Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Przemysław Michalski |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Zasada zachowania energii w zadaniach |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | flipped classroom |
Metody nauczania: | rozwiązywanie zadań |
Formy zajęć: | - praca indywidualna, |
Środki dydaktyczne: | - tablica, |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Na poprzedniej lekcji nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z częścią „Warto przeczytać” e‑materiału oraz rozwiązanie zadań 1–4 z zestawu ćwiczeń. Nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązanych zadań. | |
Faza realizacyjna: | |
Podczas lekcji nauczyciel, wraz z uczniami, rozwiązują zadania 5–8 z części „Sprawdź się” e‑materiału. Przy każdym zadaniu, nauczyciel prosi uczniów o jego analizę, tj. wskazanie zachodzących przemian energii, wskazanie sił wewnętrznych/zewnętrznych wykonujących pracę oraz rozwiązanie zagadnienia. | |
Faza podsumowująca: | |
Podsumowanie zachodzi po rozwiązaniu każdego zadania i opiera się na sprawdzeniu wiedzy uczniów dotyczących przemian energii w danym zagadnieniu. Nauczyciel przeznacza też czas na dodatkowe pytania i wątpliwości. Poprzez analizę wypowiedzi uczniów nauczyciel określa, w jakim stopniu osiągnięte zostały wyznaczone cele. | |
Praca domowa: | |
Nauczyciel prosi uczniów, by wskazali w swoim otoczeniu kilka zjawisk, w opisie których można skorzystać z zasady zachowania energii. Jeśli jest to możliwe – uczniowie powinni obliczyć wartości energii w danym zagadnieniu. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium można wykorzystać podczas lekcji (jako dodatkowe zadanie), zlecić uczniom do samodzielnego opracowania w domu, lub wykorzystać je podczas realizacji innych tematów związanych z wahadłem matematycznym. |