Wykonywanie obsługi bieżącej rowkarko‑żłobiarki
SYMULATOR
Symulator przedstawia wykonywanie obsługi bieżącej rowarko‑żłobiarki
MEC.01 – Eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych w procesach obróbki blachy i profili kształtowych
Na zdjęciu widoczna jest ilustracja prezentująca rowkarko‑żłobiarkę. Urządzenie składa się z pionowego statywu na szerokiej stopie. Po jednej jego stronie zamontowana jest skrzynka z podłączonym kablem zasilania i zielonym włącznikiem. Po drugiej stronie przymocowane są zestawy rolek na wałkach. W górnej części statywu wmontowany jest silnik urządzania. Widoczne są także pokrętła do regulacji nacisku. Obok statywu stoją dwa pedały nożne zamontowane do długiego statywu, na końcu którego widoczny jest przycisk bezpieczeństwa z czerwoną końcówką.
Na zdjęciu widoczna jest górna część urządzenia. Do jej najważniejszych elementów składowych należy dźwignia śrubowa, rolki oraz osłona; na zdjęciu widoczna jest lewa część maszyny z widocznym silnikiem, dzwignią śrubową, rolkami oraz osłoną; na zdjęciu widoczna jest prawa strona urządzenia z widocznym silnikiem, zamontowanym tuż pod stelażem, dźwignią śrubową, umieszczoną na samej górze, oraz osłony; na zdjęciu widoczny jest przód maszyny z widocznymi rolkami: górną i dolną, oraz dźwignia śrubowa.
Zanim zaczniesz obsługę rowkarko‑żłobiarki, pamiętaj, że przed jej pierwszym uruchomieniem należy ustawić ją w sposób zapewniający jej bezpieczne użytkowanie. Urządzenie powinno być wypoziomowane, tak aby elementy współpracujące ze sobą nie eksploatowały się zbyt szybko. Wokół maszyny powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby można było spokojnie dojść do każdego podzespołu żłobiarki. Po odpowiednim ustawieniu maszyny należy podłączyć wyłączniki nożne i... w tym momencie można już rozpocząć etap 1 pracy, czyli przygotowanie urządzenia do pracy. Na zdjęciu widoczna jest ilustracja prezentująca rowkarko‑żłobiarkę. Urządzenie składa się z pionowego statywu na szerokiej stopie. Po jednej jego stronie zamontowana jest skrzynka z podłączonym kablem zasilania i zielonym włącznikiem. Po drugiej stronie przymocowane są zestawy rolek na wałkach. W górnej części statywu wmontowany jest silnik urządzenia. Widoczne są także pokrętła do regulacji nacisku. Obok statywu stoją dwa pedały nożne zamontowane do długiego statywu, na końcu którego widoczny jest przycisk bezpieczeństwa z czerwoną końcówką.
Na zdjęciu widoczne są dwa elementy rowkarko‑żłobiarki: niebieski fragment statywu o szerokiej stopie oraz dwa żółte, nożne pedały. Czynności i zasady bezpiecznego użytkowania urządzenia. Przed rozpoczęciem pracy należy: dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi żłobiarki, zaplanować kolejność wykonywania poszczególnych czynności, dobrać zestawy rolek, odpowiednie do profilu omawianego materiału, jaki chcemy uzyskać, przygotować materiał do przetworzenia (obróbki), składając go w sposób zapewniający maksymalne bezpieczeństwo, przy zachowaniu granic stanowiska roboczego, sprawdzić stan techniczny żłobiarki (osłony na układzie napędowym) i oświetlenie stanowiska, a w szczególności stan instalacji elektrycznej (wyłączników), próbnie uruchomić żłobiarkę bez materiału obrabianego i sprawdzić jej działanie. Pracownik uruchamiający żłobiarkę powinien przed dokonaniem tej czynności sprawdzić dokładnie, czy jej uruchomienie nie grozi wypadkiem, przygotować niezbędne pomoce warsztatowe, przyrządy pomiarowe, narzędzia pracy oraz konieczne środki ochrony osobistej, przede wszystkim obowiązkowo okulary ochronne i rękawice ochronne, dokładnie sprawdzić, czy zamocowanie żłobiarki w miejscu pracy jest prawidłowe, sprawdzić zamocowanie rolek do wałków żłobiarki, zauważone usterki i uchybienia zgłosić natychmiast przełożonemu.
Na zdjęciu widoczna jest ilustracja rowkarko‑żłobiarki. Urządzenie składa się z pionowego statywu na szerokiej stopie. Po jednej jego stronie zamontowana jest skrzynka z podłączonym kablem zasilania i zielonym włącznikiem. Po drugiej stronie przymocowane są zestawy rolek na wałkach. W górnej części statywu wmontowany jest silnik urządzania. Widoczne są także pokrętła do regulacji nacisku. Obok statywu stoją dwa pedały nożne zamontowane do długiego statywu, na końcu którego widoczny jest przycisk bezpieczeństwa z czerwoną końcówką. Aby zdemontować niewłaściwe rolki żłobiące, należy odkręcić je za pomocą klucza, po czym odłożyć zarówno rolki, jak i klucz na swoje miejsce.