wodzie. Olej i benzyna pływają po powierzchni wody, zaś mąka, kreda i piasek opadają na dno zlewki. Białko jaja kurzego tworzy z wodą nieprzezroczysty roztwór.
Różne substancje mają różną zdolność do mieszania się z wodą. Są takie, które rozpuszczają się w wodzie bardzo dobrze i tworzą z nią roztwory właściwe, na przykład chlorek sodu czy sacharoza (główny składnik cukru spożywczego). Istnieją też i takie substancje, które wykazują słabą zdolność do mieszania się z wodą i tworzą w niej zawiesiny, na przykład: skrobia ziemniaczana, krzemionka (piasek), kreda. Podczas próby rozpuszczenia białka kurzego w wodzie otrzymamy roztwór koloidalny.
8. Jakie procesy mogą zachodzić podczas rozpuszczania substancji w wodzie?
Woda jest najbardziej rozpowszechnionym rozpuszczalnikiem zarówno w przyrodzie, jak i w laboratoriach.
Wiele substancji, które tworzą w wodzie roztwory właściwe, ulega podczas rozpuszczania różnym procesom.
Woda rozpuszcza substancje, które tak jak ona są polarne. Ponadto dobrze rozpuszcza większość związków jonowych. Polarne związki kowalencyjne mogą zachowywać się różnie w wodzie: niektóre pozostają w niej jako cząsteczki (np. sacharoza), inne zaś mogą ulec pod jej wpływem rozpadowi na jony (np. chlorowodór). Związki jonowe, jeśli rozpuszczają się w wodzie, podczas mieszania się z nią ulegają rozpadowi, a jony z sieci krystalicznej przechodzą do roztworu.
9. Jakie rodzaje mieszanin mogą się tworzyć podczas próby rozpuszczania różnych substancji w wodzie?
Nie wszystkie substancje dobrze rozpuszczają się w wodzie i tworzą roztwory właściwe. Niektóre z nich nie ulegają pod wpływem wody rozpadowi do pojedynczych drobin, ale tworzą w wodzie większe skupiska. W zależności od wielkości powstałych cząstek ich mieszaniny z wodą mają różne nazwy: koloid (roztwór koloidalny) lub zawiesina.
Rodzaj mieszaniny | Roztwór właściwy | Roztwór koloidalny | Zawiesina |
Wielkość cząstek | wielkość cząstek jest mniejsza od 1 nm (10Indeks górny -9m-9m) | wielkość cząstek zawiera się w przedziale od 1 do 200 nm (10Indeks górny -9m-9m – 200 · 10Indeks górny -9m-9m) | wielkość cząstek jest większa od 200 nm (200 · 10Indeks górny -9m-9m) |
Przykłady | mieszanina wody z: cukrem (sacharozą), glukozą, solą kuchenną, sodą oczyszczoną, sokiem | mieszanina wody z: żelatyną, białkiem jaja kurzego | mieszanina wody z: piaskiem, kredą, trocinami, benzyną, olejem |
ocet | mleko | ||
esencja herbaciana | kleik skrobiowy (kisiel z mąki ziemniaczanej otrzymany na gorąco) | ||
atrament |
Czy wiązka światła zachowuje się tak samo, czy różnie podczas przechodzenia przez roztwór właściwy, roztwór koloidalny i zawiesinę?
Wybierz jedną z przedstawionych hipotez, a następnie zweryfikuj ją.
Wiązka światła w jednakowy sposób przechodzi przez roztwór właściwy, roztwór koloidalny i zawiesinę.
Wiązka światła ulega różnym zjawiskom podczas przechodzenia przez roztwór właściwy, roztwór koloidalny i zawiesinę.
zlewka z roztworem chlorku sodu,
zlewka z roztworem koloidalnym żelatyny,
zawiesina kredy w wodzie.
Przez każdą zlewkę z mieszaniną skieruj wąski strumień światła wskaźnika laserowego.
Obserwuj zachowanie się wiązki światła podczas przechodzenia przez poszczególne mieszaniny.
Wąski strumień światła przechodzi przez roztwór właściwy bez zmian, na cząstkach zawiesiny ulega odbiciu. W przypadku roztworu koloidalnego obserwujemy charakterystyczny kształt – stożek.
Cechą charakterystyczną koloidów jest specyficzne rozproszenie promieni świetlnych z utworzeniem smugi światła w kształcie stożka (efekt Tyndalla).
Podsumowanie
Woda jest substancją polarną. Na atomie tlenu znajduje się cząstkowy ładunek ujemny, na atomach wodoru – dodatni.
Cząsteczki wody w wodzie w fazie ciekłej oddziałują ze sobą: atom wodoru jednej cząsteczki oddziałuje elektrostatycznie z atomem tlenu drugiej cząsteczki i obok wolnych cząsteczek występują ich skupiska, które utrzymują się dzięki przyciąganiu elektrostatycznemu.
Cząsteczki wody w lodzie tworzą uporządkowane struktury, w których są od siebie oddalone na większą odległość niż w wodzie w stanie ciekłym. Lód ma mniejszą gęstość niż woda.
W roztworach właściwych wyróżniamy rozpuszczalnik, który znajduje się w przewadze w stosunku do substancji rozpuszczonej.
Woda rozpuszcza substancje, które tak jak ona są polarne. Rozpuszcza też większość związków jonowych.
Porównaj temperatury wrzenia i topnienia wody oraz np. siarkowodoru. Zastanów się i odpowiedz, czy cząsteczki siarkowodoru oddziałują ze sobą elektrostatycznie?
Słowniczek
zjawisko łączenia się drobin (cząsteczek, jonów, atomów) w wyniku elektrostatycznych oddziaływań w większe układy złożone z dwóch lub większej liczby cząstek
układ dwóch różnoimiennych ładunków elektrycznych (dodatniego i ujemnego); cząsteczka o nierównomiernym rozłożeniu cząstkowych ładunków dodatnich i ujemnych powstałych na skutek przesunięcia wspólnych par elektronowych pomiędzy atomami tworzącymi cząsteczkę
składnik roztworu; najczęściej jest to substancja występująca w przewadze
substancja zbudowana z cząsteczek, które są dipolami
składnik roztworu, substancja rozpuszczona w rozpuszczalniku
Zadania
Oceń słuszność poniższych sformułowań.
Prawda | Fałsz | |
Niektóre cząsteczki wody są dipolami. | □ | □ |
Atomy tworzące cząsteczkę wody nie leżą w jednej linii. | □ | □ |
W cząsteczce wody na atomach wodoru znajduje się cząstkowy ładunek dodatni, na atomie tlenu zaś cząstkowy ładunek ujemny. | □ | □ |
Ładunek dodatni na atomie wodoru jest równy elementarnemu ładunkowi dodatniemu. | □ | □ |
Cząsteczki wody oddziałują między sobą, tworząc wiązania kowalencyjne spolaryzowane. | □ | □ |
Oceń słuszność poniższych sformułowań.
Prawda | Fałsz | |
Asocjacja jest zjawiskiem łączenia się drobin za pomocą oddziaływań elektrostatycznych. | □ | □ |
Cząsteczki wody w wodzie mogą łączyć się ze sobą w wyniku odziaływań elektrostatycznych. | □ | □ |
Układ, w którym drobiny uległy asocjacji, musi się składać z co najmniej 3 drobin. | □ | □ |
Dipole mogą ulegać asocjacji. | □ | □ |
Cząsteczki wody nie ulegają asocjacji. | □ | □ |
Cząsteczki substancji polarnej mogą oddziaływać ze sobą elektrostatycznie. | □ | □ |