Budowa ankiety
Diagnoza problemu dotyczącego
kompetencji językowych: ankieta
Budowa ankiety
Pierwsza część ankiety dotyczyła znajomości PJM wśród nauczycieli/nauczycielek, ich doświadczeń językowych (jak długo dana osoba uczy się PJM, w jaki sposób kształci swoje umiejętności językowe, jak często używa języka i z kim komunikuje się w PJM).
Druga część ankiety dotyczyła samooceny biegłości językowej i była oparta na kryteriach Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Ta część została podzielony na cztery grupy kompetencji językowych: Rozumienie, Produkcję, Interakcję i Mediację. W każdej z nich zamieszczono stwierdzenia dotyczące umiejętności językowych, na które respondenci odpowiadali twierdząco, jeśli pasowało to do ich umiejętności lub przecząco, jeśli uważali, że takich umiejętności w PJM nie posiadają.
Przykładowym stwierdzeniem z zakresu Rozumienia, było: „Rozumiem dłuższą wypowiedź, nawet jeśli jest bardzo skomplikowana i nie wszystkie informacje są zamigane wprost, czasem muszę domyślać się wielu rzeczy”. Jeśli osoba wybrała taką odpowiedź, to oceniała swoje własne umiejętności, ale nie wiedziała do jakiego poziomu skali biegłości odnosi się to zdanie (do A1, B1 czy B2). To sprawiało, że każda osoba miała możliwość analizy własnych doświadczeń i oceniania konkretnych umiejętności, a nie odnosiła się do bardzo ogólnie rozumianego poziomu „B1” albo „B2”.
Trzecia część ankiety dotyczyła stosowania przez nauczycieli/nauczycielki PJM w pracy. Były pytania o liczbę uczniów/uczennic głuchych, z którymi mają kontakt i o to ile osób z tej grupy posługuje się PJM, o sposoby komunikacji z uczniami/uczennicami głuchymi oraz ich opiekunami. W tej części ankiety zapytano o wykorzystywane przez nauczycieli/nauczycielki materiały edukacyjne i metody pracy. Były również pytania o znajomość sposobów rozwijania swojej biegłości językowej (czy osoba zna kursy językowe w PJM, szkolenia, studia podyplomowe w PJM i inne formy uczenia się).
Ostatnia część ankiety zawierała pytania dotyczące cech społeczno‑demograficznych respondentów (“metryczka”).