Działania na liczbach dziesiętnych
Gdzie matematyka przydaje się nam na co dzień?
Wiele osób, na tak postawione pytanie, odpowiada automatycznie: matematykę możemy zastosować podczas zakupów. Znacznie trudniej jest podać konkretne przykłady. Skoro nie musimy już dodawać kwot, ani obliczać reszt z pieniędzy płaconych w kasie, bo robią to za nas sprzedawcy i komputery, to w jakich sytuacjach możemy stosować matematykę w sklepie?
Okazuje się, że możemy rozumować matematycznie w bardzo wielu sytuacjach. Możemy to robić nawet częściej niż dawniej, kiedy na wszystkich ladach sklepowych leżały drewniane liczydła.
Matematyka w sklepie – brutto, netto, tara
Masę towaru wraz z opakowaniem nazywamy masą brutto, masę towaru bez opakowania nazywamy masą netto, a masa opakowania to tara.
Wpisz masę netto jabłek.

Mały batonik chałwowy waży (netto). Batoniki te można sprzedawać bez papierków i w papierkach ważących (tara). Sprzedawca ustalił jednakową cenę za oba rodzaje batoników, wynoszącą za kilogram.
Wykonaj obliczenia i odpowiedz na pytania:
Ile batoników chałwowych bez papierków waży ?
Ile batoników chałowych w papierkach waży ok. ?
Ile kosztuje jeden batonik bez papierka (netto)?
Ile kosztuje jeden batonik w papierku (brutto)?
Mały batonik chałwowy waży (netto). Batoniki te można sprzedawać bez papierków i w papierkach ważących (tara). Sprzedawca ustalił jednakową cenę za oba rodzaje batoników, wynoszącą za kilogram. Rozstrzygnij, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.
- Cena batoników bez papierków jest wyższa niż batoników w papierkach.
- Za jednego batonika w papierku trzeba zapłacić o groszy więcej.
Mama wysłała Tomka do sklepu po kiszoną kapustę. Dała mu plastikowe pudełko, żeby mógł bezpiecznie dostarczyć kapustę do domu. Sprzedawca zważył kapustę z pudełkiem. Waga wskazała . – Nic nie szkodzi – powiedział Tomek. – Wiem, ile waży pudełko, zważyłem je przed wyjściem: . Ile kosztuje kapusta kupiona przez Tomka, jeżeli cena wynosi ?
Matematyka w sklepie – promocje i podwyżki
Pani Skrzypczewska zastanawia się, czy powinna wydać za jednokilogramowe opakowanie proszku do prania, czy kupić dwuipółkilogramowe opakowanie tego samego proszku za . Doradź pani Skrzypczewskiej, który rodzaj proszku warto kupić.

Pani Justyna ma namalować plakat reklamujący promocję, w której za opakowanie pewnej herbaty będzie płaciło się mniej o . Herbata przed obniżką kosztowała . Jaką nową cenę trzeba napisać na plakacie promocyjnym?
Menedżer delikatesów „Rodzynek” zakupił w hurtowni dwustugramowych opakowań wędlin, które postanowił sprzedać po , z zyskiem w wysokości . Ponieważ nie udało się sprzedać ani jednego opakowania wędlin i termin ich przydatności do spożycia upłynie za dwa dni, menedżer martwi się, że straci wydane pieniądze. Postanowił zatem sprzedać wędliny za cenę o połowę niższą.
Jaką wartość miała wędlina według cen hurtowych?
Jaką wartość miała wędlina według cen przed obniżką?
Jaką wartość miała wędlina według cen po obniżce?
W jakiej wysokości stratę zapisze sobie menedżer „Rodzynka”, jeśli uda się sprzedać całą wędlinę po obniżonej cenie?
Jaka była cena wędliny według cen hurtowych, a jaka cena wędliny według ostatniej ceny sprzedaży?
Matematyka w sklepie – szacowanie
Odpowiedz nie wykonując dokładnych rachunków.
Czy kwota złotych wystarczy na zakup
trzech plastikowych wazonów w cenie ?
ananasów po za kilogram?
Odpowiedz nie wykonując dokładnych rachunków.
Czy kwota złotych wystarczy na zakup
trzech filtrów do wody w cenie za jeden, dwóch opakowań pasty do zębów po 1, ryzy papieru do drukarki w cenie 14 zł i dwóch opakowań kredek po ?
ziemniaków po za kilogram, marchwi po za kilogram, pora po groszy za kilogram i pasternaka po groszy za kilogram?
Nie wykonując dokładnych obliczeń, odpowiedz na pytanie.
Czy kupując kozłka lekarskiego po groszy za , arcydzięgla po za , lubczyka po za i tymianku za za zapłacimy więcej czy mniej niż złote?