Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Uruchom aplet dotyczący przekrojów graniastosłupa prawidłowego czworokątnego i zwróć uwagę na kształty tych przekrojów, w zależności od wyboru płaszczyzny przekroju.

RGtKv79nCKx0c
Na aplecie przedstawiono graniastosłup prawidłowy czworokątny. Po wybraniu płaszczyzny przekroju z listy poniżej, zostaje zaznaczona na graniastosłupie. Przykład 1. Płaszczyzna przekroju równoległa do podstawy. Zaznaczono przekrój w kształcie kwadratu, ograniczonego punktami na tej samej wysokości na krawędziach bocznych. Przykład 2. Płaszczyzna przechodząca przez przeciwległe krawędzie boczne. W tym przypadku płaszczyzną przekroju jest prostokąt. Przykład 3. Płaszczyzna przechodząca przez przekątne podstaw. Płaszczyzna podobnie jak w przypadku wcześniejszym jest prostokątem. Przykład 4. Płaszczyzna przechodząca przez przekątne przeciwległych ścian bocznych. Płaszczyzną przekroju jest prostokąt. Przykład 5. Płaszczyzna przechodząca przez przekątną podstawy i przekątne ścian bocznych. Ta płaszczyzna stanowi trójkąt równoramienny, którego podstawę stanowi przekątna podstawy graniastosłupa, natomiast ramiona są przekątnymi ścian bocznych.
Polecenie 2

Graniastosłup prawidłowy czworokątny przecięto płaszczyzną tak, jak na poniższym rysunku. Wiadomo, że wierzchołki otrzymanego prostokąta są środkami krawędzi graniastosłupa. Oblicz obwód tego prostokąta, jeżeli wiadomo, że podstawa graniastosłupa ma pole równe 36, a krawędź boczna jest o 3 dłuższa od krawędzi podstawy.

RGRTM3Sb7oSN7