Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Planowanie indywidualnego wsparcia osoby z niepełnosprawnością

SPO.01. Udzielanie pomocy i organizacja wsparcia osobie niepełnosprawnej - Asystent osoby niepełnosprawnej 341201

SPO.03. Świadczenie usług opiekuńczo‑wspierających osobie podopiecznej - Opiekun w domu pomocy społecznej 341203

bg‑azure

Etyka zawodowa asystenta osoby niepełnosprawnej

GRAFIKA INTERAKTYWNA

RUabKOvsNU5MV
Ilustracja zatytułowana jest Etyka zawodowa asystenta osoby niepełnosprawnej. Ilustracja złożona jest z dwunastu połączonych puzzli, które razem tworzą prostokąt. Na każdym puzzlu znajduje się schematyczny rysunek - ikona, na przykład dłoni, kłódki, zegara, kalendarza. Wyróżnionych jest dwanaście elementów składających się na etykę zawodową: wsparcie, swoboda, samostanowienie, poufność, prywatność, tłumacz, profesjonalizm, relacje, prawo, zadania, indywidualizacja, wybór. Na ilustracji znajdują się punkty interaktywne, po kliknięciu których pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Wsparcie
    Tekst
    Asystent nie wyręcza, ale udziela wsparcia. Wsparcie to powinno zapewnić osobie z niepełnosprawnością niezależne funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym. Granica między wsparciem a wyręczaniem jest bardzo cienka, asystent nie powinien jej przekraczać.
  2. Swoboda
    Tekst
    Asystent powinien akceptować swobodę wyborów i celów życiowych osoby z niepełnosprawnością.
  3. Samostanowienie
    Tekst
    Osoba z niepełnosprawnością ma prawo do wolności i brania odpowiedzialności za swoje życie, z wyłączeniem sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Asystent nie jest opiekunem, nie podejmuje decyzji za osobę z niepełnosprawnością.
  4. Poufność
    Tekst
    Asystent nie może ujawniać osobom trzecim informacji uzyskanych od osoby z niepełnosprawnością bez jej zgody.
  5. Prywatność
    Tekst
    Asystent jest zobowiązany do respektowania prywatności i intymności osoby z niepełnosprawnością.
  6. Tłumacz
    Tekst
    Asystent nie jest tłumaczem, ale w sytuacji wspierania osób niesłyszących lub głuchoniewidomych może jednocześnie pełnić funkcję tłumacza, używając języka migowego lub innej formy alternatywnej komunikacji.
  7. Profesjonalizm
    Tekst
    Profesjonalny asystent jest punktualny, konsekwentny, umie stawiać granice, jest dyskretny i zachowuje relacje czysto zawodowe.
  8. Relacje
    Tekst
    W relacjach z osobą z niepełnosprawnością asystent jest zobowiązany wyznawać zasadę równości. Nie powinien używać w odniesieniu do niej określeń: podopieczny, pacjent.
  9. Prawo
    Tekst
    Asystent powinien przestrzegać prawa oraz standardów etycznych.
  10. Zadania
    Tekst
    Zakres obowiązków i zadania asystenta wyznacza osoba z niepełnosprawnością. Asystent nie decyduje za osobę z niepełnosprawnością.
  11. Indywidualizacja
    Tekst
    Asystent jest zobowiązany do podmiotowego traktowania osoby z niepełnosprawnością oraz szanowania jej indywidualnej osobowości i potrzeb.
  12. Wybór
    Tekst
    Asystent nie decyduje, z kim będzie pracował. Osoba z niepełnosprawnością ma prawo wybrać asystenta, który jej odpowiada.
Etyka zawodowa asystenta osoby niepełnosprawnej
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Miejsce na notatki

R131B1ASX0Xbt
Miejsce na notatki (Uzupełnij).

Powiązane ćwiczenia