Doing shopping
Doing shopping
Cele lekcji
Cel ogólny z podstawy programowej
Zna podstawowe wyrażenia, żeby zrobić zakupy w sklepie.
Cel szczegółowy z podstawy programowej
I.7, I.4, II.1
Uczeń poprawnie odpowiada na pytania dotyczące rozmiaru, sposobu płatności.
Uczeń poprawnie wykonuje zadanie związane z rozumieniem tekstu czytanego.
Uczeń poprawnie odpowiada na pytania zadane w języku angielskim.
Kompetencje kluczowe
Kompetencje z zakresu wielojęzyczności.
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
Uczeń utrwali sobie nazwy sklepów. Właściwie reaguje na polecania zapisane w książce. Kieruje się do właściwych sklepów zgodnie z instrukcją, jaką otrzymał w biurze menadżera. Uczestniczy w rozmowach w poszczególnych sklepach odczytując odpowiedzi na pytania zadawane przez postacie, które są sprzedawcami w poszczególnych sklepach. Uczeń opanuje udzielanie informacji na temat rozmiaru ubrań oraz sposobu płatności.
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno--dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | 1. Zaproś klasę na wycieczkę po centrum handlowym. Zapowiedz, że na graczy czeka szereg zadań, stanowiących materiał pomagający przyswoić i utrwalić słownictwo, związane z tym właśnie miejscem. Zapytaj uczniów, czy wiedzą, co oznaczają symbole S, M, L, które umieszczone są na ubraniach. | Poleć, by dzieci realizowały każde zadanie w grze, uważnie czytając napotkane polecenia. Zwróć uwagę, że polecenia mogą być zapisywane zarówno na tabliczkach, jak i w książce, która może być umieszczona w skrzyni. | 5 min | pogadanka |
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów z krainą „Shopping Center”. | Poleć uczniom, aby weszli do centrum handlowego, które już wcześniej odwiedzali. Uczniowie udają się do biura menadżera, gdzie w skrzyni odnajdują książkę z poleceniem, aby udali się do sklepu z ubraniami w celu zakupienia sukienki. Zwracamy uwagę na sprzedawcę, z którym uczeń musi przeprowadzić dialog. | 5 min | gra dydaktyczna |
2. Sklep obuwniczy. | Poproś uczniów, aby skorzystali z podpowiedzi sprzedawczyni ze sklepu odzieżowego i udali się do sklepu z obuwiem, gdzie ich zadaniem jest kupić właściwe buty. | 5 min | gra dydaktyczna | |
3. Warzywniak. | Poproś uczniów, aby poszli do warzywniaka i tam porozmawiali ze sklepową. Pytanie‑odpowiedź odbywa się w języku angielskim. Uczniowie analizują polecenia. Na zakończenie sklepowa prosi ucznia, żeby w książce zapisał 5 warzyw i 5 owoców. | 10 min | gra dydaktyczna | |
4. Praca w parach. | Zaproś uczniów do pracy w parach. Uczniowie wybierają sobie sklep i ćwiczą w parach dialog, który sobie wybrali. Następnie nauczyciel prosi kilku uczniów, aby zaprezentowali dialog przed innymi. | 15 min | praca w parach / dialog | |
III. Zakończenie | 1. Podsumowanie. | Zapytaj, które zadanie sprawiło uczniom największe trudności, które wydawało im się najciekawsze. | 5 min | pogadanka |