Na podstawie audiobooka wyjaśnij, na jakie dwa sposoby można odczytać tytuł wiersza Marii Pawlikowskiej‑Jasnorzewskiej. Jak zmienia się jego interpretacja w zależności od przyjętej perspektywy?
R1TNKxoyD3OYB
RcEFfQksW17ei
Polecenie 2
Jak rozumiesz tezę:
UtwórZłote myśli kobietyma charakter prowokacyjnej manifestacji kobiecych pragnień?
Uzasadnij swoją odpowiedź
RgmAlL4SV2S5c
R1UEjPrbZw6bT
Ćwiczenie 1
1
Ćwiczenie 2
Wymień postaci, które Maria Pawlikowska‑Jasnorzewska obsadza w roli kochanków osoby mówiącej w wierszu. Na podstawie audiobooka określ, na czym polega prowokacyjny charakter wyborów poetki.
R13aifJiSxfx9
Zwróć uwagę na atrybuty i znaczenie, jakie tradycyjnie przypisywane są przywołanym postaciom.
Postać: Adam Mickiewicz. Uzasadnienie: Dla osoby mówiącej w wierszu ważniejsza od geniuszu poetyckiego Mickiewicza jest jego męskość.
Postaci: Serafinowie, Potęgi i Trony. Uzasadnienie: Podmiot liryczny ma nadzieję, że byty niebiańskie będą cechować się męskimi postawami. Uznaje, że Niebo warte jest uwagi tylko pod warunkiem, że kobieta może tam liczyć na podziw i zaloty wielbicieli – a zatem na miłość w wymiarze ziemskim, cielesnym.
Postać: Śmierć. Uzasadnienie: Śmierć w wierszu zostaje przedstawiona jako mężczyzna o bujnych ramionach. Dodatkowo moment śmierci nie jest chwilą tragiczną, ale źródłem zmysłowej rozkoszy. Kobieta pragnie oddać się śmierci „roześmiana i rozmarzona”.