Jaki jest związek między zmianą pędu i popędem siły?

Symulacja przedstawia początkowo nieruchomy wózek na kółkach, stojący na płaskiej powierzchni, który pod wpływem stałej siły porusza się przez czas Δt=5 s. Tarcie pomiędzy kółkami wózka a podłożem jest pomijalnie małe.

Uwaga: Praca z symulacją jest wygodniejsza po przełączeniu na widok pełnoekranowy.

Opis alternatywny symulacji interaktywnej.

Symulacja przedstawia rysunek kobiety z wózkiem sklepowym, która porusza się wzdłuż poziomej osi mała litera x, skierowanej w prawo. Na osi zaznaczono wartości od zera, gdzie znajduje się początkowo kobieta do stu dwudziestu pięciu metrów co pięć metrów. Nad wózkiem widnieje informacja o jego masie równej da kilogramy. Kobieta pchając wózek przykłada do niego niezrównoważoną siłę wielka litera F, której wartość można regulować suwakiem powyżej. Wartość siły można zmieniać od zera do dziesięciu niutonów. Po wystartowaniu symulacji kobieta i wózek zaczynają się poruszać, ponieważ działa na nie niezrównoważona siła. Kobieta i wózek zaczynają przyspieszać, tym szybciej im większa jest wartość siły wielka litera F. Pamiętajmy, że siła wyrażana jest jako iloczyn masy i przyspieszenia. Po przejechaniu sześćdziesięciu metrów symulacja zatrzymuje się a po prawej stronie na osią mała litera x pojawia się informacja o wartości prędkości końcowej mała litera v z indeksem dolnym mała litera k, oraz wartości zmiany pędu wielka grecka litera delta i mała litera p. W dolnej części symulacji pojawia się informacja, że wartość zmiany pędu wielka grecka litera delta i mała litera p jest równa iloczynowi wartości niezrównoważonej siły działającej na ciało wielka litera F i czasu wielka grecka litera delta i mała litera t, w którym siła ta oddziaływała na ciało.

RSRMksfA6UpRK
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 1

Zapoznaj się z symulacją i sprawdź, jak wpływa zmiana wartości siły na zmianę pędu wózka.

Polecenie 1 Alternatywne.

Zapoznaj się z opisem symulacji i zastanów się jak wpływa zmiana wartości siły na zmianę pędu wózka.

Polecenie 2
RLItqnoMiAcuI
Wskaż odpowiedni element tekstu. Droga przebyta przez wózek w ciągu 5 sekund jest wprost proporcjonalna do działającej na niego siły / kwadratu działającej na niego siły.