Kim był Christian Andreas Doppler?

Posłuchaj audiobooka traktującego o dokonaniach Christiana Andreasa Dopplera.

RD76PZ18w6XFT
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Zapoznaj się z poniższą opowiastką. Pokazuje ona, wraz z trzema poleceniami, że efekt Dopplera nie dotyczy wyłącznie fal. Jego odpowiednik jest możliwy do zaobserwowania – w odpowiednich warunkach – dla innych zjawisk okresowych.

Szedł tedy, obóz i tabor skoro świt porzuciwszy, sam Miłościwy Pan na czele jazdy całej, komunikiem wprost ku polu bitwy. Tam hetman już artylerię i piechotę sprawował, do potyczki walnej z wrogiem się sposobiąc. Wysłał mu był król, ruszając, wiadomość gołębiem. Przyobiecał w niej, iże co godzinę dalsze wiadomości gołębiem wysyłać mu będzie, czy aby pochód jego opóźnienia jakiego nie doznał. Tak też czynił. Jazda, stępa idąc, cztery wiorsty w godzinę postępowała, obstacula żadne nie napotykając. Hetman gołębie odbierał, a że 40 wiorst w godzinę przelatywały, mógł w czas bitwę rozpocząć. Ku której król naszedł w porę samą, a wroga z flanki prawej zaskoczywszy, tegoż osaczył i w pień niemal wyciął. Marszałka i trzech jenerałów znamienitych w niewolę pojmał, sztandarów rozlicznych nie licząc, które to do stolicy przywiezione, moc oręża polskiego sławiły.

Polecenie 1

Król z jazdą przemieszczał się ze stałą prędkością , a gołębie były wypuszczane w regularnych odstępach czasu i wszystkie leciały z jednakową, stałą prędkością . Wskaż najbardziej trafny opis odstępów czasu , w których gołębie przylatywały do hetmana.

Rf9KvUnWoCRIa
Możliwe odpowiedzi: 1. Odstępy Δtg są krótsze od Δtj., 2. Odstępy Δtg są takie same, jak Δtj., 3. Odstępy Δtg są dłuższe od Δtj.
Polecenie 2

Uzupełnij poniższe zdania, by opisywały one analogię pomiędzy opowiastką o królu, hetmanie i gołębiach, a zjawiskiem Dopplera.

R1bpSAU0Nejaf
Król to odpowiednik [źródła fali zbliżającego się do odbiornika źródła fali w spoczynku źródła fali oddalającego się od odbiornika czoła fali powierzchni stałej fazy fali odbiornika fali zbliżającego się do źródła odbiornika fali w spoczynku odbiornika fali oddalającego się do źródła. Hetman to odpowiednik [źródła fali zbliżającego się do odbiornika źródła fali w spoczynku źródła fali oddalającego się od odbiornika czoła fali powierzchni stałej fazy fali odbiornika fali zbliżającego się do źródła odbiornika fali w spoczynku odbiornika fali oddalającego się do źródła. Każdy gołąb to odpowiednik [źródła fali zbliżającego się do odbiornika źródła fali w spoczynku źródła fali oddalającego się od odbiornika czoła fali powierzchni stałej fazy fali odbiornika fali zbliżającego się do źródła odbiornika fali w spoczynku odbiornika fali oddalającego się do źródła. Prędkość vj to odpowiednik prędkości źródła prędkości odbiornika prędkości fali zaś prędkość vg to odpowiednik prędkości źródła prędkości odbiornika prędkości fali.
Polecenie 3
R3ejdFjkUeufO
Oblicz odstęp czasu Δtg upływający pomiędzy przybyciem kolejnych gołębi do hetmana. Wyznaczona wielkość podaj minutach. Δtg = Tu uzupełnij minuty.