Tytuł: Pod wpływem emocji

Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak

Temat zajęć

Nazywanie emocji i uczuć.

Grupa docelowa

Uczniowie klasy V ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

7) opowiada o wydarzeniach fabuły oraz ustala kolejność zdarzeń i rozumie ich wzajemną zależność;

9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;

11) wskazuje w utworze bohaterów głównych i drugoplanowych oraz określa ich cechy;

12) określa tematykę oraz problematykę utworu;

14) nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst;

16) określa doświadczenia bohaterów literackich i porównuje je z własnymi.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

3) określa temat i główną myśl tekstu.

II. Kształcenie językowe.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

5) rozpoznaje słownictwo neutralne i wartościujące, rozumie ich funkcje w tekście.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) uczestniczy rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;

3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny; rozumie rolę akapitów w tworzeniu całości myślowej wypowiedzi;

4) dokonuje selekcji informacji.

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

5) opowiada o przeczytanym tekście.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) doskonali ciche i głośne czytanie;

2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;

8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii;

9) rozwija umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.

Ogólny cel kształcenia

Uczeń uczy się rozpoznawać i nazywać emocje bohaterów oraz zastanawia się nad swoimi emocjami i konsekwencjami ich wyrażania.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • wymienia podstawowe emocje;

  • nazywa emocje bohaterów;

  • identyfikuje emocje na podstawie mimiki twarzy.

Metody nauczania

  • podająca: pogadanka;

  • praktyczne: przewodniego tekstu, ćwiczenia przedmiotowe;

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć i podaje kryteria sukcesu.

2. Rozmowa kierowana o emocjach. Pytania sterujące:

  • Czy zdarzyło wam się zrobić coś pod wpływem emocji?

  • Jaka to była sytuacja?

  • Jakie emocje wtedy odczuwaliście?

  • Czy teraz, z perspektywy czasu, postąpilibyście tak samo?

Faza realizacyjna

1. Praca indywidualna: wypisanie jak największej liczby nazw emocji (ćw. 1) w ciągu dwóch minut. Osoba, której udało się zanotować najwięcej rzeczowników, wygrywa i powinna zostać nagrodzona.

2. Gra w kalambury. Każdy uczeń wybiera jedną emocję, najlepiej jedną z rzadziej spotykanych (nie: smutek, radość, gniew, tylko np. wzruszenie, zaniepokojenie, podekscytowanie). Chętni uczniowie prezentują scenki, a pozostali odgadują zilustrowane przez nich emocje.

3. Lektura i analiza tekstu Małgorzaty Musierowicz pt. „Jak Kuba Bogu…” w e‑podręczniku ze zwróceniem szczególnej uwagi na emocje bohaterów. Krótkie omówienie: ustalenie, kiedy i gdzie rozgrywa się akcja, kto bierze udział w wydarzeniach, co popycha bohaterów do działania. Wyjaśnienie tytułu fragmentu (ćw. 4). Nazwanie emocji bohaterów (plansza interaktywna).

4. Jako podsumowanie lekcji uczniowie rozpoznają emocje osób na zdjęciach (ćw. 5).

Faza podsumowująca

Nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące:

  • Dlaczego tak ważna jest umiejętność rozpoznawania emocji?

  • Co nam mówi o emocjach drugiej osoby?

  • Czy możliwe jest rozpoznanie emocji drugiej osoby bez słów? W jaki sposób?

Nauczyciel wspólnie z uczniami przygotowuje notatkę podsumowującą zajęcia.

Praca domowa

Wybierz dowolny fragment swojej ulubionej powieści, w którym będą wyrażone emocje bohaterów. Zapisz w zeszycie ich imiona oraz ich emocje.W jaki sposób bohaterowie wyrażają swoje emocje?

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

feelings
feelings
R9sz3CRmLVVEL
Nagranie słówka: feelings

uczucia

emotions
emotions
R1H63XvEZaPJ8
Nagranie słówka: emotions

emocje

microexpressions
microexpressions
R12BdY4WNrr7S
Nagranie słówka: microexpressions

mikroekspresje

basic emotions
basic emotions
RIACtdscw4SY1
Nagranie słówka: basic emotions

emocje podstawowe

complex emotions
complex emotions
R71Dgpem3GU6H
Nagranie słówka: complex emotions

emocje złożone

fear
fear
R9oxP69XWsN5Y
Nagranie słówka: fear

strach

anger
anger
R1IqeftH3aVhR
Nagranie słówka: anger

złość

surprise
surprise
R13IPoC8EYzVy
Nagranie słówka: surprise

zaskoczenie

joy
joy
R15uBqYRnxXxb
Nagranie słówka: joy

radość

repulsion
repulsion
RXEs024P15NWK
Nagranie słówka: repulsion

wstręt

sadness
sadness
RLNmrFWm5KH9d
Nagranie słówka: sadness

smutek

shame
shame
R90jFUajMVrPk
Nagranie słówka: shame

wstyd

hatred
hatred
R7vzCLV4RZgND
Nagranie słówka: hatred

nienawiść

curiosity
curiosity
RTiIG9OaCWVlX
Nagranie słówka: curiosity

ciekawość

satisfaction
satisfaction
R4eUUG0ZaEYJN
Nagranie słówka: satisfaction

satysfakcja

terror
terror
R1WfGWd7J59B1
Nagranie słówka: terror

przerażenie

pride
pride
Rctg4EXLTCIr6
Nagranie słówka: pride

duma

disgust
disgust
RKfBQFUGU1yCf
Nagranie słówka: disgust

obrzydzenie

happiness
happiness
Rjl8T601KmKvY
Nagranie słówka: happiness

szczęście

disappointment
disappointment
RxjpoxCaXEcUu
Nagranie słówka: disappointment

rozczarowanie

Teksty i nagrania

R1FIuTy8Gkcfj
Nagranie dźwiękowe abstraktu

Guided by emotions

Have you ever done anything guided emotions? What was the situation? What emotions did you feel then? Would you do the same now, in retrospect?

Dealing with your emotions is not always easy, but it is worth looking at them, because they can tell you a lot about yourself.