Sprawdź się
Zapoznaj się ze źródłami, a następnie wykonaj polecenia.
Źródło 1: Fragment listu na podstawie ruskiego tzw. latopisu Bychowca
Władysław III Warneńczyk (1424–1444)Miałem trzy żony, dwie Laszki i jedną Niemkę, a teraz proszę cię, wyjednaj mi u kniazia Semena jego młodszą siostrzenicę […], żebym ją pojął za żonę z pokolenia ruskiego, aby Bóg dał mi potomstwo.
Źródło 2: Drzewo genealogiczne
Zapoznaj się z ilustracjami, a następnie wykonaj polecenie.
Ilustracja A
Ilustracja B
Ilustracja C
Ilustracja D
Ilustracja E
Zapoznaj się z mapą i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Przebieg bitwy pod Warną w 1444 r. na podstawie anonimowej kronikiSułtan Murad […] wzniósł oczy ku niebu i począł wielkiego Boga w ten sposób błagać z pokorą: „O Boże! Z łaski Twej daj teraz siłę i zwycięstwo wierze islamu. Za modlitwy [Mahometa], za jasność i blask jego oblicza dopomóż jej do zwycięstwa”. Tak błagał sułtan Murad wielkiego Boga. Modlitwa jego została zaraz wysłuchana i wielki Bóg dał zwycięstwo wojskom islamu. Albowiem w sercu przeklętego króla [Władysława] zwyciężyła pokusa szatana, czyniąc go zbyt dufnym. W zarozumiałości swojej, uważając się za bohatera, sądził, że wojska on jeden rozpędzi i dlatego uderzył w ich środek, gdzie stał sułtan Murad. Gdy jednak dotarł do skraju szyku, koń jego potknął się, on sam spadł zeń na twarz. W tym miejscu znajdowało się dwu janczarów […], którzy wraz z innymi rycerzami znajdującymi się w pobliżu, ucięli głowę przeklętego króla i zanieśli do sułtana Murada; ten zaś widząc głowę króla podziękował Bogu. Głowę tę zatknięto na lancę i podniesiono w górę wykrzykując „ta głowa jest głową króla”.
Zapoznaj się z ilustracją i przyporządkuj podpisy do poszczególnych elementów obrazu.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Jan Długosz o zwycięstwie chrześcijan w bitwie z Turkami pod Belgradem w 1456 r.Jakoż sułtan turecki, powziąwszy wiadomość od szpiegów i z pogłosek, że w krajach chrześcijańskich przeciw niemu zbrojono wojsko i przygotowywano się do wojny, w zapale postanowił nie odpierać wroga, lecz wszcząć wojnę […]. Zebrawszy potęgę ze swoich posiadłości obległ Belgrad [...], położony u ujścia Sawy do Dunaju, sądząc, że zdobywszy go, swobodnie będzie mógł plądrować Węgry i osłabiać potęgę Węgrów. To nieszczęście dodane do poprzednich klęsk, jakich chrześcijaństwo i królestwo Węgier doznało od Turków, przeraziło króla Węgier i wszystkich; [cóż by to było], jeżeliby tak warowny i mocny zamek, port i brama królestwa, został wzięty? Sam król Węgier z powodu małoletności nie mógł temu nieszczęściu zaradzić. Jednak legat apostolski kardynał Jan i czcigodny ojciec Jan Kapistran [1386–1453 – franciszkanin, święty, kaznodzieja włoski, dyplomata] […] radami, prośbami i łzami nakłaniali radców królestwa Węgier, a zwłaszcza Jana Hunyadyego, rządcę tego królestwa do niesienia pomocy oblężonym. Jan Hunyady w tylu i takich niebezpieczeństwach, jakimi zagrażała królestwu Węgier potęga Turków, oddany raczej lepszej myśli niż rozpaczy, nieustraszenie podjął wyprawę przeciw Turkom. Ojca Jana Kapistrana wraz z innymi krzyżowcami przybyłymi do Budy z Polski i Czech w celu niesienia pomocy wiernym wsadził na okręty, poleciwszy, aby jak mogą najszybciej, dążyli do Belgradu, aby dać pomoc oblężonym i umysły ratować od rozpaczy. Albowiem po trzynastu tygodniach oblężenia przez Turków, po zburzeniu jedenastu wież i całych murów przez nieustanne dzienne i nocne niszczenie setką dział ogromnej wielkości, wzrosły wszystkie trudności i myślano albo o zagładzie przyszłej, albo o poddaniu się. [Jan Hunyady] zaś podążał drogą lądową wraz z wojskiem zebranym spośród Węgrów i krzyżowców polskich, czeskich i niemieckich, mając nadzieję, że z dawna obiecywana flota papieża i króla Aragonii będzie oblegać Konstantynopol, a Turcy odstąpią od oblegania Belgradu […].
Uzasadnij, że poniższa ilustracja przedstawiająca świątynię Hagia Sophia w Konstantynopolu powstała po 1453 r.
Zapoznaj się z ilustracją i wykonaj polecenia.