1
Pokaż ćwiczenia:
Polecenie 1

Zapoznaj się z prezentacją interaktywną. Następnie określ, jaki był stosunek Henryka Sienkiewicza do daru otrzymanego od społeczeństwa – pałacyku w Oblęgorku.

Zapoznaj się z opisem prezentacji interaktywnej. Następnie określ, jaki był stosunek Henryka Sienkiewicza do daru otrzymanego od społeczeństwa – pałacyku w Oblęgorku.

R1MLEHiIV7zaQ
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Na podstawie prezentacji wyjaśnij, czego można się dowiedzieć o Henryku Sienkiewiczu, odwiedzając Oblęgorek.

R1MLEHiIV7zaQ
(Uzupełnij).
R1SG9m0tShrdp
Dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Źródło: Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, oddział w Oblęgorku.
1
RLgCigJqM2PNg
Nagranie

Dar od społeczeństwa

Henryk Sienkiewicz zamieszkał w Oblęgorku w roku 1902. Jednak szybko okazało się, że pałacyk nie jest jeszcze gotów na przyjęcie mieszkańców. Pisarz relacjonował sytuację w liście do siostry Heleny:

Listy Henryka Sienkiewicza do siostry Heleny z lat 1886–1904

Kochana Helciu!
Onegdaj pisałem do Maryni, chcąc powtórzyć czarno na białym zaproszenie ustne do Oblęgorka dla niej i dla Ciebie.
Powoli przychodzi się tu do jakiegoś porządku. Sień, mój gabinet, mój sypialny, salon, sala jadalna i pokój Babuni urządzono już bez mała zupełnie, a pokój Dzinki [córki pisarza, Jadwigi, przyp. red.] w robocie. Wszystko to jest ogromne i wygląda bardzo ładnie. Ale robota zmorzyła wszystkich. Nie wiem, którą już noc źle przesypiam, gdyż tak jak po długim wincie śnią się karty, tak samo wskutek tych urządzań ledwie oczy przymknę, mam pełną głowę mebli, obrazów, ram etc. Prócz tego zdźwigałem się różnymi ciężarami, a że kości i muskuły nie mają już dawnej giętkości, więc bolą mnie krzyże, nogi, ręce, i humorek jest odpowiedni.

lis Źródło: Listy Henryka Sienkiewicza do siostry Heleny z lat 1886–1904.
RcwKQzc73Flmj
Sienkiewicz z rodziną w Oblęgorku
Źródło: Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, oddział w Oblęgorku.
1

Trudne początki

Pierwsze tygodnie w Oblęgorku nie były łatwe, a jak się później okazało, z powodu wilgoci i zimna dwór nie mógł służyć rodzinie jako dom całoroczny. Sienkiewiczowie przyjeżdżali więc z Warszawy tylko na letnie miesiące.

Listy Henryka Sienkiewicza do siostry Heleny z lat 1886–1904

Zresztą Oblęgorek jest — jak zobaczycie — pod psem. Dom odrapany, pokoje ciemne, w parku krzaczyny zamiast drzew, na gazonach badyle i zielsko, krzywe płoty, podłogi z nieheblowanych desek, [...] Tylko Babunia się zachwyca domem, parkiem i wszystkim.

lis Źródło: Listy Henryka Sienkiewicza do siostry Heleny z lat 1886–1904.
RYfhbfIwScvtb
Pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku
Źródło: Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, oddział w Oblęgorku.
1

Budowniczy i gospodarz

Był więc Sienkiewicz nie tylko otaczanym czcią „skarbem narodowym”, ale także zapobiegliwym gospodarzem i sprawnym budowniczym. Pisał:

Listy Henryka Sienkiewicza do siostry Heleny z lat 1886–1904

Zresztą obchodzę pola, las, park, sady. Spoglądam z daleka na dom i sam śmieję się trochę na myśl, że robię zupełnie to, co robił Maćko z Bogdańca. Kasztel jest. Łupu godnego w kasztelu nie brak, bo i przecie naprawdę te wszystkie graty, obrazy, brązy etc., etc. to nic innego, jak łup w ciągu życia [...] zdobyty. [...] Tyle tu drzwi i okien, że paradniejsze graty, a zwłaszcza obrazy, nie bardzo się chcą pomieścić, natomiast brak trochę zwykłych, a pożytecznych rzeczy, zwłaszcza do pokojów na górce. Nie ma dość łóżek, krzeseł etc., etc.

lis Źródło: Listy Henryka Sienkiewicza do siostry Heleny z lat 1886–1904.
R1Ms41SY7QBrO
Gabinet pisarza z oryginalnymi meblami i wyposażeniem
Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach, oddział w Oblęgorku.
1

Twórca

Wreszcie udało się jednak urządzić Oblęgorek tak, by stał się miejscem przyjaznym, z atmosferą sprzyjającą pracy. To tu Henryk Sienkiewicz napisał W pustyni i w puszczy i dużą część Trylogii.

Odwiedzając muzeum w Oblęgorku, można zdobyć wiele informacji na temat życia i twórczości pisarza. Okazuje się na przykład, że wbrew krążącej opinii, Sienkiewicz nie wzorował postaci Wołodyjowskiego na samym sobie. Pułkownik Wołodyjowski istniał naprawdę i wiele faktów z jego biografii wykorzystał Sienkiewicz, konstruując postać Małego Rycerza. Choćby ten, że z polecenia hetmana Jana Sobieskiego Wołodyjowski został rotmistrzem twierdzy w Kamieńcu Podolskim. Zorganizował jej obronę przed turecką nawałą w 1672 roku. Kamieniec odpierał napór Turków przez tydzień, wreszcie twierdza musiała się poddać. Autentyczna jest historia podpalenia prochów w kamienieckich piwnicach. Jednak w powieści Sienkiewicza Wołodyjowski ginie jako świadomy sprawca tego wybuchu. Tymczasem w rzeczywistości pułkownik Wołodyjowski zginął raniony odłamkiem, kiedy próbował wycofać się z oblężonej twierdzy.

RqOIYtKIpMM3G
Jacek Malczewski, Portret Pana S., 1906
Źródło: Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, oddział w Oblęgorku, domena publiczna.
1

Kolekcjoner

Gdy już udało się rozwiązać najpilniejsze sprawy dotyczące urządzenia domu w Oblęgorku, Henryk Sienkiewicz oddał się swojej pasji kolekcjonerskiej. Był znawcą malarstwa, gromadził także broń myśliwską i numizmaty. Do najcenniejszych dzieł w kolekcji pisarza należy portret jego syna Henryka Józefa namalowany przez Jacka Malczewskiego. Do dziś obraz ten zdobi salon pałacyku w Oblęgorku.

RyTaKyMf8EPkE
Stanisław Witkiewicz, Henryk Sienkiewicz w puszczy kaktusowej, po 1876
Źródło: Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, domena publiczna.
1

Podróżnik

W 1836 roku, jako korespondent „Gazety Polskiej”, Henryk Sienkiewicz wyjechał do Ameryki. Pamiątką z podróży, w której towarzyszyli pisarzowi m.in. Helena Modrzejewska, słynna aktorka, i Stanisław Witkiewicz, malarz i architekt, jest portret zatytułowany Henryk Sienkiewicz w puszczy kaktusowej. Dziś można go oglądać w jednej z sal oblęgorskiego Muzeum Henryka Sienkiewicza.

Jolanta Sztachelska Co Sienkiewicz przywiózł z Ameryki? Wokół podróży z 1876 roku

Właściwa przygoda amerykańska zaczyna się dla Sienkiewicza wraz z opuszczeniem Nowego Jorku. To najpierw długa, trwająca siedem dni i siedem nocy podróż koleją łączącą dwa oceany, wiodąca przez ogromne połacie kraju, aż na granicę z Kanadą i potem na Południe w kierunku zachodnim. Zaś po przybyciu do Kalifornii także wiele innych wypraw powziętych przez wędrowca, by sprostać zadaniu specjalnego sprawozdawcy: do dzikich puszcz, gdzie żyje ze skwaterami [osadnikami], w stronę egzotycznych, odradzających się wiosną stepów Nebraski, w Góry Skaliste i na pustynię Mohave, do Wyoming – krainy rozległych prerii i dzikiego zwierza. Dzięki tym wędrówkom na własnej skórze doświadczy zmienności krajobrazu i klimatu, zobaczy mieszankę ras i typów ludzkich, otrze się o niebezpieczeństwo i zakosztuje przygody, których przedsmak, ale tylko przedsmak – jak wyzna to w pewnym miejscu – znał z opowieści z Dzikiego Zachodu […]. Im dalej na zachód, tym w naszym reporterze z Warszawy znajdziemy mniej pewności siebie i przewidywalności doświadczeń. Pozostałość europejskich wyobrażeń rozwiewa się równie szybko jak trwałość uprzedzeń i schematów poznawczych wypracowanych na podstawie wcześniejszych lektur. Pochłania go pełnia życia, ekscytującego nowością, brakiem konwenansu i rutyny. <br> Gdzieś w środku amerykańskiego kontynentu wyzna wreszcie, że Stanów nie da się, jak czynią to niektórzy podróżnicy, bezpiecznie usadowieni w którymś z portów nad Atlantykiem, opisać tak, jakby się na nie patrzyło „z pierwszej lepszej wieży kościelnej”. Nie da się, bo to kraj ogromny i bardzo zróżnicowany, a po drugie opis taki z konieczności byłby banalny, powierzchowny, nie sięgałby istoty rzeczy. Tak jak się nie da za jednym razem objąć różnorodności geograficznej tego kontynent, tak nie da się powiedzieć całej prawdy o kraju i jego mieszkańcach, bo – prawdopodobnie – taka jedna jedyna prawda nie istnieje.

jo Źródło: Jolanta Sztachelska, Co Sienkiewicz przywiózł z Ameryki? Wokół podróży z 1876 roku, Białystok 2012, s. 279–280.
RkK172oZOEaYK
Henryk Sienkiewicz z córką Jadwigą (Dzinką)
Źródło: Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, oddział w Oblęgorku.
1

Ojciec

Oblęgorek był świadkiem spokojnego, sielskiego życia rodziny pisarza, choćby przez te krótkie letnie miesiące, kiedy przyjeżdżali z Warszawy lub licznych podróży. Dorastały tu jego dzieci: Jadwiga i Henryk. Zresztą pisarz równie chętnie podróżował z dziećmi. Pisał:

Dla dzieci podróż była czymś bajecznym. Wiedeń, Mediolan, Genua, port, okręty, tunele – jedno upojenie, ciągłe krzyki, ciągłe pytania „Tatusiu, a jeśli” itd. Naprawdę rozkosz podróżować z takimi figurami. Wszystko im się podoba, wszystko je zachwyca. Zakopanego tylko nie chcą odstąpić i utrzymują oboje, że wszędzie ślicznie, ale jednak Zakopane najpiękniejsze.

Głośność lektora
Głośność muzyki
1
Ćwiczenie 1

Nie wszyscy czytelnicy Sienkiewicza byli jego entuzjastami. Zapoznaj się z przytoczoną poniżej wypowiedzią Witolda Gombrowicza. Ustal, czy opinia Gombrowicza to pochwała, czy krytyka twórczości autora Trylogii.

Czytam Sienkiewicza. Dręcząca lektura. Mówimy: „to dosyć kiepskie, i czytamy dalej. Powiadamy: ależ to taniocha – i nie możemy się oderwać. Wykrzykujemy: nieznośna opera! – i czytamy w dalszym ciągu, urzeczeni”. I następnie: „Potężny geniusz! – i nigdy chyba nie było tak pierwszorzędnego pisarza drugorzędnego. To Homer drugiej kategorii, to Dumas Ojciec pierwszej klasy”.

R1MLEHiIV7zaQ
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 2

Wyjaśnij, co krytykuje Gombrowicz w twórczości Sienkiewicza. Przygotuj dwa kontrargumenty, którymi mógłby się posłużyć Sienkiewicz, gdyby doszło do dyskusji między tymi pisarzami.

R1MLEHiIV7zaQ
(Uzupełnij).