Polecenie 1

Wysłuchaj nagrania i odpowiedz, na czym wspiera się teoria etyczna Milla. W jaki sposób łączy Mill szczęście indywidualne ze szczęściem ludzkości?

Zapoznaj się z treścią nagrania i odpowiedz, na czym wspiera się teoria etyczna Milla. Opisz, w jaki sposób łączy Mill szczęście indywidualne ze szczęściem ludzkości?

R1AgNXH1wIkXj
(Uzupełnij).
RDR7blv24GhaK
Nagranie dźwiękowe lekcji pod tytułem John Stuart Mill. Co to jest utylitaryzm? (Utylitaryzm, fragmenty).
Źródło: John Stuart Mill, Utylitaryzm. O wolności, Warszawa 1959.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Odpowiedz na pytania. Jak Mill rozumie szczęście? Czy zgadzasz się z jego poglądami? Spróbuj znaleźć argumenty przemawiające za tą koncepcją, ale również przeciwko niej.

RaEYLEp38sx7i
(Uzupełnij).

Rząd idealny

Rozwinięciem idei zawartych w eseju O wolności stał się traktat O rządzie reprezentatywnym, który przez wielu historyków zestawiany jest z traktatami politycznymi Platona, Arystotelesa, HobbesaLocke’a. Zajął się Mill w swej pracy poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, kiedy rząd może decydować za jednostkę, kiedy wolno mu naruszać „prawo równej wszystkim wolności”. Otóż według filozofa rząd idealny to taki, który potrafi realizować cele zgodne z interesem społecznym, jednocześnie powstrzymując się przed narzucaniem własnych idei politycznych i moralnych. Jest on możliwy tylko w ustroju „racjonalnej demokracji”, w którym rządzi wybrana reprezentacja większości i mniejszości, wszystkich partii i grup politycznych oraz grup interesu. Główną wadą złej demokracji było, jak sądził, wytwarzanie pozornych większości. Uważał, że głosować mogą tylko ci, którzy potrafią pisać i czytać oraz zarabiają na swoje utrzymanie. Głosowanie traktował nie jako przywilej, ale obowiązek. W poglądach Milla na rząd reprezentatywny dostrzec można ten sam problem, który występował w rozważaniach na temat wolności. Otóż uważał on, że cywilizowane państwo nie ma prawa wtrącać się do życia prywatnego swoich obywateli, ale jednocześnie pragnął, by państwo wpływało na ich rozwój moralny. Rozwiązaniem jest udział wszystkich w rozwiązywaniu wspólnych problemów i zadań, dzięki czemu obywatele uzyskują możliwość widzenia spraw państwa w dłuższej i krótszej perspektywie czasu. To gwarantuje postęp, ale zapewnia też realizację spraw dzisiejszych i najbliższej przyszłości.

1
Polecenie 3

Stwórz mapę myśli, która będzie zbiorem twoich poglądów na powstanie ustroju idealnego.

R1LCBw1tf78f3
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
RHuG0IcjBmOPt
(Uzupełnij).