Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Wysłuchaj audiobooka. Wyjaśnij, które z użytych w akcie unii w Krewie sformułowań było różnie rozumiane przez Jagiełłę i polskich możnych. Dlaczego odmienna interpretacja tego zdania mogła powodować konflikty między Polakami i Litwinami?

Zapoznaj się z audiobookiem. Wyjaśnij, które z użytych w akcie unii w Krewie sformułowań było różnie rozumiane przez Jagiełłę i polskich możnych. Dlaczego odmienna interpretacja tego zdania mogła powodować konflikty między Polakami i Litwinami?

RCFByWqDoI2qq
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
R5krteHWb7MaN
Nagranie dźwiękowe lekcji - fragment aktu Unii w Krewie.
Polecenie 2

Opisz, czego dotyczył wspomniany w układzie obowiązek zapłaty 200 tys. florenów ze strony Jagiełły.

Rc1sJeU3EfeR7
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
RN9NyeZFEzReI1
Mapa interaktywna przedstawia Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w XIV – XVI wieku. W granicach Królestwa Polskiego, które leży na północnym zachodzie Europy znajdują się następujące tereny: Podole z Kamieńcem Podolskim, Lwów, Horodło, w którym w 1413 roku podpisano traktat, Lublin, Radom, w którym podpisano traktat w 1410 roku, Kraków oraz Poznań. Ziemie zależne od Królestwa Polskiego to znajdujące się na południu Hospodarstwo Mołdawskie z miastem Suczawa, a na zachód Mazowsze z miastem Warszawa i Płock, natomiast na wschodzie znajduje się miasto Bełz z otaczającymi go terenami. Dużą powierzchnię Europy wschodniej zajmuje Wielkie Księstwo Litewskie. Należą do niego miasta: Kijów, Krewo, Wilno, Połock, Wornie, Brześć Litewski. Na północnym zachodzie są rdzenne ziemie litewskie, do których należy Żmudź i Auksztota. Północna część Wielkiego Księstwa Litewskiego to ziemie przyłączone do niego w 1341 roku. Należą do nich miasta: Połock, Brześć Litewski, Witebsk. Środkowa część to ziemie przyłączone przez Olgierda żyjącego w latach 1345-1377. Należą do mniej miasta: Łuck, Kijów, Homel, Czerkasy, Bracław. Południowa część Księstwa to ziemie przyłączone do Wielkiego Królestwa Litewskiego przez Witolda, który żył w latach 1392-1430. Należą do niej tereny o nazwie Dzikie Pola oraz inny fragment terytorium znajdujący się na północnym wschodzie. Należą do niego miasta: Smoleńsk i Wiaźma. Wzdłuż ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego przechodzi linia wyznaczająca wschodnią granicę na początku szesnastego wieku. Linia ta przebiega blisko miast: Połock, Witebsk, Smoleńsk, Homel. Na mapie zaznaczone są daty zawarcia ważnych traktatów: Wilno - 1401 rok, Krewa - 1385 rok, Radom - 1401 rok, Horodło - 1413 rok. Na mapie jest zaznaczone Morze Bałtyckie, Morze Czarne, Morze Azowskie. Od północy z Wielkim Księstwem Litewskim sąsiadują ziemie należące do Państwa Zakonu Krzyżackiego oraz Republika Pskowska, od wschodu Księstwa Ruskie i Księstwo Riazańskie, od południowego wschodu natomiast Złota Orda. Od południa z Hospodarstwem Mołdawskim graniczy Hospodarstwo Wołoskie, a od południowego zachodu z Hospodarstwem Mołdawskim i Królestwem Polskim graniczy Królestwo Węgierskie. Od wschodu z Królestwem Polskim graniczy Królestwo Czeskie, a od północy Nowa Marchia (od 1402 roku krzyżacka), Pomorze Zachodnie i Państwo Zakonu Krzyżackiego.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 3

Na podstawie mapy oceń, które państwo zyskiwało więcej na układzie w Krewie – Królestwo Polskie czy Wielkie Księstwo Litewskie?

R3cmlXfBh0DGv
(Uzupełnij).
Polecenie 4

Podaj, w jakim okresie do Litwy przyłączonych zostało najwięcej ziem.

R3cmlXfBh0DGv
(Uzupełnij).