Zapoznaj się z filmami i wykonaj kolejne polecenia.
R1G18d0hRJovc
Polecenie 2
Omów, czego możemy się dowiedzieć dzięki badaniom starożytnych napisów na kamieniach.
RKHHkCzP0X7Sz
Polecenie 3
Wyjaśnij, na czym polega niezwykłość napisu na nagrobku z Thasos, o którym mówi ekspert.
R1QQw3Fx9ME5d
R1OpaO415Tp4g
Polecenie 4
Wymień charakterystyczne cechy starożytnej greckiej poezji miłosnej.
R6eNZsOJsQyM4
Polecenie 5
Wyjaśnij, dlaczego wiersze greckich poetów odkryte w XIX w. przez europejskich badaczy bulwersowały i budziły niechęć.
R10PJdGz8UlFO
21
Ćwiczenie 1
Wymień kierunki rozwoju literatury greckiej.
RyIq0loyyRuRX
Na jakie rodzaje dzieli się poezja grecka? Kiedy się narodziła? Jak rozwijały się poszczególne kierunki? Przypomnij sobie przedstawicieli każdego z nich.
Początki poezji greckiej datuje się na VIII w. p.n.e. Do pierwszych ważnych dzieł zalicza się Iliadę i Odyseję Homera. Poezja grecka dzieli się na trzy rodzaje: epikę, lirykę i dramat. Utwory poetyckie wykonywane były przy dźwiękach muzyki. Poezja, która była odczytywana bez muzyki, pojawiła się dopiero w III w. p.n.e. W VII w. p.n.e. na bazie utworów Homera zaczęła się kształtować liryka, skupiająca się na przeżyciach duchowych. Liryka archaiczna miała w dużej mierze charakter biesiadny. Teatr grecki natomiast od początku związany był z kultem Dionizosa. Dramat dzielił się na trzy gatunki: tragedię, dramat satyrowy i komedię. Pierwszym znanym tragikiem był Frynichos, żyjący na przełomie VI i V w. Złoty wiek teatru greckiego przypada na V w. p.n.e., kiedy tworzyli Ajschylos, Sofokles i Eurypides. Zapewne w połowie V w. p.n.e. w Atenach narodziła się sztuka pięknego mówienia – retoryka. W V w. p.n.e. narodziła się również historiografia, której ojcem jest Herodot. To właśnie on w swoich Dziejach (gr. Historiai) porzucił opisywanie czasów mitologicznych na rzecz dziejów ludzkości.
1
Ćwiczenie 2
Zaznacz, które z poniższych stwierdzeń są prawdziwe, a które fałszywe.
R1MQ9KkTZVJZe
1
Ćwiczenie 3
R1QdDAs8CUliw
211
Ćwiczenie 4
Przedstaw za pomocą poniższego grafu rozwój teatru greckiego, przypisując odpowiednich autorów do tragedii i komedii.
Ajschylos
Arystofanes
Eurypides
Menander
Sofokles
Frynichos
R1F9N5q0zcehF
RqeNbdGK1LcwU
R1aLuDmIzjFsm
Ćwiczenie 4
31
Ćwiczenie 5
Określ znaczenie Homera i Hezjoda w życiu Greków. Posłuż się cytatami zawartymi w części poświęconej tym poetom.
R1YhDQGNSekYR
Co Grecy zawdzięczali tym dwóm poetom? Co zauważyli Dion Chryzostom i Herodot?
Znaczenia Homera i Hezjoda nie sposób przecenić. Grecy otrzymali od tych dwóch poetów nie tylko bogów, a co za tym idzie – ich listę, rytuały towarzyszące uroczystościom religijnym, co wyraźnie podkreśla Herodot, ale także cały kodeks postępowania moralnego. Dion Chryzostom, żyjący na przełomie I i II w. n.e., potwierdza doniosłość pierwszego z poetów, mimo upływu wielu stuleci. „Homer jest początkiem, środkiem i końcem dla każdego dziecka, męża i starca, i daje z siebie tyle, ile kto może wziąć”. Hezjod i jego filozofia również były ważne dla Greków, co zauważył Herodot, który w Dziejach pisał: „Albowiem Hezjod i Homer, jak sądzę, są tylko o czterysta lat ode mnie starsi, a nie o więcej. A ci właśnie stworzyli Hellenom teogonię, nadali bogom przydomki, przydzielili im kult i sztuki i określili ich postacie”.
31
Ćwiczenie 6
Do każdego z fragmentów dopasuj jego autora. Uzasadnij swój wybór.
RMEkP340j2K8T
Jaki autor pisał o wojnie peloponeskiej? Kto opisywał zwyczaje ludów obcych Grekom? Kto w swoim dziele opisał dwie wielkie postacie Teb walczące ze Spartą?
1. Tukidydes – autor ten opisał w swoim dziele pierwsze lata wojny peloponeskiej. Z tekstu wynika, że chodzi o konflikt dwóch greckich potęg, a zatem Aten i Sparty.
2. Herodot – oba passusy przedstawiają specyficzne zwyczaje ludów obcych Grekom, a opisy takie są charakterystyczne dla Herodota.
3. Ksenofont – w dziele pojawiają się dwie wielkie postacie Teb, które z powodzeniem walczyły w pierwszej połowie IV w. p.n.e. ze Spartą: Pelopidas i Epaminondas.