Więźby/wiązary dachowe
PLANSZA INTERAKTYWNA
Spis treści
1. Rodzaje więźb/wiązarów dachowych1. Rodzaje więźb/wiązarów dachowych
Więźba krokwiowaWięźba krokwiowa
Więźba wieszarowaWięźba wieszarowa
Więźba krokwiowo‑jętkowaWięźba krokwiowo‑jętkowa
Więźba z wiązarów kratowychWięźba z wiązarów kratowych
Więźba płatwiowaWięźba płatwiowa
Więźba płatwiowo‑kleszczowaWięźba płatwiowo‑kleszczowa
Więźba z bali i desekWięźba z bali i desek
Wiązary jętkoweWiązary jętkowe
Wiązary z jętką podpartąWiązary z jętką podpartą
Wiązary pełneWiązary pełne
Wiązary pusteWiązary puste
Wiązary wieszaroweWiązary wieszarowe
Dźwigary pełneDźwigary pełne
Dźwigary kratoweDźwigary kratowe
2. Rodzaje dokumentacji rysunkowych2. Rodzaje dokumentacji rysunkowych
Dokumentacja rysunkowa więźby krokwiowejDokumentacja rysunkowa więźby krokwiowej
Dokumentacja rysunkowa więźby płatwiowejDokumentacja rysunkowa więźby płatwiowej
Dokumentacja rysunkowa więźby wieszarowejDokumentacja rysunkowa więźby wieszarowej
Dokumentacja rysunkowa więźby krokwiowo‑jętkowejDokumentacja rysunkowa więźby krokwiowo‑jętkowej
Dokumentacja rysunkowa więźby płatwiowo‑kleszczowejDokumentacja rysunkowa więźby płatwiowo‑kleszczowej
1. Rodzaje więźb/wiązarów dachowych 1
Więźba krokwiowa
Konstrukcja nośna dachu bez podpór pośrednich, stosowana w przypadku, gdy odległość pomiędzy punktami podparcia nie przekracza 6 m. Składa się z par krokwi, stykających się ze sobą w części górnej, w dolnej zaś opartych na murłatach.
Plansza interaktywna zatytułowana „Więźby/wiązary dachowe” składa się z czternastu części. W każdej przedstawiono inny model trzy de drewnianej konstrukcji dachowej. Aby przejść do kolejnych części, można posłużyć się spisem treści umieszczonym po lewej stronie ekranu lub strzałkami znajdującymi się na górnym pasku z tytułem danej planszy. Pierwszy model przedstawia więźbę krokwiową. Pary krokwi, czyli podłużnych belek, łączą się w górnej części, zaś w dolnej oparte są na innych belkach osadzonych na murach budynku.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Więźba wieszarowa
Konstrukcja dachu stosowana głównie wtedy, gdy odległości pomiędzy ścianami nośnymi są bardzo duże, wynoszą np. ok. 10 m, a wszystkie obciążenia, ze względu na brak ścian nośnych, muszą być przekazane na ściany zewnętrzne. Krokwie przekazują obciążenia np. na płatwie, a te zaś – na wieszaki zamiast na słupy.
Drugi model trzy de ukazuje więźbę wieszarową. Pary krokwi, czyli podłużnych belek, łączą się w górnej części, są one jednak dodatkowo wsparte przez płatwie – poziome belki oparte na słupach.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Więźba krokwiowo‑jętkowa
Konstrukcja dachu, w którym oprócz krokwi stykających się w kalenicy i opierających się na murłatach znajduje się dodatkowa belka, poziomy element wzmacniający ‒ jętka. Dzięki niej możliwe jest wykonanie połaci wydłużonej i o większym nachyleniu niż w przypadku więźby krokwiowej. Typowe konstrukcje więźby krokwiowo‑jętkowe są stosowane w budynkach, w których odległość pomiędzy ścianami zewnętrznymi nie przekracza 7 m. W klasycznych konstrukcjach dachów jętki łączono z krokwiami na kształt „jaskółczego ogona”.
Trzecia plansza przedstawia model trzy de więźby krokwiowo‑jętkowej. W tej konstrukcji krokwie są połączone poziomymi belkami, czyli jętkami.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Więźba z wiązarów kratowych
Wiązary kratowe, charakterystyczne dla dachów hal, budynków użyteczności publicznej bądź domów z poddaszem nieużytkowym, z dachami dwuspadowymi o stosunkowo małym kącie nachylenia (15‑20°). Składają się z kilku krawędziaków tworzących układ połączonych trójkątów. Wiązary te złożone są z: pasów górnych, dolnych, słupków oraz krzyżulców.
Czwarty model trzy de obrazuje więźbę z wiązarów kratowych. Wiązary to trójkątny element złożony z pasa dolnego oraz dwóch pasów górnych. Pomiędzy tymi elementami znajduję się ukośne krzyżulce lub pionowe słupki.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Więźba płatwiowa
Konstrukcja dachu, w której dolne płatwie spoczywają na stropie lub ściance kolanowej, pozostałe zaś są podparte słupami. Jako element nośny więźby te powinny mieć stosunkowo duży przekrój poprzeczny, np. 16x20 cm.
Piąty model trzy de obrazuje więźbę płatwiową. W tej konstrukcji dolne płatwie spoczywają na stropie lub ściance kolanowej.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Więźba płatwiowo‑kleszczowa
Uniwersalna konstrukcja, stosowana w dachach jedno-, dwuspadowych, płaskich i stromych, w budynkach o rozpiętości ścian zewnętrznych sięgającej nawet 16 m. Więźba płatwiowo‑kleszczowa przypomina dach jętkowo‑płatwiowy z dwiema ścianami stolcowymi, z tą różnicą, że poziome płatwie nie podpierają jętek, ale ukośne krokwie. W dachu tego typu z reguły wykonuje się dwa rodzaje wiązarów ‒ główne i pośrednie. Wiązar główny jest tworzony przez parę krokwi opierających się na płatwiach, dwa słupy stolcowe oraz parę kleszczy, czyli parę belek. Ramy pośrednie są podpierane jedynie przez płatwie. Wszystkie wiązary opierają się w dolnej części krokwi na murłatach. Jest to najbardziej uniwersalny i najczęściej stosowany rodzaj więźby dachowej.
Szósty model trzy de obrazuje więźbę płatwiowo‑kleszczową. W tej konstrukcji poziome płatwie podpierają ukośne krokwie.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Więźba z bali i desek
Tradycyjną więźbę dachową wykonuje się z elementów drewnianych – świerkowych lub sosnowych – czyli skręcanych lub zbijanych bali, belek, krawędziaków, łat i desek, mających długość do 7 m. Tradycyjne więźby wzmacniane są elementami stalowymi, wykorzystywanymi przy dużych rozpiętościach oraz w miejscach, w których przekroje drewniane są zbyt duże.
Siódmy model trzy de obrazuje więźbę dachową z bali i desek. Tę konstrukcję wykonuje się ze skręcanych lub zbijanych bali, belek, krawędziaków, łat i desek.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wiązary jętkowe
Wiązary drewniane o rozpiętości do 9 m, oparte na belkach wiązarowych lub ścianie za pośrednictwem murłaty lub belki oczepowej. Składają się z krokwi przenoszących naprężenia zginające i ściskające, oraz jętek, które przenoszą naprężenia rozciągające.
Ósmy model trzy de obrazuje wiązary jętkowe. Wiązary te składają się z krokwi oraz jętek.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wiązary z jętką podpartą
Wiązary z jętką podpartą znajdują zastosowanie, gdy wymagane są dłuższe jętki, które same w sobie nie gwarantują stabilności konstrukcji. Tego rodzaju układ konstrukcyjny jest szczególnie często używany w przypadku budynków o większej rozpiętości ścian zewnętrznych, przekraczającej 7,5 m.
Dziewiąty model trzy de obrazuje wiązary z jętką podpartą. Te konstrukcje składają się z dłuższych jętek niż w wiązarach jętkowych.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wiązary pełne
Mają zastosowanie w budynkach z nieużytkowym poddaszem. W skład wiązara pełnego wchodzi para krokwi, słupy i kleszcze, które obejmują słupy i krokwie z obu stron, usztywniając połączenie. Słupki wraz z płatwiami i mieczami tworzą tzw. ścianki stolcowe. Wiązary te ustawia się co 4 m. Obciążenia w takiej konstrukcji przekazywane są częściowo na strop, a częściowo na ściany zewnętrzne.
Dziesiąty model trzy de obrazuje wiązary pełne. Te konstrukcje składają się z pary krokwi, słupów i kleszczów, które obejmują słupy i krokwie z obu stron.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wiązary puste
Mają zastosowanie w budynku z poddaszem użytkowym. Krokwie oparte są tu na płatwiach. Wiązary te ustawia się co 3‑5 m. Obciążenia w takiej konstrukcji przekazywane są częściowo na strop, a częściowo na ściany zewnętrzne.
Jedenasty model trzy de obrazuje wiązary puste. W tej konstrukcji krokwie opierają się na płatwiach.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wiązary wieszarowe
Wiązary dachowe z rozwiązaniami jednowieszakowymi lub dwuwieszakowymi, w których wieszak, czyli element rozciągany, dźwiga kilka par krokwi za pośrednictwem płatwi. Rozwiązania jednowieszakowe stosuje się do rozpiętości 8 m. Przy większych rozpiętościach konieczne jest zastosowanie dodatkowych krzyżulców i większej liczby wieszaków.
Dwunasty model trzy de obrazuje wiązary wieszarowe. Te konstrukcje zawierają wieszak, czyli element rozciągany, który dźwiga kilka par krokwi za pośrednictwem płatwi.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Dźwigary pełne
Belki stalowe lub drewniane o przekroju przeważnie prostokątnym, które mają jednolitą strukturę na przestrzeni całej długości. Dźwigary pełne są stosowane do przenoszenia obciążeń poprzez ich oparcie na podporach lub połączenie z innymi elementami konstrukcyjnymi.
Trzynasty model trzy de obrazuje dźwigary pełne. Te konstrukcje to belki stalowe lub drewniane o przekroju prostokątnym.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Dźwigary kratowe
Sztywne konstrukcje w postaci krat, powstałych z drewnianych, stalowych lub żelbetowych prętów. Do usztywnienia elementów wzdłużnych i pionowych służą elementy ukośne (zastrzały, tężniki). Miejsca łączenia prętów określa się węzłami.
Czternasty model trzy de obrazuje dźwigary kratowe. To sztywne konstrukcje w postaci krat, powstałych z drewnianych, stalowych lub żelbetowych prętów.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
2. Rodzaje dokumentacji rysunkowych 1
Dokumentacja rysunkowa więźby krokwiowej
Dokumentacja więźby krokwiowej zawiera szczegółowy opis konstrukcyjny wykorzystania tej metody przy budowie dachów o rozpiętości między zewnętrznymi ścianami do 6‑7 m. Opisuje ona kluczowe elementy konstrukcji, tj. pary krokwi połączonych w kalenicy oraz ich długość (4,5 - 6,0 m) i rozstaw (80 - 120 cm). Taka dokumentacja powinna również uwzględniać to, że więźba krokwiowa opiera się jedynie na murłatach, dzięki którym przestrzeń na poddaszu pozostaje wolna. Innym ważnym elementem są wiatrownice – ukośnie przybite deski, które są istotnym elementem usztywniającym konstrukcję dachu w kierunku podłużnym.
Poszczególne elementy konstrukcji
Krokwie – elementy, na których opiera się całe pokrycie dachu. Mają formę pochyłych belek o prostokątnym przekroju poprzecznym: 7x14 cm lub 8x16 cm. Grubość belek wynosi min. 5 cm, zaś rozstaw krokwi waha się w przedziale 0,8 – 1,2 m.
Murłaty – poziome, drewniane belki o wymiarach od 10x10 cm do 15x15 cm, ułożone na murze budynku. Murłaty przenoszą obciążenia z więźby dachowej na ściany.
Wiatrownica – drewniana deska albo łata, przymocowana do krokwi ukośnie od spodu przez całą połać dachową, usztywniająca i wzmacniająca konstrukcję w kierunku podłużnym; dzięki niej podczas obciążenia wiatrem wiązary korelują ze sobą.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Dokumentacja rysunkowa więźby płatwiowej
Dokumentacja więźby płatwiowej zawiera kompleksowy opis tej wszechstronnej metody konstrukcyjnej. Opisuje ona płatwie jako belki równoległe do kalenicy, które podtrzymują krokwie. Płatwie dolne opierają się na stropie lub ściance kolankowej, a pozostałe są wsparte słupami. Obciążenia przenoszone są za pomocą płatwi na ściany nośne i strop.
Poszczególne elementy konstrukcji
Płatwie – belki usytuowane równolegle do kalenicy, czyli linii szczytowej dachu utworzonej na przecięciu połaci dachowych, na których opierają się krokwie.
Kalenica główna – górna, pozioma krawędź dachu, miejsce, w którym stykają się krawędzie połaci dachowych. Kalenice narożne tworzą linie przecięcia skośnych krawędzi dachu.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Dokumentacja rysunkowa więźby wieszarowej
Dokumentacja więźby wieszarowej zawiera kompleksowy opis konstrukcji, wykorzystywanej głównie w przypadku budowli o dużych odległościach między ścianami nośnymi (ok. 10 m) lub w przypadku braku wewnętrznych ścian nośnych. Taka dokumentacja powinna uwzględniać to, że krokwie przekazują obciążenia na płatwie, które z kolei przenoszą je nie na tradycyjne słupy, ale na wieszaki.
Poszczególne elementy konstrukcji
Wieszar – rama składająca się z wieszaka, zastrzału, miecza i tramu.
Wieszaki – elementy wieszara do podpierania płatwi.
Zastrzał – ukośny element konstrukcyjny, który usztywnia więźbę dachową oraz łączy słup z tramem bądź belką stropową.
Miecz – ukośny element łączący dwa inne; zmniejsza rozpiętość płatwi oraz usztywnia konstrukcję dachową. Tram to główna pozioma dolna belka w drewnianych wiązarach, łącząca parę krokwi.
Tram – główna pozioma belka w drewnianych konstrukcjach trójkątnego wiązara, łącząca u dołu parę krokwi.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Dokumentacja rysunkowa więźby krokwiowo‑jętkowej
Dokumentacja więźby krokwiowo‑jętkowej zawiera dokładny opis konstrukcji, wykorzystywanej głównie w przypadku, gdy rozpiętość między ścianami zewnętrznymi przekracza 6‑7 metrów. Taka dokumentacja powinna uwzględnić to, że każda para krokwi musi być podparta w około połowie długości przez poziomy element nazywany jętką. Ponadto w tej konstrukcji płatwie opierają się na słupach zwanych stolcami, umieszczonych w pewnych odstępach.
Poszczególne elementy konstrukcji
Krokwie – elementy, na których opiera się całe pokrycie dachu. Mają formę pochyłych belek o prostokątnym przekroju poprzecznym: 7x14 cm lub 8x16 cm. Grubość belek wynosi min. 5 cm, zaś rozstaw krokwi waha się w przedziale 0,8 – 1,2 m.
Jętka – pozioma belka, której długość nie powinna przekraczać 3,5 m, znajdująca się w górnej części wiązara dachowego pełnego i niepełnego. Łączy, w celu usztywnienia konstrukcji, parę krokwi, jednocześnie dzieląc każdą z nich na dwa odcinki. Przy parciu wiatru przenosi siły poziome z jednej krokwi na drugą, zabezpieczając je przed ugięciem lub rozsunięciem.
Stolec – pionowy element konstrukcyjny, najczęściej w formie słupa lub kolumny, który służy do podpierania i stabilizowania innych elementów konstrukcyjnych, takich jak belki, dźwigary, płyty czy dachy. Stolce są używane do przenoszenia obciążeń z górnych elementów konstrukcji na fundamenty lub na inne, niżej położone elementy nośne, które z kolei przenoszą te obciążenia do gruntu.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Dokumentacja rysunkowa więźby płatwiowo‑kleszczowej
Dokumentacja więźby płatwiowo‑kleszczowej powinna uwzględniać, że owa konstrukcja jest stosowana w przypadku dachów o rozpiętości przekraczającej 11‑12 metrów. Ponadto w więźbie płatwiowo‑kleszczowej krokwie powinny posiadać dodatkowe podparcie w około połowie ich rozpiętości w postaci płatwi i słupów. Konstrukcję mogą usztywniać poziome kleszcze - podwójne belki, łączące końce słupów z opartymi na nich krokwiami. W takiej konstrukcji więźby dachowej większe obciążenia przenoszone są na strop ostatniej kondygnacji, a nie na zewnętrzne ściany.
Poszczególne elementy konstrukcji
Kleszcze - podwójne belki wiążące końce słupów z opartymi na nich krokwiami.
Płatwie – belki usytuowane równolegle do kalenicy, czyli linii szczytowej dachu utworzonej na przecięciu połaci dachowych, na których opierają się krokwie.
Jętka – pozioma belka, której długość nie powinna przekraczać 3,5 m, znajdująca się w górnej części wiązara dachowego pełnego i niepełnego. Łączy, w celu usztywnienia konstrukcji, parę krokwi, jednocześnie dzieląc każdą z nich na dwa odcinki. Przy parciu wiatru przenosi siły poziome z jednej krokwi na drugą, zabezpieczając je przed ugięciem lub rozsunięciem.
Krokwie – elementy, na których opiera się całe pokrycie dachu. Mają formę pochyłych belek o prostokątnym przekroju poprzecznym: 7x14 cm lub 8x16 cm. Grubość belek wynosi min. 5 cm, zaś rozstaw krokwi waha się w przedziale 0,8 – 1,2 m.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści