Film nawiązujący do treści materiału dotyczący pola powierzchni przekroju graniastosłupa prawidłowego trójkątnego.
Polecenie 2
Oblicz pole przekroju graniastosłupa prawidłowego trójkątnego płaszczyzną przedstawioną na poniższym rysunku, jeżeli wiadomo, że wierzchołek trójkąta jest środkiem krawędzi bocznej.
R1DsH4OTGcDXx
Ilustracja przedstawia graniastosłup prawidłowy trójkątny. W graniastosłupie zaznaczono płaszczyznę w kształcie trójkąta. Jeden z boków trójkąta pokrywa się z krawędzią dolnej podstawy, pozostałe boki leżą w płaszczyźnie ścian bocznych, a łączący je wierzchołek leży na środku krawędzi naprzeciwległej do boku będącego krawędzią podstawy. Krawędź podstawy graniastosłupa ma długość 12, krawędź boczna graniastosłupa ma długość szesnaście.
Zauważmy, że otrzymany trójkąt jest równoramienny. Wprowadźmy dodatkowe oznaczenia, jak na poniższym rysunku.
RjWUM5MumiZWk
Ilustracja przedstawia graniastosłup prawidłowy trójkątny. W graniastosłupie zaznaczono płaszczyznę w kształcie trójkąta. Jeden z boków trójkąta pokrywa się z krawędzią dolnej podstawy, pozostałe boki leżą w płaszczyźnie ścian bocznych, a łączący je wierzchołek leży na środku krawędzi naprzeciwległej do boku będącego krawędzią podstawy. Krawędź podstawy graniastosłupa ma długość 12, krawędź boczna graniastosłupa ma długość szesnaście. W przekroju zaznaczono jego wysokość h opuszczoną z wierzchołka leżącego na środku krawędzi bocznej graniastosłupa. Ramiona tego przekroju leżące w płaszczyźnie ścian bocznych podpisano literami x. Odcinek od wierzchołka leżącego na środku ściany bocznej do wierzchołka dolnej podstawy ma długość osiem.
Korzystając z twierdzenia Pitagorasa, wyznaczamy długość . Zatem:
Do wyznaczenia długości wysokości rozwiązujemy równanie:
Zatem pole trójkąta, będącego przekrojem graniastosłupa trójkątnego prawidłowego jest równe: