Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Agnieszka Dreczko, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Otrzymywanie soli w wyniku reakcji strąceniowych
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego - kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Cele ogólne:
II. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów. Uczeń:
5) wykorzystuje wiedzę i dostępne informacje do rozwiązywania problemów chemicznych z zastosowaniem metody naukowej;
III. Opanowanie czynności praktycznych. Uczeń:
1) bezpiecznie posługuje się sprzętem laboratoryjnym i odczynnikami chemicznymi;
2) projektuje i przeprowadza doświadczenia chemiczne, rejestruje ich wyniki w różnej formie, formułuje obserwacje, wnioski oraz wyjaśnienia;
3) stosuje elementy metodologii badawczej (określa problem badawczy, formułuje hipotezy oraz proponuje sposoby ich weryfikacji);
4) przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zakres podstawowy
III. Opanowanie czynności praktycznych. Uczeń:
1) bezpiecznie posługuje się sprzętem laboratoryjnym i odczynnikami chemicznymi;
2) projektuje i przeprowadza doświadczenia chemiczne, rejestruje ich wyniki w różnej formie, formułuje obserwacje, wnioski oraz wyjaśnienia;
3) stawia hipotezy oraz proponuje sposoby ich weryfikacji;
4) przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
VII. Systematyka związków nieorganicznych. Uczeń:
7) projektuje i przeprowadza doświadczenia pozwalające otrzymać różnymi metodami: wodorotlenki, kwasy i sole; pisze odpowiednie równania reakcji.
Zakres rozszerzony
III. Opanowanie czynności praktycznych. Uczeń:
1) bezpiecznie posługuje się sprzętem laboratoryjnym i odczynnikami chemicznymi;
2) projektuje i przeprowadza doświadczenia chemiczne, rejestruje ich wyniki w różnej formie, formułuje obserwacje, wnioski oraz wyjaśnienia;
3) stosuje elementy metodologii badawczej (określa problem badawczy, formułuje hipotezy oraz proponuje sposoby ich weryfikacji);
4) przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
VII. Systematyka związków nieorganicznych. Uczeń:
7) projektuje i przeprowadza doświadczenia pozwalające otrzymać różnymi metodami: wodorotlenki, kwasy i sole; pisze odpowiednie równania reakcji.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
opisuje metodę otrzymywania soli w wyniku reakcji strąceniowych;
opisuje teoretyczne przewidywanie otrzymywania soli trudno rozpuszczalnej;
pisze i uzgadnia równania reakcji chemicznych w formie cząsteczkowej, jonowej pełnej i jonowej skróconej;
projektuje i przeprowadza doświadczenia, w których otrzyma sole w wyniku reakcji strąceniowych.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
burza mózgów;
dyskusja dydaktyczna;
analiza tekstu źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
eksperyment uczniowski;
film samouczek;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
rzutnik multimedialny;
tablica interaktywna/tablica;
pisaki;
kreda.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel zadaje uczniom przykładowe pytania: Czy wszystkie sole są rozpuszczalne w wodzie? W jaki sposób można to sprawdzić? Jakie znaczenie mają sole trudno rozpuszczalne w wodzie? Gdzie może być wykorzystana reakcja strąceniowa?
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów wokół terminu „reakcja strąceniowa”.
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji.
Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, jakie zostaną użyte w czasie lekcji.
Faza realizacyjna:
Analiza treści w e‑materiale – uczniowie zapoznają się z istotą reakcji strąceniowej i sposobem opisywania strąceń, mogą wykorzystać film samouczek. Chętni uczniowie interpretują pojęcie reakcji strąceniowej.
Eksperyment uczniowski. Nauczyciel dzieli klasę na grupy czteroosobowe i rozdaje karty pracy. Uczniowie projektują doświadczenie, ustalając sprzęt i szkło laboratoryjne, jakie będzie im potrzebne, po czym proszą o nie od nauczyciela. Każda grupa wykonuje dwa zadania:
zadanie nr 1: uczniowie przeprowadzają doświadczenie, w wyniku którego wytrąci się chlorek srebra();
zadanie nr 2: uczniowie otrzymują zestaw kilku różnych roztworów, zawierających odpowiednie jony, spośród których wybierają te właściwe; korzystając z tablicy rozpuszczalności wybierają odpowiednie sole, dzięki którym wytrącą kation miedzi() w postaci trudno rozpuszczalnej soli;
zadanie 3: uczniowie przeprowadzają doświadczenie, w wyniku którego wytrąci się roztwór siarczanu() wapnia.
Prowadzący zajęcia monitoruje przebieg pracy uczniów.
Po zakończeniu eksperymentów, chętni liderzy grup na forum klasy omawiają efekty pracy grupy w kolejnych zadaniach, a pozostałe grupy konfrontują ze swoimi zapisami. W przypadku rozbieżności, trwa dyskusja – nauczyciel ewentualnie wyjaśnia niezrozumiałe kwestie i na koniec podsumowuje pracę uczniów.
Uczniowie sprawdzają swoją wiedzę, wykonując samodzielnie ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów zadając przykładowe pytania:
Na czym polega istota reakcji strąceniowej?
Jakie to są sole trudno rozpuszczalne?
Jak przewidzieć, czy w danej reakcji wytraci się osad?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Czego się nauczyłam/łem...
Co było dla mnie łatwe...
Co sprawiało mi trudność...
Praca domowa:
Uczniowie wykonują niedokończone ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Zaprojektuj doświadczenie, w którym można otrzymać sole trudno rozpuszczalne (np. siarczan() baru, węglan chromu()).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Film samouczek może być użyty jako forma utrwalająca w podsumowaniu lekcji lub jako forma wprowadzająca przed przystąpieniem do wykonywanych zadań.
Materiały pomocnicze:
1. Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Na czym polega istota reakcji strąceniowej?
Jakie to są sole trudno rozpuszczalne?
Jak przewidzieć, czy w danej reakcji wytraci się osad?
Tablice rozpuszczalności wodorotlenków i soli.
Szkło i sprzęt laboratoryjny (probówki, statyw na probówki).
Odczynniki chemiczne (roztwory soli, np. chlorku sodu, octan srebra(), siarczanu() miedzi(), wodorotlenek sodu, azotan() wapnia, siarczan() magnezu, siarczan() sodu, węglan wapnia).
Karta pracy ucznia: