Monitoring wizyjny
Monitoring wizyjny z wykorzystaniem sieci szerokopasmowych LAN i MAN to proces stałej obserwacji, kontrolowania i nadzoru w czasie rzeczywistym, nieograniczony odległością, na jaką sygnał (obraz i dźwięk) jest wysyłany.
Jest powszechnie stosowany w centrach handlowych, hipermarketach, szkołach, w firmach, a także na ulicach, skrzyżowaniach czy parkingach oraz – coraz częściej – w domach, mieszkaniach, w poszczególnych pomieszczeniach.
Dozór analogowy
W skład najprostszej instalacji monitoringowej wchodzą kamera, rejestrator i przewody sygnałowo‑zasilające. Początkowo stosowano rozwiązania oparte na sygnałach analogowych.
Dla prawidłowego funkcjonowania instalacji kamery analogowe muszą współpracować w rejestratorem obrazu. Sygnał wizyjny jest przekazywany za pomocą kabli koncentrycznych zakończonych wtykami BNC, natomiast zasilanie kamery jest doprowadzane dwużyłowym przewodem zakończonym standardowym szybkozłączem S‑55. Rejestrator obrazu wyposażony jest w wejścia wizyjne z zakończonymi gniazdami BNC (ang. Bayonet Neill‑Concelman). Liczba gniazd jest uzależniona od liczby przyłączonych kamer. Ważny elementem instalacji jest odpowiednia konfiguracja rejestratora, która odbywa się poprzez przyłączenie go do dowolnego monitora, najczęściej poprzez kabel ze złączem analogowym VGA (ang. Video Graphics Array).
Dozór IP
Współcześnie technikę analogową wyparły cyfrowe systemy monitoringu IP. Zatem konieczne jest przyłączenie instalacji do sieci internetowej. Instalacje tego typu składają się z tych samych części co poprzednio, poza tym, że w skład monitoringu IP dodatkowo wchodzi switch PoE (ang. Power over Ethernet). W praktyce montaż instalacji sprowadza się do doprowadzenia kabla typu skrętka (miedzianej w całości) zakończony złączem RJ45, od switcha do każdej kamery.
Protokoły monitoringu wizyjnego
W wypadku systemów monitoringu protokół zdefiniowano jako zbiór reguł umożliwiających użytkownikowi dostęp do funkcji urządzenia w sposób zdalny lub lokalny, poprzez urządzenia mobilne lub komputery.
TCP/IP - (ang. Transmission Control Protocol / Internet Protocol) to zestaw protokołów sieciowych definiujących wzajemną komunikację i wymianę danych pomiędzy rejestratorem, kamerami IP, routerem oraz urządzeniami klienckimi typu komputer, tablet czy smartfon. Klucz prawidłowej wymiany leży w numeracji, bowiem każde urządzenie w sieci musi mieć inny numer, lecz tę samą klasę.
DHCP - (ang. Dynamic Host Configuration Protocol) to protokół odpowiedzialny za dynamiczne pobieranie adresu IP z serwera DHCP (np. routera). W wypadku monitoringu CCTV (ang. Closed‑Circuit TeleVision), protokół służy do przypisania dla kamery lub rejestratora kolejnego, wolnego numeru z sieci, aby uniknąć konfliktu adresów.
HTTP - (ang. Hypertext Transfer Protocol) to protokół odpowiedzialny za komunikację z przeglądarki internetowej Chrome, Internet Explorer, Firefox, Opera czy Safari z webserwerem kamery lub rejestratora. W przypadku monitoringu, za jego pomocą możemy mieć dostęp do ustawień kamery czy rejestratora oraz podglądać obraz z kamer.
NTP - (ang. Network Time Protocol) to protokół umożliwiający rejestratorom i kamerom pokazywanie zawsze prawidłowych ustawień czasu. Odpowiada on za synchronizację z zewnętrznym serwerem czasu, czyli z serwerem NTP (ang. Network Time Protocol) - ogólnodostępnym serwerem, znajdującym się pod przykładowym adresem: tempus1.gum.gov.pl.
FTP - (ang. File Transfer Protocol) to protokół odpowiedzialny za łączność z dowolnym serwerem FTP. W przypadku monitoringu, kamery i rejestratory posiadające zapis FTP, mają możliwość zrzutu zdjęć z kamer (tzw. snapshot), zdarzeń alarmowych na wskazanym serwerze FTP zdalnie.
P2P - (ang. Peer To Peer) to usługa sieciowa bezpośredniego połączenia między urządzeniami sieciowymi. W monitoringu, służy do połączenia zdalnego bezpośrednio z kamerą, rejestratorem, bez przekierowania portów czy posiadania publicznego adresu IP.
DDNS - (ang. Dynamic Domain Name System) czyli dynamiczny serwer nazw domenowych, to usługa sieciowa umożliwiająca połączenie zdalne z kamerą lub rejestratorem, bez konieczności posiadania zewnętrznego adresu IP. Serwer odpowiedzialny jest za przypisanie stałej, zewnętrznej domeny do zmiennego adresu IP nadanego przez serwer DHCP naszego operatora. Osiągamy w ten sposób stały dostęp do systemu niezależnie od przypisanych danych naszej sieci. Popularne serwisy to DynDNS czy No‑IP.
RTPS - (ang. Real Time Streaming Protocol) protokół do przesyłania w czasie rzeczywistym (live streaming), inaczej strumieniowania obrazu i dźwięku z kamer, rejestratora. Wykorzystywany do bezpośredniego podglądu na żywo na przeglądarkach internetowych czy bezpośrednio z różnego typów odtwarzaczy multimedialnych jak LVC Media Player.
RTMP - (ang. Real Time Messaging Protocol) jest to drugi po RTSP protokół utworzony w celu przesyłania w czasie rzeczywistym strumienia audio oraz wideo. Transmisja za pomocą protokołu RTMP realizowana jest między kamerą (koderem) a serwerem. Protokół ten sprawdzi się w transmisjach na żywo do szerokiego grona odbiorców, wielu wydarzeń, np.: nabożeństw, wydarzeń sportowych, szkoleń, materiałów rozrywkowych itd. Najpopularniejsze aplikacje wykorzystywane do tego typu strumieniowania to: YouTube, Twitch, Vimeo itp.
W formie bardziej specjalistycznej, monitoring wizyjny oferuje m.in. automatyczne rozpoznanie wizyjne tablic rejestracyjnych, prędkości pojazdów, zliczanie osób, a także wykrywanie niebezpiecznego zachowania za pomocą analizy obrazów termowizyjnych (np. pomiar temperatury kącików oczu), analizy cech (ekspresji) twarzy itp.
Wróć do spisu treściWróć do spisu treści