1
Polecenie 1

Zapoznaj się z animacją przedstawiającą przebieg bitwy pod Warną. Opisz najważniejsze okoliczności, które doprowadziły do tego, że wojska koalicji antytureckiej zostały zmuszone do konfrontacji z przeważającym liczebnie wrogiem.

R10cqIBpfAOnL
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Rme1QPO25bsL8
Nagranie filmowe dotyczące bitwy pod Warną.
1
Polecenie 2

Wskaż decydujący moment bitwy pod Warną. Jak myślisz, dlaczego doszło do takiej sytuacji?

RJRX1rK6onG9p
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
1
Polecenie 3

Na podstawie informacji zawartych w poniższej mapie interaktywnej wskaż elementy krajobrazu, które ułatwiały obronę wojskom węgierskim przed Turkami.

RjtVYfBbd58Lh
Wskaż walory obronne pola bitwy pod Warną. (Uzupełnij).
RjqqVc8tXTDbo1
Mapa przedstawia bitwę pod Warną. Wzgórza Frangijskie znajdują się na północnym wschodzie mapy. Równina znajduje się na zachodzie mapy. Jezioro Dewina znajduje się pod Równiną. Bagna znajdują się na południe od Warny i rozdzielają Jezioro Dewina z Morzem Czarnym. Miasto Galata znajduje się na zachodnim brzegu Morza Czarnego. Warna znajduje się nad bagnami od południowego zachodu i nad Morzem Czarnym od południowego wschodu. Wojska tureckie zaatakowały od strony Równiny oraz Wzgórz Frangijskich. Natomiast wojska koalicji antytureckiej nacierały na wojska tureckie. Przez południowy brzeg Równin przebiegał trakt do Prowadiji a przez północny trakt do Dobudży. Wzgórza Frangijskie. Pasmo wzgórz wznoszących się na wysokość ok. 300 metrów, okalające od północy równinę. Zdjęcie przedstawia współczesny widok na Wzgórza Frangijskie. Na pierwszym planie znajduje się porośnięty bujną trawiastą roślinnością teren. Za nim jest rzeka a w tle są wzgórza i wzniesienia. Na niebie znajduje się niewiele chmurWspółczesny widok ze wzgórz w kierunku Jeziora Frangijskiego, CC BY-SA 4.0, ShockD Równina. Długa i piaszczysta, długa na ok. 9 km. i szeroka na 7 km. Rozciągała się na północ od linii jeziora i bagien, na północny zachód od Warny. Stromymi zboczami wznosiła się na ograniczające ją od północy Wzgórza Frangijskie. Jezioro Dewina. Rozciągające się na zachód od Warny. Jego wąskie ujście płynące bagnistą doliną do Morza Czarnego przebiegało w pobliżu murów twierdzy warneńskiej. Przestrzeń rozciągająca się od wybrzeża po zachodnie krańce jeziora wynosiła ok. 14 km. Bagna. Obszar oddzielający Jezioro Dewnia od Morza Czarnego. Galata. Nieobsadzony przez wojska zameczek. Zdjęcie przedstawia przylądek Galata. Z lewej strony znajduje się długi drewniany pomost kończący się na wąskiej plaży. Stoi na niej drewniany biały budynek z tarasem. Za nim, po prawej stronie, jest podwyższony teren porośnięty w całości przez drzewa. Przylądek otoczony jest wodą. Przylądek Galata w pobliżu Warny. Widok współczesny. CC BY-SA 3.0, I, Svik. Warna. Stara twierdza bułgarska. Przylegała do morza. Jej fortyfikacje nie odegrały w bitwie żadnej roli, gdyż wojska chrześcijańskie ustawiły się poza nimi. Ilustracja przedstawia plany twierdzy. Pierwszy plan przedstawia całą twierdzę. Twierdza otoczona jest fosą. Z jej lewej strony znajduje się wejście razem z mostem zwodzonym. Środek twierdzy jest przestronny. Drugi plan przedstawia schemat wejścia do twierdzy w przybliżeniu. Za mostem zwodzonym znajdował się system korytarzy i przejść zlokalizowanych przy zachodnim murze. Wizualizacja obok przedstawia mury obronne. Zakończone one były kwadratowymi wykończeniami. Plan twierdzy w średniowieczu. CC BY-SA 4.0, Kandi. Wojska tureckie. Pierwsza linia: lekka jazda.

Na prawym skrzydle - rumelijska, dowodzona przez Dawuda paszę, zaś na lewym skrzydle anatolijską pod dowództwem Karadża bega.

Druga linia: w centrum stanęli janczarzy, wzmocnieni palisadą i wykopanym rowem. Wśród nich znajdował się też sułtan Murad. Wojska koalicji antytureckiej. Lewe skrzydło: chorągwie siedmiogrodzkie i oddziały magnatów węgierskich pod dowództwem szwagra Jana Hunyadiego Michała Szilagyego.

Centrum: Rycerstwo węgierskie i polskie pod dowództwem króla Władysława.

Prawe skrzydło: chorągwie biskupa Bośni Rafała Herczega, biskupa Szymona Rozgonyiego, bana Kroacji Franka Thallocziego, kardynała Cesariniego i biskupa waradyńskiego Jana Dominisa, dowódcy prawego skrzydła.
1
Polecenie 4

Wyjaśnij, dlaczego pokonanym wojskom chrześcijańskim trudno było się wycofać z pola walki, aby uniknąć pogromu.

Ra0DCzvYnbVzA
Wskaż możliwe negatywne konsekwencje wyboru pola walki z Turkami pod Warną w przypadku klęski wojsk chrześcijańskich. (Uzupełnij).