Chłopcy czekają na placu
Chłopcy czekają na placu
Cele lekcji
Cel ogólny z podstawy programowej
I.2. Znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej oraz umiejętność mówienia o nich z wykorzystaniem potrzebnej terminologii.
I.1. Wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich oraz innych tekstów kultury.
III.6. Poznawanie podstawowych zasad retoryki, w szczególności argumentowania, oraz rozpoznawanie manipulacji językowej.
Cel szczegółowy z podstawy programowej
I.1.1. Uczeń omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji.
I.1.9. Uczeń charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach.
I.2.12. Uczeń dokonuje odczytania tekstów poprzez przekład intersemiotyczny (np. rysunek, drama, spektakl teatralny).
Kompetencje kluczowe
I. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
VIII. Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
IV. Kompetencje cyfrowe.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
Odwzoruje przestrzeń Placu Broni, utrwali wiedzę na temat bohaterów lektury i przećwiczy umiejętność argumentowania.
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | 1. Zapytaj uczniów, czy czytając powieść „Chłopcy z Placu Broni” mieli kiedykolwiek ochotę znaleźć się na tym placu i pobawić się na nim. Dopytaj o ich wyobrażenia tego miejsca. Porównaj je do fragmentu lektury, w którym autor z detalami opisuje plac. Zapowiedz, że na tej lekcji uczniowie będą mieli szansę spełnić życzenie zabawy w tym miejscu - oczywiście w Minecrafcie Education. | Jeśli to konieczne, znajdźcie wspólnie odpowiedni fragment książki. Uczniowie powinni zalogować się do gry i wybrać właściwą lekcję. | 5 min | pogadanka |
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów z krainą „Plac Broni” – zad. 1. | Uczniowie pojawiają się w krainie przed tablicą z zadaniem 1. Będzie to czasochłonne wyzwanie konstruktorskie, wymagające porównywania treści książki do wyobrażeń gracza. Apeluj o to, by autorzy placu jak najwierniej oddali jego wygląd opisany w powieści i zrealizowali złożone polecenie. Pilnuj też czasu! | 20 min | gra dydaktyczna |
2. Praca samodzielna uczniów z krainą „Plac Broni” – zad. 2. | Uczniowie wykonują zadanie 2. Ze skrzyni wyciągają tablice i umieszczają podpisy przed poszczególnymi postaciami. Dbaj o to, by tam, gdzie to możliwe, uczniowie zapisywali zarówno imię, jak i nazwisko bohatera (o ile było podane w książce). Po zakończeniu zadania, wspólnie sprawdźcie poprawność jego wykonania. | 5 min | gra dydaktyczna | |
3. „Stop klatka”. | Przed przejściem do zadania 3. upewnij się, że uczniowie wiedzą, czym jest argument. Poproś ich o przytoczenie argumentu do tezy niezwiązanej z zadaniem, np. Nie szata zdobi człowieka, Zdrowie jest najważniejsze itp. | 5 min | pogadanka | |
4. Praca samodzielna uczniów z krainą „Plac Broni” – zad. 3. | Uczniowie wykonują zadanie 3. – dopisują argumenty do tezy: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie, związane z lekturą. Po zakończeniu zadania poproś ochotników o odczytanie swoich prac. | 7 min | gra dydaktyczna | |
III. Zakończenie | 1. Ewaluacja. | Poproś uczniów o dokończenie zdania: Biegając po Placu Broni w Budapeszcie, czułem… | 3 min | metoda niedokończonych zdań |