5) uses the obtained knowledge of arithmetics and geometry and calculations skills, as well as his own, correct methods to solve tasks in the practical context.
Students work individually, using computers. They open the slideshow and learn about coins and banknotes that we use in Poland every day.
[Slideshow]
The teacher divides students into four persons groups. Using obtained information, students do the exercises and problems containing money calculations.
1) Marysia kupiła w szkolnym sklepiku 2 ołówki po 85 groszy za sztukę i zeszyt za 1 zł 40 gr. Ile reszty otrzyma z 5 zł?
2) Tomek ma w skarbonce 15 zł 50 gr. Dostał od wujka 100 monet po 10 gr każda. Ile ma teraz oszczędności?
3) Maciek chciał kupić w automacie baton, który kosztuje 5 zł 60 gr. Wrzucił już dwie monety dwuzłotowe. Ile i jakich jeszcze monet musi dorzucić?
4) Mama kupiła kawę za 18 zł 40 gr i mleko za 3 zł 20 gr. Ile zapłaciła za zakupy?
5) Zestaw pięciu ołówków kosztuje 10 zł. Jeden taki sam ołówek kosztuje 2 zł 35 gr. O ile tańszy jest ołówek kupiony w zestawie?
m81a066316cfdf052_1528449000663_0
Obliczenia związane z pieniędzmi
m81a066316cfdf052_1528449084556_0
Drugi
m81a066316cfdf052_1528449076687_0
XIV. Zadania tekstowe. Uczeń:
5) do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznawaną wiedzę z zakresu arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności
rachunkowe, a także własne poprawne metody.
m81a066316cfdf052_1528449068082_0
45 minut
m81a066316cfdf052_1528449523725_0
Dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji oraz budowanie go w różnych kontekstach, także w kontekście praktycznym.
m81a066316cfdf052_1528449552113_0
1. Znajomość polskich monet i banknotów.
2. Rozwiązywanie zadań prowadzących do obliczeń związanych z pieniędzmi.
3. Porozumiewanie się w języku angielskim, rozwijanie matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo‑technicznych oraz informatycznych, kształtowanie umiejętności uczenia się.
m81a066316cfdf052_1528450430307_0
Uczeń:
- zna polskie monety i banknoty,
- rozwiązuje zadania prowadzących do obliczeń związanych z pieniędzmi.
m81a066316cfdf052_1528449534267_0
1. Analiza sytuacyjna.
2. Gra dydaktyczna.
m81a066316cfdf052_1528449514617_0
1. Praca indywidualna.
2. Praca grupowa.
m81a066316cfdf052_1528450127855_0
Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat różnych jednostek płatniczych.
- Jaka jednostka płatnicza obowiązuje w Polsce?
- Jakich nominałów polskich monet i banknotów używa się w Polsce?
- Jakie walut używa się w innych krajach?
- W jakich krajach używa się wspólnej waluty euro?
m81a066316cfdf052_1528446435040_0
Uczniowie pracują indywidualnie, korzystając z komputerów. Otwierają slideshow i zapoznają się z monetami i banknotami , z których korzystamy na co dzień w Polsce.
[Slideshow]
Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy. Korzystając z uzyskanych informacji, uczniowie rozwiązują zadania i problemy związane z obliczeniami pieniężnymi.
Polecenie 1
Wiedząc, że w naszym kraju ceny podaje się:
- w złotych, - w groszach, - w złotych i groszach.
oraz , że 1 zł = 100 gr,
uzupełnij tabelki.
a)
[Tabela 1]
b)
[Tabela 2]
Polecenie 2
- Aby dodać do siebie kwoty pieniężne, możemy skorzystać z jednego z podanych sposobów:
I sposób: 4 zł 50 gr + 6 zł 90 gr = 10 zł 140 gr = 11 zł 40 gr II sposób: 4 zł 50 gr + 6 zł 90 gr = 450 gr + 690 gr = 1140 gr = 11 zł 40 gr
- Aby odjąć od siebie kwoty pieniężne, możemy skorzystać z jednego z podanych sposobów:
I sposób: 15 zł – 6 zł 40 gr = 14 zł 100 gr - 6 zł 40 gr = 8 zł 60 gr II sposób: 15 zł – 6 zł 40 gr = 1500 gr – 640 gr = 860 gr = 8 zł 60 gr
Każdy uczeń w grupie losuje kartkę z zadaniem i rozwiązuje je dowolnym sposobem.
Przedstawia swoje zadanie i jego rozwiązanie pozostałym członkom grupy.
1) Marysia kupiła w szkolnym sklepiku 2 ołówki po 85 groszy za sztukę i zeszyt za 1 zł 40 gr. Ile reszty otrzyma z 5 zł?
2) Tomek ma w skarbonce 15 zł 50 gr. Dostał od wujka 100 monet po 10 gr każda. Ile ma teraz oszczędności?
3) Maciek chciał kupić w automacie baton, który kosztuje 5 zł 60 gr. Wrzucił już dwie monety dwuzłotowe. Ile i jakich jeszcze monet musi dorzucić?
4) Mama kupiła kawę za 18 zł 40 gr i mleko za 3 zł 20 gr. Ile zapłaciła za zakupy?
5) Zestaw pięciu ołówków kosztuje 10 zł. Jeden taki sam ołówek kosztuje 2 zł 35 gr. O ile tańszy jest ołówek kupiony w zestawie?
Nauczyciel podsumowuje pracę grup, wyjaśnia ewentualne wątpliwości.
Polecenie 3
Nauczyciel rozkłada na środku ławki karty. Na każdej z nich zapisana jest nazwa i cena pewnego towaru.
Uczniowie kolejno „kupują” produkty, tak aby kwota wydana na zakupy była możliwie najwyższa, ale nie przekroczyła 100 zł.
Grę wygrywa uczeń, który zrobi najdroższe zakupy. Przekroczenie kwoty 100 zł eliminuje ucznia z gry.
Karty przygotowane przez nauczyciela.
[Tabela 3]
Nauczyciel podsumowuje pracę grup., wyjaśnia ewentualne wątpliwości.
Polecenie dla chętnych:
Kasia kupiła 20 dag cukierków po 25 zł za kilogram. Ile zapłaciła?
m81a066316cfdf052_1528450119332_0
Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające.
Następnie wspólnie podsumowują zajęcia, formułując informacje do zapamiętania :
- W naszym kraju ceny podaje się: w złotych, w groszach lub w złotych i groszach.
- 1 zł = 100 gr
- Działania pieniężne wykonujemy tak, jak w wyrażeniach dwumianowanych.