Audiobook
Czy wiesz, co robi się z opakowaniami, które nie są nam już potrzebne? Zapoznaj się z nagraniem, a następnie rozwiąż ćwiczenia sprawdzające.
Co zrobić z opakowaniami gdy już ich nie potrzebujemy?
Istnieje kilka schematów właściwego postępowania z odpadami. Jednym z nich jest prosta zasada ekologicznego podejścia do surowców i energii: 3R - Reduce, Reuse, Recycle (czyli zredukuj, użyj ponownie, poddaj recyklingowi). Wszystkie reguły są ze sobą ściśle powiązane, ale istotna jest także ich kolejność.
Najważniejszym etapem jest “reduce”, czyli możliwe maksymalne zredukowanie ilości generowanych opakowań i odpadów, co wiąże się z odpowiedzialnymi zakupami i racjonalnym gospodarowaniem zasobami. Mniejsze zakupy to mniej odpadów, a także ograniczenie transportu i wydatków związanych z zagospodarowaniem odpadów.
Druga zasada, “reuse”, odnosi się do ponownego, wielokrotnego wykorzystania towarów, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu (np. wykorzystując upcycling), co zmniejsza ilość generowanych odpadów. Wielokrotne użycie to też oddanie do użytku innym (w myśl zasady: to, co dla Ciebie jest odpadem, dla kogoś może być skarbem).
Trzecia zasada – zastosuj recykling. Jeśli nie masz możliwości ograniczenia powstania odpadu i jego ponownego użycia, najlepszym rozwiązaniem jest odzyskiwanie i ponowne użycie już nie na poziomie produktu, lecz surowca, z którego pochodzi.
Ogromna część odpadów nadaje się do ponownego przetworzenia - czyli właśnie recyklingu. Szkło, papier, plastik, metale, odpady organiczne, elektrośmieci, tekstylia – one wszystkie mogą i powinny być przetwarzane. Warunkiem tego jest poprawna segregacja, która powinna zaczynać się już w naszych domach. Stare gazety i kartony, których nikt nie użyje ponownie, oddaj do punktu zbiórki makulatury lub wrzuć do kosza na segregowane odpady. Podobnie zrób z opakowaniami z plastiku, metalu czy ze szkła. Na terenie aptek czy sklepów są wyznaczone miejsca, w których można pozostawić odpady niebezpieczne: akumulatory, baterie, leki czy żarówki – wyrzucenie ich do zwykłych pojemników na śmieci stwarza zagrożenie zanieczyszczenia środowiska.
Segregacja i recykling odpadów pozwala na:
odzyskanie i wykorzystanie surowca wtórnego do ponownej produkcji; ograniczenie ilości składowanych odpadów;ograniczenie ilości w środowisku trudno rozkładalnych odpadów;ograniczenie zużycia surowca naturalnego;ograniczenie zużycia energii;zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.Pamiętaj!
Jednym z najpowszechniejszych mitów na temat segregacji śmieci jest przekonanie, że posegregowane odpady trafiają do jednej śmieciarki, która wszystko miesza, więc nasza praca w domu idzie na marne – tymczasem nie jest to prawdą. Nowoczesne pojazdy odbierające posegregowane odpady mają przegrody, do których trafiają poszczególne elementy. Innym powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest odbieranie każdego typu odpadów przez inną śmieciarkę.
Wyselekcjonowane odpady stanowią wartościowe surowce wtórne, które po przetworzeniu zyskują drugie życie w takiej samej lub zmienionej postaci. Dzięki temu oszczędzamy zasoby przyrody, energię oraz zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.
Przyporządkuj pojęcia do opisu.
minimalizowanie ilości kupowanych produktów., segregacja śmieci oraz stosowanie opakowań, które nadają się do powtórnego użytku., przekazywanie lub sprzedaż niepotrzebnych rzeczy osobom potrzebującym, używanie rzeczy wielokrotnie, także nadając im nowe zastosowania i funkcje.
Reduce (redukuj) | |
Reuse (ponowne użycie) | |
Recycle (recykling) |
Dowiedz się w Urzędzie Gminy lub Miasta, jak wygląda gospodarka odpadami na Twoim terenie. Do urzędu możesz udać się osobiście, przeprowadzić rozmowę telefoniczną lub przeglądnąć stronę internetową. Przygotuj notatkę lub prezentację na lekcję.