Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z filmami i wykonaj kolejne polecenia.

R5QRC8Ho4hOFQ
Nagranie filmowe lekcji pod tytułem Rewolucje liberalne i powstania narodowe.
Polecenie 2

Wyjaśnij, dlaczego Grecja – mimo obowiązywania porządku powiedeńskiego i istnienia Świętego Przymierza – mogła liczyć na wsparcie państw europejskich.

R6ZMtPiSaVSOV
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 3

Opisz przyczyny wybuchu buntu we Francji w 1830 r.

RMmRvx8REOazk
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
RRgKoR9NIKWEt
Nagranie filmowe lekcji pod tytułem Rewolucje liberalne i powstania narodowe. Część druga.
Polecenie 4

Przedstaw organizacje, które dążyły do obalenia dotychczasowego porządku politycznego.

R1AlroC9B7L2D
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 5

Wymień najważniejsze żądania środowisk liberalnych.

Rwf0MrzC6MwkD
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 1

Zapoznaj się z przytoczonym niżej fragmentem tekstu jednego z myślicieli przełomu XVIII i XIX w., a następnie określ, czy był on konserwatystą, czy liberałem. Uzasadnij odpowiedź.

Historia idei politycznych. Wybór tekstów

[…] wszelki rząd jest absolutny i z chwilą, gdy można się mu przeciwstawić pod pretekstem omyłki czy niesprawiedliwości – przestaje istnieć. […] Gdy forma monarchiczna raz została ustalona, nieomylność jest już tylko koniecznym następstwem supremacji, albo powiedzmy raczej, że jest to jedna i ta sama rzecz pod dwiema różnymi nazwami. […] Tak więc, przyjąwszy, że jedność jest konieczna, nie można zarzucać błędu papieżowi – choćby nawet mylił się istotnie – tak jak nie można zarzucać go władcom świeckim, którzy nigdy nie rościli sobie pretensji do nieomylności.

1 Źródło: Historia idei politycznych. Wybór tekstów, red. S. Filipowicz, A. Mielczarek, K. Pieliński, M. Tański, Warszawa 2012, s. 650.
RTCXdaluRuZUa
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
1
211
Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z poniższym obrazem z 1830 r., nawiązującym do wydarzeń z okresu rewolucji lipcowej we Francji, a następnie zinterpretuj jego przesłanie.

RnkNUStmP6Hu2
Źródło: Léon Cogniet, Wikimedia Commons, domena publiczna.
RquqbDOETDiU0
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
RRVkdyYgSQRYh
(Uzupełnij).