Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Może wyda ci się to dziwne, ale teoretyczne modele rachunku prawdopodobieństwa zaczynały ugruntowywać się dopiero w XIX wieku. Zauważono wtedy wiele nieścisłości w już powstałych twierdzeniach i definicjach. Obejrzyj animację, zawierającą opis rozumowania francuskiego matematyka Josepha Bertranda, który uzasadniał, że prawdopodobieństwo nie jest wyznaczone jednoznacznie. Wywody te znane są dzisiaj pod nazwą paradoksu Bertranda.

Opierają się one o geometryczną definicję prawdopodobieństwa, w której zakłada się, że wyniki doświadczenia losowego można zinterpretować jako punkty pewnego obszaru. Jeśli każdy wynik jest jednakowo prawdopodobny, to prawdopodobieństwo zajścia danego zdarzenia można obliczyć np. jako stosunek miary pola odpowiadającej mu części obszaru do miary całego obszaru.

RDNAK4uvMVtkj
Film nawiązujący do treści materiału dotyczącej zastosowania klasycznego modelu prawdopodobieństwa.
Polecenie 2

Rozumowanie, które przeprowadził Bertrand pokazuje, że obliczając prawdopodobieństwo zajścia tego samego zdarzenia, można otrzymać trzy różne wyniki. Wyjaśnij, dlaczego.