BHP
Podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności stosowanie środków ochrony zbiorowej, a także używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Pracodawca ma też obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Środki ochrony zbiorowej przeznaczone są do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym pojedynczych osób, przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku pracy. Są to rozwiązania techniczne stosowane w pomieszczeniach pracy przy maszynach i innych urządzeniach. Takimi środkami są m.in. osłony lub urządzenia, które np. zapobiegają dostępowi do stref niebezpiecznych, zapobiegają naruszeniu normalnych warunków pracy maszyn i innych urządzeń technicznych.
Do grupy środków ochrony zbiorowej zalicza się także np.:
rusztowania robocze i ochronne,
siatki chroniące przed upadkiem z wysokości,
balustrady i pomosty robocze.
Środki ochrony indywidualnej to wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu.
Na stanowisku przetwórca ryb stosuje się środki ochrony:
osobistej np.:
odzież robocza – biały fartuch lub ubranie ochronne (bluza i spodnie) wodochronne, fartuch podgumowany, nakrycie głowy (czepek),
obuwie robocze – antypoślizgowe, wzmocnione, odporne na działanie wody,
rękawice ochronne – stanowiące ochronę przed niską temperaturą oraz czynnikami chemicznymi i drobnoustrojami,
rękawice ochronne do ochrony przedramion i ramion, stanowiące ochronę przed ukłuciem, przecięciem nożem ręcznym oraz czynnikami mechanicznymi,
odzież ciepła – wodochronna, zabezpieczająca przed niską temperaturą,
hełmy ochronne – chroniące przed urazami spowodowanymi przez spadające przedmioty w magazynach i chłodniach;
słuchu np.: ochronniki słuchu – mające ochronić pracowników przed hałasem, którego źródłem są maszyny i urządzenia techniczne;
wzroku np.: gogle – chroniące przed działaniem czynników chemicznych, także przed mikroorganizmami;
dróg oddechowych np.: maski – jako ochrona przed drobnoustrojami (wirusy, bakterie, pasożyty, grzyby);
oraz apteczkę.
Grafika składa się z kilku zdjęć. Na pierwszym zdjęciu od lewej znajdują się plastikowe okulary ochronne oznaczone numerem dwa, następnie widzimy żółty kask oznaczony numerem siedem, trzecia od lewej w kolejności jest otwarta szara apteczka zawierająca blistry z tabletkami, plastry oraz pomarańczowy pojemnik z białym wieczkiem z pastylkami w środku. Apteczka jest oznaczona numerem trzy. W drugim rzędzie od lewej są czarne nauszniki oznaczone numerem pięć, obok nauszników znajdują się ciemnoszare buty ze sznurówkami z pomarańczowym wnętrzem oznaczone numerem cztery. Po prawej stronie grafiki są czarne gumowe rękawice ochronne oznaczone numerem sześć. U podstawy grafiki znajduje się kobieta w białym czepku ochronnym oznaczonym numerem siedem, białej maseczce założonej na nos i usta oznaczonej numerem osiem. Naprzeciw kobiety znajduje się mężczyzna w białej czapce z daszkiem, białym ubraniu ochronnym i beżowym fartuchu oznaczonym numerem dziewięć.
Punkt pierwszy. Kask. Chroni przed urazami spowodowanymi przez spadające przedmioty w magazynach i chłodniach.
Punkt drugi. Okulary ochronne. Chronią przed działaniem czynników chemicznych, także przed mikroorganizmami.
Punkt trzeci. Apteczka. Służy do przechowywania materiałów oraz środków opatrunkowych przeznaczonych do udzielania pierwszej pomocy.
Punkt czwarty. Obuwie ochronne. Antypoślizgowe, wzmocnione, odporne na działanie wody.
Punkt piąty. Nauszniki. Mające ochronić pracownika przed hałasem, którego źródłem są maszyny i urządzenia techniczne.
Punkt szósty. Rękawice ochronne. Służą do ochrony dłoni przed płynami ustrojowymi pochodzącymi od ryb, a także ułatwiają utrzymanie czystości podczas pracy. Chronią także przed drobnymi urazami mechanicznymi jak np. przecięcie się płetwą ryby. Można także spotkać w użyciu długie rękawice sięgające aż do ramienia.
Punkt siódmy. Czepek. Chroni żywność przed wypadającymi włosami.
Punkt ósmy. Maseczka. Jako ochrona przed drobnoustrojami (wirusy, bakterie, pasożyty, grzyby).
Punkt dziewiąty. Fartuch podgumowany. Chroni przed urazami mechanicznymi oraz zabrudzeniami.