Lesson plan (Polish)
Tytuł: Kropliste
Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska
Temat zajęć
Kropliste. Jak poetycko opisać rwanie bzu?
Grupa docelowa
Uczniowie klasy V ośmioletniej szkoły podstawowej
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:
1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;
4) zna i rozpoznaje w tekście literackim: epitet, porównanie, przenośnie, wyrazy dźwiękonaśladowcze, zdrobnienie, zgrubienie, uosobienie, ożywienie, apostrofę, anaforę, pytanie retoryczne, powtórzenie oraz określa ich funkcje;
6) rozpoznaje elementy rytmizujące wypowiedź, w tym wers, rym, strofę, refren, liczbę sylab w wersie;
9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;
12) określa tematykę oraz problematykę utworu;
14) nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst;
15) objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w tekstach;
17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia.
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Elementy retoryki. Uczeń:
1) uczestniczy rozmowie na zadany temat (...);
2. Mówienie i pisanie. Uczeń:
1) tworzy spójne wypowiedzi – sprawozdanie, dziennik;
4) redaguje notatki.
IV. Samokształcenie. Uczeń:
1) doskonali ciche i głośne czytanie;
2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;
3) korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje;
9) rozwija umiejętność efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.
Ogólny cel kształcenia
Kształcenie umiejętności dosłownego i metaforycznego odczytywania treści wiersza.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
świadomość i ekspresja kulturalna.
Cele operacyjne
Uczeń:
nazywa wiosenne kwiaty;
kształci umiejętność odczytywania i rozumienia tekstu poetyckiego;
odszukuje w tekście i opisuje środki poetyckiego wyrazu;
określa postać mówiącą w wierszu;
odczytuje nastrój wiersza konfrontując go z osobistymi odczuciami.
Metody/techniki kształcenia
problemowa: rozmowa kierowana, dyskusja;
programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;
praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych, pracy z tekstem.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność zbiorowa jednolita i zróżnicowana;
aktywność w grupach.
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel określa cel zajęć. Podaje uczniom kryteria sukcesu.
2. Zabawa: konkurs w rozpoznawaniu wiosennych kwiatów. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcia różnych wiosennych kwiatów (fiszki w abstrakcie), uczniowie podają ich nazwy w języku angielskim, następnie sprawdzają poprawność odpowiedzi poprzez odwrócenie karty. Ci, którzy dobrze odpowiedzą, mogą przyznawać sobie punkty. Na koniec można wskazać zwycięzcę (zwycięzców). Nowe słówka należy zapisać na tablicy. Uczniowie zapisują je również w zeszytach.
Faza realizacyjna
1. Zebranie słownictwa do opisu kwiatów bzu (plansza interaktywna). Uczniowie mogą pracować wspólnie lub w grupach – wówczas każda grupa zajmuje się jednym aspektem opisywanych kwiatów: np. kolorystyką, zapachem, wyglądem krzewu, wyglądem liści i kwiatów, okresem kwitnienia. Uczniowie w razie potrzeby powinni mieć dostęp do internetu, aby sprawdzić potrzebne informacje. Informacje zebrane przez uczniów są zapisywane w postaci mapy myśli.
2. Wysłuchanie recytacji wiersza J. Tuwima „Rwanie bzu”. Nauczyciel prosi, aby uczniowie zamknęli oczy i w trakcie czytania wiersza J.Tuwima „Rwanie bzu” zwrócili uwagę na wrażenia słuchowe i zapachowe, jakie tekst wywołuje. Można w tle cicho puścić fragment koncertu Vivaldiego „Wiosna”.Po wysłuchaniu wiersza tworzą krótkie opowiadanie pt. Pewnego razu w ogrodzie...
3. Uczniowie czytają tekst ponownie – tym razem cicho. Następnie nauczyciel rozpoczyna rozmowę na temat wiersza. Uczniowie mogą kierować się pytaniami z abstraktu (ćw. 3):
Kto i o kim mówi w wierszu?
Jaki jest nastrój wiersza?
Jakie uczucia w was wywołuje?
Jakie zapachy czujecie i dźwięki słyszycie podczas czytania?
5. Analiza kompozycji wiersza (ćw. 5).
6. Praca w grupach nad analizą i interpretacją wiersza. Nauczyciel dzieli klasę na 5 grup, każdej przydziela zadanie opisane w abstrakcie. Każdy zespół dzieli się wynikami swojej pracy na forum klasy. Uczniowie redagują notatkę z lekcji. Warto zwrócić uwagę na neologizmy i związki frazeologiczne.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel pyta uczniów, czego się dziś nauczyli, czy lekcja była dla nich ciekawa. Prosi ich o ocenę pracy własnej na lekcji. Może w tym celu posłużyć się planszą interaktywną zawartą w abstrakcie.
2. Uczniowie zapisują w zeszytach słowa klucze dotyczące lekcji, które uważają za najważniejsze.
Praca domowa
W domu uczniowie piszą relację z przebiegu wydarzenia opisanego w wierszu. Mają do wyboru trzy perspektywy nadawcze:
1. Jesteś reporterem, który obserwuje z boku całe wydarzenie. Napisz notatkę do gazety.
2. Jesteś ptakiem, który mieszka w gałęziach bzu. Opowiedz o wydarzeniu innemu ptakowi.
3. Jesteś uczestnikiem zdarzenia. Zrywasz bez wraz z innymi. Opisz wydarzenie w swoim dzienniku.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
bez
konwalia
forsycja
magnolia
bratek
tulipan
narcyz
krokus
przebiśnieg
żonkil
rwetes
narwany
gorąca głowa, narwany, szalony
szaleństwo
rozgardiasz
gąszcz
szarpać
targać
rwać
instrumentacja głoskowa
Teksty i nagrania
Beaded
List the verbs describing the activity of tearing the flowers of the lilac. Make a conclusion: What is the purpose of repeating the same sound and accumulation of verbs that name movement?
How was the bird described? Give examples of the stylistic devices used in the poem and name them.
How did the poet describe the lilac bush? Give examples of the stylistic devices used in the poem and name them.
How did the poet describe his auditory and fragrance experience? Give examples of stylistic devices and name them.
Describe the mood of the poem, quoting excerpts from the text.