Znaczenie usług
Usługi mają największe znaczenie w krajach wysoko rozwiniętych, które jako pierwsze przeszły rewolucję przemysłową i najszybciej dokonały restrukturyzacji gospodarki. W krajach tych rolnictwo i przemysł, z uwagi na mechanizację i automatyzację, nie wymagają dużej liczby rąk do pracy, a rozwój wielu specjalistycznych usług jest możliwy dzięki wysokiemu poziomowi wykształcenia ludności. Odsetek osób zatrudnionych w usługach oraz ich udział w tworzeniu PKB są miernikami poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego. Im wyższy poziom rozwoju, tym większe są wartości tych wskaźników. Udział osób pracujących w usługach w krajach najsłabiej rozwiniętych wynosi nawet poniżej 30%, natomiast odsetek ten w krajach najwyżej rozwiniętych wynosi nawet powyżej 80%. Podobnie przedstawia się zróżnicowanie odsetka usług w tworzeniu PKB.
Z reguły im więcej mieszkańców liczy dana miejscowość, tym szerszy zakres usług ona oferuje. W funkcjonowaniu światowej gospodarki największą rolę odgrywają usługi komunikacyjne i finansowe. Usługi komunikacyjne, czyli transport i łączność, umożliwiają przemieszczanie ludności, towarów i informacji. Mówi się, że transport jest krwiobiegiem organizmu państwowego, gdyż wpływa na rozwój innych gałęzi gospodarki. Z kolei usługi finansowe umożliwiają przepływ kapitału i są jednym z głównych czynników warunkujących rozwój gospodarczy całego regionu oraz ważnym czynnikiem miastotwórczym. Wzrost zamożności i postęp techniczny wpływają z kolei na rozwój usług turystycznych.
Nie bez znaczenia dla rozwoju gospodarczego są także usługi edukacyjne. Nie ma możliwości rozwoju gospodarczego bez funkcjonowania placówek naukowo-badawczych i uczelni wyższych. W krajach słabo rozwiniętych są one na niskim poziomie i może z nich korzystać jedynie część mieszkańców. Wynika to z braku odpowiednich środków państwowych i niewielkiej zamożności obywateli. Zamiast chodzić do szkoły, dzieci w tych krajach bardzo często pracują i pomagają rodzicom w utrzymaniu. Z kolei w państwach wysoko rozwiniętych nie ma takiego problemu - edukacja finansowana jest zarówno z budżetu państwa, jak i ze środków prywatnych, a ludność podnosi swoje kwalifikacje także dzięki kursom internetowym. Warto również wspomnieć, że istnienie uczelni wyższych jest istotnym czynnikiem miastotwórczym, a wokół nich skupia się przemysł high-tech.
Ważną rolę w rozwoju gospodarczym odgrywają także dostępność i jakość usług medycznych. Poprawa stanu zdrowia fizycznego i psychicznego jest jednym z głównych celów postępu cywilizacyjnego, a zróżnicowanie poziomu tych usług jest również zauważalne w zależności od poziomu rozwoju gospodarczego kraju.
Duże znaczenie dla gospodarki mają także handel i usługi finansowe. Są one unowocześniane i udoskonalane dzięki nowoczesnym technologiom, zwłaszcza możliwości wykonywania wielu czynności przez internet. W krajach wysoko rozwiniętych coraz częściej ludność korzysta z usług rynku finansowego i ubezpieczeniowego, natomiast w krajach słabo rozwiniętych zauważa się wzrost zainteresowania możliwością skorzystania z kredytu celem rozwoju działalności gospodarczej. Tego typu działalność powoduje przede wszystkim obniżenie kosztów i umożliwia korzystanie z usługi w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca pod warunkiem połączenia z siecią. Ma jednak też swoje minusy, na przykład opóźnienia związane z transportem, konieczność wprowadzenia danych osobowych do Internetu, brak bezpośredniego kontaktu i możliwości fizycznego obejrzenia towaru przed transakcją.
Usługi turystyczne sprzyjają powstawaniu nowych miejsc pracy i zwiększają dochody państw. Jest to ważne zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych gospodarczo o dogodnych walorach turystycznych. Ruch turystyczny pobudza inwestycje infrastrukturalne i dzięki temu podnosi komfort życia mieszkańców. Ponadto ustanowienie obszarów szczególnej ochrony wpływa na zwiększoną troskę o środowisko geograficzne.