Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Danuta Jyż‑Kuroś
Przedmiot: chemia
Temat: Z czego wykonane są opakowania?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
XXI. Chemia wokół nas. Uczeń:
10) podaje przykłady opakowań (celulozowych, szklanych, metalowych, z tworzyw sztucznych) stosowanych w życiu codziennym; opisuje ich wady i zalety.
Zakres rozszerzony
XXI. Chemia wokół nas. Uczeń:
10) podaje przykłady opakowań (celulozowych, szklanych, metalowych, z tworzyw sztucznych) stosowanych w życiu codziennym; opisuje ich wady i zalety.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe.
Cele operacyjne
Uczeń:
podzieli opakowania ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wyprodukowane;
konstruuje mapę myśli, przedstawiającą funkcje opakowań;
przyporządkowuje nazwę tworzywa sztucznego do oznaczenia na opakowaniu produktu;
segreguje odpady przydzielając je do właściwego pojemnika;
ocenia skuteczność alternatywnych sposobów zmniejszających ilość używanych opakowań jednorazowych.
Strategie nauczania:
Self‑Organized Learning Enviroment (SOLE);
Metody i techniki nauczania:
„Zgadzasz się ze mną”/”Nie zgadzasz się...” – wariant dyskusji za i przeciw;
Formy pracy:
praca w grupach;
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica interaktywna/tablica, pisak/kreda.
Przed lekcją:
Nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się na zespoły i zapoznanie się z blokiem tekstowym do omawianego tematu.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
Nauczyciel prosi wszystkich uczniów o uważne obejrzenie filmu edukacyjnego z medium bazowego.
Faza realizacyjna:
Po obejrzeniu filmu nauczyciel informuje uczniów, że w grupach przeprowadzają dyskusję na temat: Jakie opakowania wybrać aby ograniczyć ilość produkowanych śmieci? Każda z grup otrzymuje miękką piłkę, którą podając sobie ustala kolejność zabierania głosu.
Nauczyciel zapisuje na tablicy stwierdzenie: Świadome korzystanie z dostępnych typów opakowań może uratować naszą planetę, by był on widoczny dla wszystkich uczniów. Nauczyciel pokazuje, na czym polega zadanie przy pomocy dwóch uczniów: odczytuje stwierdzenie z tablicy i mówi „Zgadzam się z tym stwierdzeniem, ponieważ...” (podaje argument przemawiający za tezą z tablicy). Po przedstawieniu swojego argumentu przemawiającego za tezą, nauczyciel podaje piłkę do jednego z uczniów, mówiąc „Zgadzasz się ze mną”. Zadaniem ucznia jest przedstawienie innego argumentu popierającego tezę z tablicy. Po przedstawieniu swojego argumentu, uczeń podaje piłkę kolejnemu uczniowi i mówi „Nie zgadzasz się ze mną”, a kolejny uczeń musi teraz przedstawić argument przeciwko tezie na tablicy itd.
Nauczyciel instruuje uczniów odnośnie do zasad rządzących ćwiczeniem:
nie wolno powtarzać argumentów (tj. każdy uczeń musi postarać się podać nowy argument);
uczniowie przedstawiają argumenty za lub przeciw, w zależności od prośby poprzedniego mówcy, niezależnie od własnych przekonań;
każdy uczeń w grupie powinien wypowiedzieć się przynajmniej dwukrotnie;
tylko uczeń, który trzyma w rękach piłkę może mówić (nie wolno przerywać wypowiedzi).
Istota tego ćwiczenia polega na tym, że wymaga ono bezwzględnego skupienia i uwagi uczniów, ponieważ nigdy nie wiedzą, kiedy trafi do nich piłka ani czy zostaną poproszeni o poparcie, czy obalenie debatowanej tezy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie zapisują cztery argumenty, które były dla nich najważniejsze. Nauczyciel prosi o odczytanie zapisanych argumentów.
Praca domowa:
Uczniowie przygotowują rozprawkę, w której oceniają skuteczność alternatywnych sposobów zmniejszających ilość używanych opakowań jednorazowych.
Materiały pomocnicze:
Materiały dla osób szczególnie zainteresowanych tematem:
https://www.products.pcc.eu/pl/produkty/branze-i-aplikacje/opakowania/
https://odpady-help.pl/porady/jak-zaklasyfikowac-opakowania
http://www.cobrpp.com.pl/actapoligraphica/uploads/pdf/AP2017_01_Wlodarska.pdf
http://www.agroindustry.pl/index.php/2017/11/27/opakowania-inteligentne-i-aktywne/ Zeszyty Naukowe ASzWoj nr 2(107) 2017 ISSN 2543‑6937 INNOWACYJNE OPAKOWANIA JAKO INTELIGENTNE ROZWIĄZANIA NA PRZYKŁADZIE BRANŻY SPOŻYWCZEJ dr Maciej KAŹMIERCZAK
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Medium może być wykorzystane:
zgodnie z propozycją zawartą w scenariuszu;
dla uczniów nieobecnych na lekcji jako formę uzupełnienia wiadomości;
na lekcji biologii dotyczącej ochrony środowiska.