Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Justyna Mikołajczyk
Przedmiot: chemia
Temat: Badanie zachowania się białka w reakcji ksantoproteinowej
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
XIX. Białka. Uczeń:
4) planuje i wykonuje doświadczenie pozwalające na identyfikację białek (reakcja biuretowa i ksantoproteinowa).
Zakres rozszerzony
XIX. Białka. Uczeń
4) planuje i wykonuje doświadczenie pozwalające na identyfikację białek (reakcja biuretowa i ksantoproteinowa).
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
opisuje przebieg reakcji ksantoproteinowej;
wymienia odczynniki potrzebne do przebiegu reakcji ksantoproteinowej;
projektuje i przeprowadza doświadczenie zachowania się białka w reakcji ksantoproteinowej.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
analiza materiału źródłowego;
dyskusja dydaktyczna;
ćwiczenia uczniowskie;
eksperyment uczniowski;
wirtualne laboratorium;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami i dostępem do Internetu;
słuchawki;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica interaktywna/tablica;
pisak/kreda.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Uczniowie w parach otrzymują listę wzorów wszystkich aminokwasów budujących organizmy żywe i mają za zadanie wybrać te, które w swojej budowie mają fragmenty związków aromatycznych. Prowadzący zadaje krótkie pytania:
Czy wszystkie aminokwasy posiadają fragmenty związków aromatycznych?
Czy istnieją związki aromatyczne, które nie są fragmentami aminokwasów/białek?
Dlaczego na lekcji jest nawiązanie do aminokwasów aromatycznych wchodzących w skład budowy białek?
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji.
Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, jakie zostaną użyte w czasie lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie w parach zapoznają się z e‑materiałem. Na jego podstawie zdobywają informacje potrzebne do zaprojektowania doświadczenia pozwalającego wykryć białko w produktach spożywczych. Chętny uczeń na forum klasy omawia, na czym polega reakcja charakterystyczna na wykrywanie białek - reakcja ksantoproteinowa. Nauczyciel kontroluje poprawność merytoryczną wypowiedzi ucznia i ewentualnie wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Wirtualne laboratorium. Uczniowie zostają podzieleni na zespoły badawcze, które mają za zadanie wykonać doświadczenie w wirtualnym laboratorium. Zapisują hipotezę, swoje obserwacje, wyniki i wnioski. Na podstawie klucza odpowiedzi weryfikują poprawność przeprowadzonego eksperymentu. Liderzy grup przedstawiają wyniki zespołowej pracy. Nauczyciel omawia konieczne do wprowadzenia zmiany.
Eksperyment uczniowski. Uczniowie pracują w tych samych grupach. Nauczyciel rozdaje swoim podopiecznym karty pracy, niezbędne szkło, sprzęt laboratoryjny, odczynniki chemiczne i materiały potrzebne do przeprowadzenia eksperymentu w szkolnym laboratorium, którego celem jest wykrycie białka w badanych produktach spożywczych. Uczniowie odnotowują swoje spostrzeżenia. Nauczyciel monitoruje przebieg pracy uczniów, wyjaśnia niezrozumiałe kwestie. Po zakończeniu pracy krótka prezentacja i porównanie wyników między grupami.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów zadając przykładowe pytania: Na czym polega reakcja ksantoproteinowa? W jakim celu stosuje się reakcję ksantoproteinową?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Co było dla mnie łatwe...
Czego się nauczyłam/łem...
Co sprawiało mi trudności...
Praca domowa:
Uczniowie sprawdzają swoją wiedzę wykonując indywidualnie ćwiczenia w e‑materiale – zestaw ćwiczeń.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Wirtualne laboratorium można wykorzystać podczas przygotowywania się do lekcji lub w ramach powtórzenia materiału przed sprawdzianem.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Na czym polega reakcja ksantoproteinowa?
W jakim celu stosuje się reakcję ksantoproteinową?
Doświadczenie „Wykrywanie białka w produktach spożywczych”.
Szkło i sprzęt laboratoryjny: zlewka, statyw do probówek, łapa do probówek, probówki, pipeta, szalki Petriego, nóż.
Odczynniki chemiczne: stężony kwas azotowy(V), roztwór białka jaja kurzego, kleik skrobiowy.
Produkty spożywcze: bułka pszenna, twaróg, polędwica, skruszone nasiona białej fasoli, jogurt naturalny, ogórek, banan.
Karta pracy ucznia:
Film: https://pazdro.com.pl/reakcja-ksantoproteinowa-doswiadczenie-1316
Lista aminokwasów ze wzorami dla uczniów: