Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Dariusz Aksamit |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak działa klin, równia i śruba? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Mechanika bryły sztywnej. Uczeń: Temat rozszerza zapis podstawy programowej dla kształcenia rozszerzonego. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie i metody nauczania: | eksperymentalno‑obserwacyjna |
Formy zajęć: | praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | komputer z dostępem do Internetu i projektorem multimedialnym |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel prosi uczniów o wyrwanie z zeszytu kartek, wyciągnięcie linijek, nożyczek i kątomierzy. Następnie prosi uczniów o wycięcie z kartek trójkątów prostokątnych o jednym boku takim, jak długość ołówka lub długopisu w piórniku ucznia. Po wycięciu nauczyciel prosi uczniów o nawinięcie tego trójkąta na ołówek lub długopis – pokazując w ten sposób ideę śruby jako równi pochyłej nawiniętej na walec. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel prosi uczniów o zmierzenie skoku otrzymanej śruby i średnicy obiektu, na który nawijano papier, a następnie rozprostowanie nawiniętych trójkątów i zmierzenie długości ich podstawy i kąta rozwarcia tych trójkątów. Nauczyciel notuje na tablicy zestaw tych danych od kilku ochotników. Następnie prezentuje na ekranie Rys. 6. z rozdziału „Przeczytaj” niniejszego e‑materiału, i prosi ochotnika o wyprowadzenie zależności opisującej skok śruby. Po otrzymaniu wzoru nauczyciel na tablicy wstawia zapisane wcześniej wartości do tego wzoru, sprawdzając jego prawdziwość. Następnie prosi uczniów o sprawdzenie, czy zapisane wcześniej w zeszycie wartości również się zgadzają. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel poleca uczniom indywidualnie rozwiązać zadania z zestawu ćwiczeń dotyczące śrub, czyli 4, 5 i 8. Na zakończenie nauczyciel zadaje pracę domową. | |
Praca domowa: | |
Przeczytanie fragmentu rozdziału „Przeczytaj” odnośnie równi oraz klina i rozwiązanie zadań 1,2,3 i 7 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Można również rozpocząć od prezentacji animacji i wyprowadzenia wzoru na skok gwintu, a następnie przejść do weryfikacji eksperymentalnej. |