Błąd bezwzględny, błąd względny
Należy pomalować lakierem podłogę w prostokątnym pokoju o wymiarach i . Powierzchnia podłogi jest równa . W celu oszacowania, ile lakieru należy kupić, możemy przyjąć, że powierzchnia podłogi jest równa . Pomylimy się wtedy o .
Jest to błąd bezwzględny tego przybliżenia.
Jeżeli liczba jest przybliżeniem liczby , to liczbę nazywamy błędem bezwzględnym tego przybliżenia.
Błąd bezwzględny zawsze wyrażamy w takich samych jednostkach jak przybliżaną wielkość.
Błąd bezwzględny jest zawsze liczbą nieujemną.
Prostokątną podłogę balkonu zmierzono taśmą mierniczą z dokładnością do . Określono, że podłoga ma wymiary na . Na tej podstawie obliczono, że pole powierzchni podłogi jest równe . Jaki największy błąd bezwzględny mógł być popełniony?
Ponieważ pomiaru dokonano taśmą z podziałką centymetrową, zatem możliwy błąd popełniony przy pomiarze długości każdego z boków wynosi (z nadmiarem lub z niedomiarem).
długość podłogi balkonu | szerokość podłogi balkonu | powierzchnia | błąd bezwzględny |
Zatem największy możliwy błąd bezwzględny jest równy .
Prostokątna podłoga w sali gimnastycznej długości i szerokości wymaga wymiany parkietu. Dokładne pole powierzchni podłogi tej sali jest równe
Jeśli przyjmiemy, że pole powierzchni jest równe , to popełniony przez nas błąd bezwzględny będzie równy , czyli dokładnie tyle samo, ile błąd bezwzględny obliczony w pierwszym przykładzie.
Błędy bezwzględne w obu przypadkach są równe, ale odnoszą się do różnych wielkości.
Obliczmy, jaką częścią przybliżanej wielkości jest każdy z błędów:
w przypadku pokoju: ,
w przypadku sali gimnastycznej: .
Możemy więc powiedzieć, że w pewnym sensie błąd popełniony w pierwszej sytuacji jest razy większy od błędu popełnionego w drugiej sytuacji.
Jeżeli liczba jest przybliżeniem liczby , to liczbę nazywamy błędem względnym tego przybliżenia.
Błąd względny jest wielkością, którą możemy wyrazić w procentach.
Michał robi zakupy w supermarkecie. Oszacował, że za wybrane produkty będzie musiał zapłacić . Po dokładnym policzeniu okazało się, że koszt zakupów wyniósł . Przyjmując, ze wartością dokładną jest faktyczny koszt zakupu, oblicz błąd względny oszacowania jakiego dokonał Michał.
Błąd bezwzględny jest równy
Błąd względny jest równy
Michał pomylił się o więcej niż .