Brzydkie Kaczątko, Calineczka, Królowa Śniegu – wiele postaci z baśni Hansa Christiana Andersena towarzyszy nam na co dzień. Utrwaliły się w języku i w pamięci. Utwory duńskiego pisarza są czytane i lubiane przez wiele pokoleń. I dlatego mamy mu za co dziękować.
Sprawdź swoją znajomość utworów Andersena. Przeczytaj fragmenty znanych baśni i dopasuj je do odpowiednich tytułów.
Wtedy zapłakała mała Gerda gorącymi łzami, które spłynęły na jego pierś, dostały się aż do jego serca, roztopiły kawałki lodu i wchłonęły okruszynę szkła. Kay spojrzał na nią, a ona zaśpiewała mu pieśń., Wczesnym rankiem łabędzie przyleciały do chaty, gdzie siostra Eliza spała w chłopskiej izbie, krążyły nad dachem, kręciły długimi szyjami, uderzały skrzydłami, ale nikt tego nie widział ani nie słyszał. Musiały lecieć dalej, wysoko aż do chmur, w daleki świat; poleciały do dużego, ciemnego lasu, który ciągnął się aż do brzegu morza., Zrobili więc z gazety łódkę, posadzili w niej żołnierza i puścili z biegiem rynsztoka; obaj chłopcy lecieli obok i klaskali w ręce. Na Boga, jakie wielkie fale były w rynsztoku! Papierowa łódka kołysała się w górę i w dół, to znów obracała w kółko, tak że w żołnierzyku zamierało serce, ale nie pokazał tego po sobie [...]., Mogłabyś usiąść na moim grzbiecie, przywiąż się tylko mocnym paskiem, wtedy odlecimy daleko od wstrętnego kreta i jego ciemnej nory, wysoko nad górami do ciepłych krajów, gdzie słońce piękniej świeci niż tutaj, gdzie zawsze jest lato i gdzie rosną cudne kwiaty.
„Calineczka” | |
---|---|
„Królowa Śniegu” | |
„Dzikie łabędzie” | |
„Dzielny ołowiany żołnierz” |
Obejrzyj film z recytacją wiersza Joanny Kulmowej, a następnie odpowiedz na pytania:
Jaką formę ma ten utwór poetycki?
Kto jest adresatem tego listu?
Kto według ciebie może być jego nadawcą?
Jakie znasz baśnie Hansa Christiana Andersena?
Przeczytaj uważnie „List do Andersena” Joanny Kulmowej i dowolnym kolorem zaznacz w nim te fragmenty, które mówią, za co osoba mówiąca w wierszu dziękuje pisarzowi.
List do AndersenaJa dziękuję panu
panie Janie Chrystianie
za to bardzo dziecinne bajanie.
Za kominiarczyka co się kochał w pasterce.
Za słowika –
że miał żywe serce.
Za szkiełka królowej śniegu.
I za smutny los żołnierza cynowego.
Za księżniczkę na ziarnku grochu.
Za cień
który trwa przy mnie wszędzie.
I za każde brzydkie kaczątko
co wie teraz
że łabędziem
będzie.
Joanna Kulmowa
Poetka, pisarka, autorka utworów scenicznych, reżyserka teatralna. Wydała m.in. tomiki „Fatum na zakręcie”, „Wiersze dla Kai”, „Zasypianki” oraz powieść „Wio, Leokadio”. Laureatka Orderu Uśmiechu.
Osoba mówiąca w wierszu przywołuje aż siedem różnych baśni Andersena. Czy potraficie odgadnąć ich tytuły? Zapiszcie je tutaj lub w zeszycie. W razie konieczności skorzystajcie ze zbioru baśni Andersena.
Zastanów się, za co możesz podziękować Andersenowi. Napisz swoje podziękowanie na pasku papieru. Kiedy będzie gotowe, przyklej je na dużym arkuszu, obok podziękowań twoich kolegów i koleżanek z klasy.
Wyobraźcie sobie, że pracujecie w Muzeum Andersena, w którym znalazły się nowe eksponaty. Opiszcie każdy przedmiot tak, żeby odwiedzający muzeum mógł poznać jego niezwykłą historię.
Zaprezentujcie swoje opisy eksponatów. Przeczytajcie je głośno i spróbujcie ocenić, ile informacji udało się w nich przekazać. Zwróćcie uwagę na oryginalność opisów.
Przeczytajcie ciekawostkę i ułóżcie pytania do tego tekstu. Napiszcie też odpowiedzi. Postarajcie się zredagować jak najwięcej pytań. Zapiszcie je tutaj lub w zeszycie.
Mały Nobel to nieoficjalna nazwa Międzynarodowej Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, która jest najwyższym światowym odznaczeniem w dziedzinie twórczości dla dzieci. Medal przyznaje się co dwa lata. Otrzymały go m.in. Astrid Lindgren i Tove Jansson.
Jedynym Polakiem, który może się poszczycić posiadaniem Małego Nobla, jest rysownik Zbigniew Rychlicki, twórca postaci Plastusia i Misia Uszatka.