E-materiały do kształcenia zawodowego

Wykonywanie oprzyrządowania odlewniczego

MTL.01. Wykonywanie i naprawa oprzyrządowania odlewniczego - Modelarz odlewniczy 721104, Technik odlewnik 311705

bg‑cyan

Przedstawienie miejsca pracy i narzędzi w procesie wykonywania oprzyrządowania odlewniczego

WYCIECZKA WIRTUALNA

1
11
Instrukcja użytkowania wycieczki wirtualnej

Wycieczka wirtualna, to film 360 stopni, na którym umieszczone są interaktywne znaczniki. Za pomocą myszki można sterować kamerą.

Na ekranie startowym widnieje strzałka, w którą należy kliknąć, aby rozpocząć wycieczkę.

R1bj3RABQ3odt
Ekran startowy wycieczki
Źródło: Gromar sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Kliknięcie, przytrzymanie i przeciągnięcie myszką, powoduje obracanie się kamery w zadanym przez nas kierunku. Aby przejść do innego pomieszczenia, należy odszukać pomarańczowy przycisk ze strzałką i go kliknąć. Po najechaniu na niego kursorem, przycisk się powiększy.

R1Am6vXdJOqIJ
Przycisk przejścia do kolejnego pomieszczenia
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

W lewym górnym rogu okna, znajduje się symbol uruchamiający menu po jego kliknięciu.

RECQKN5ySKpmC
Symbol menu
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Po wybraniu symbolu menu, na środku okna wyświetli się panel z możliwymi lokalizacjami do wyboru. Aby udać się do danej lokalizacji, należy kliknąć w żółty symbol lokalizacji znajdujący się po lewej stronie wybranego miejsca. W celu zamknięcia menu, należy użyć pomarańczowego przycisku z krzyżykiem, w prawym górnym oknie.

R8rDHNJHiGDLE
Panel menu
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Na poszczególnych stanowiskach będą widoczne żółte przyciski z trójkątem. Służą one do odtwarzania filmu związanego z danym stanowiskiem. Aby odtworzyć film należy kliknąć w żółty przycisk odtwarzania.

RHvo0yUf6jI9K
Przycisk odtwarzania filmu
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Odtworzony film wyświetla się nad żółtym przyciskiem odtwarzania.

RiscKFyLsA2Hq
Przykładowy ekran z odtworzonym filmem
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Aby zakończyć odtwarzanie filmu należy kliknąć na pomarańczowy „x” w kółeczku, widoczny w każdym prawym górnym rogu filmu.

R1NJjeV7HrF2v
Przycisk wyłączania filmu
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Przy niektórych stanowiskach, znajdują się ich opisy tekstowe. Aby je uruchomić, należy kliknąć na przycisk z symbolem „i”.

R17J1PB5pZZEH
Przycisk opisu
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Opis wyświetli się nad symbolami. Aby zamknąć opis, należy wybrać krzyżyk w prawym górnym rogu. Aby odtworzyć nagranie lektora, należy kliknąć na symbol głośnika w lewym górnym rogu. Podczas jednoczesnego wybrania filmu i opisu, okienka ustawią się jedno nad drugim.

R1YULbOtBCV9P
Opis w okienku
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1HSjrVeeY90J
Wycieczka wirtualna "Przedstawienie miejsca pracy i narzędzi w procesie wykonywania oprzyrządowania odlewniczego"
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Wycieczka interaktywna przedstawia stanowiska – miejsca pracy w modelarni oraz narzędzia używane w procesie wykonywania oprzyrządowania odlewniczego. Każde ze stanowisk posiada film na którym przedstawione są wykorzystywane tam maszyny oraz narzędzia z dzwiękiem. Dodatkowo przy każdym stanowisku znajduję się dokładny opis.

Modelarnia umiejscowiona jest w zamkniętej hali, która posiada parę pomieszczeń połączonych wąskimi korytarzami oraz metalowymi drzwiami. W pierwszym pomieszczeniu znajduję się stanowisko z maszyną CNC (Computerized Numerical Control), która służy do obróbki materiałów takich jak np. metal, drewno czy tworzywa sztuczne. Mechanizm jej działania opiera się na systemie sterującym, który wykorzystuję mikrokomputer. Jego właściwe zaprogramowanie pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych i  precyzyjnie odwzorowanych kształtów. Na filmie przedstawiony jest fragment maszyny, którym obrabiany jest biały element. Dodatkowo pokazane są parametry maszyny CNC na monitorze oraz rysunek techniczny obrabianego elementu. Gdy obrócimy się w lewą stronę przed nami znajduję się piła tarczowa. Jest to metalowy stół, w środku którego znajduję się piła tarczowa. Na filmie przedstawieni są dwaj mężczyźni pracujący na tej maszynie. Jeden z mężczyzn kładzie długą deskę na stolę i  popycha ją w kierunku piły, która przecina element.

W kolejnym pomieszczeniu znajdują się dwa stanowiska. Pierwszym znajdującym się na środku pomieszczenia jest stanowisko do rysowania wykresu modelarskiego. Cały proces wykonywania modelu zaczyna się od przeanalizowania dokumentacji - rysunku konstrukcyjnego na którym naniesiona jest technologia odlewnicza w kolorach. W dokumentacji obecne są wszystkie informacje aby zbudować zespół modelarski. Następnie następuję rysowanie wykresu modelarskiego (może być to cały przekrój lub wycinek, w zależności od wielkości). Na filmie pokazany jest wygląd stanowiska, który składa się z dużego prostokątnego, drewnianego stołu na którym umieszczone są przyrządy do rysowania np. linijka. Dodatkowo pokazany jest rysunek techniczny modelu z duża ilością naniesionych kolorów. W rogu pomieszczenia umieszczone jest stanowisko do wykańczania zespołu modelowego. Na tym stanowisku przygotowuje się miejsce dla gotowego już modelu – skrzynka musi być odpowiednio złożona oraz powinna mieć odpowiednie gabaryty. Na stanowisku widać dużą drewnianą skrzynię natomiast na filmiku widać mężczyznę, który przykręca zawiasy właśnie do tej skrzyni wiertarką.

Kolejne pomieszczenie jest w kształcie prostokąta. Przechodzi się do niego z  poprzedniego pomieszczenia przez metalowe drzwi. Na samym środku znajduję się stanowisko z heblarką. Służy ono do wyrównywania powierzchni drewna, które są nierówne po cięciu przez piłę tarczową. Maszynę można ustawić na dowolną grubość, jaka jest potrzebna do zheblowania powierzchni drewna. Na filmiku pokazana jest maszyna w użyciu. Mężczyzna dokłada jedną z powierzchni deski do części z ostrzem, znajdującym się na stole maszyny. Na wprost przy dłuższej ścianie znajduję się stanowisko z strugarką grubościową. Maszyna przedstawiona na tym stanowisku wstępnie obrabia drewno. Wsunięcie elementu do maszyny powoduję nadanie mu żądanej grubości. Maszyna ma kształt prostopadłościanu, który z  jednej strony pobiera drewno, a z drugiej wysuwa już obrobiony materiał. Film pokazuję działanie tej maszyny właśnie w taki sposób. Po lewej stronie od stanowiska z  grubościówka znajduję się stanowisko trzecie z piłą tarczową. Maszyna przedstawiona na tym stanowisku to piła tarczowa, która służy do obróbki drewna poprzez cięcie go na mniejsze bądź większe elementy. Na metalowym stole po środku znajduję się tarcza z  ostrzami, którą sterować. Urządzenie posiada również możliwość regulacji wysokości i  kąta, jaki należy uzyskać w zależności od rodzaju obrabianego drewna. Film przedstawia w bliski sposób działacie maszyny oraz możliwość jej ustawienia. Na końcu pomieszczenia znajduję się stanowisko ze szlifierką do wygładzenia powierzchni. Zadaniem urządzenia przedstawionego na tym stanowisku jest wygładzenie powierzchni drewna. Taka korekcja bywa potrzebna w wypadku, kiedy podczas cięcia np. piłą tarczową powstały nierównomierne krawędzie. Film przedstawia mężczyznę, który szlifuję mały kawałek drewna z każdej strony. Maszyna zbudowana jest z niewielkiego stolika na którym znajduję się obrabiany materiał oraz dwóch rolek na który nawinięty jest papier ścierny, będący w  ciągłym ruchu.

Powiązane ćwiczenia