Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Uruchom aplet, a następnie odczytaj różne własności funkcji wykładniczej. Wskaż argumenty dla kilku podanych wartości oraz wartości, jakie funkcja przyjmuje dla kilku wybranych argumentów.

Zapoznaj się z opisem apletu. Przeanalizuj podane przykłady. Jaki można wysnuć wniosek dotyczący podsatwy a, a jego wpływu na własności badanej funckji?

R1B7ANG6njHjZ
Aplet przedstawia układ współrzędnych z poziomą osią X od minus sześciu do sześciu oraz z pionową osia Y od zera do sześciu. Przykład 1. W układzie zaznaczono wykres funckji y=2x . Jest to krzywa wykładnicza rosnąca, która unosi się dla argumentów od minus nieskończoności lekko ponad oś X a następnie dla co raz większych argumentów przyjmuje co raz większe wartości tak, że wykres funkcji przechodzi przez punkty 0,1 oraz 1,2. Pod wykresem znajduje się następująca treść: Własności funckji fx=ax dla a większych od jeden. Pod spodem znajduje się suwak od 1 przecinek jeden do dziewięć przecinek dziewięć z krokiem co jedna dziesiąta. a równa się dwa.
  • dziedziną jest zbiór liczb rzeczywistych
  • zbiór wartości funckji jest przedziałem otwartym od zera do nieskończoności
  • funkcja jest różnowartościowa
  • brak miejsc zerowych
  • asymptota wykresu:  y=0
  • wykres znajduje się w pierwszej i drugiej ćwiartce układu współrzędnych
  • funkcja przyjmuje wartości mniejsze od jeden dla argumentów mniejszych od zera
  • funkcja przyjmuje wartości większe od 1 dla argumentów większych od zera
  • Przykład 2. W układzie zaznaczono wykres funckji y=7x . Jest to krzywa wykładnicza rosnąca, która unosi się dla argumentów od minus nieskończoności lekko ponad oś X a następnie dla co raz większych argumentów przyjmuje co raz większe wartości tak, że wykres funckji przechodzi przez punkty 0,1 oraz 1,7. Reszta opisu wykresu funckji nie ulega zmianie. Przykład 3. W układzie zaznaczono wykres funckji y=9x . Jest to krzywa wykładnicza rosnąca, która unosi się dla argumentów od minus nieskończoności lekko ponad oś X a następnie dla co raz większych argumentów przyjmuje co raz większe wartości tak, że wykres funckji przechodzi przez punkty 0,1 oraz 1,9. Reszta opisu wykresu funckji nie ulega zmianie.
Polecenie 2

Określamy funkcję wykładniczą  f wzorem fx=m+2x.

Wyznacz wartość parametru m, jeżeli do wykresu tej funkcji należy punkt o współrzędnych -1,14.