Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z filmami, a następnie wykonaj polecenia.

RkNobICmsxbps
Film na temat potopu szwedzkiego.
Polecenie 2

Porównaj sytuację Szwecji i Rzeczpospolitej tuż przed wybuchem wojen polsko‑szwedzkich w 1655 roku. Wskaż silniejsze państwo. Odpowiedź uzasadnij.

Rj42lNCleNz10
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Wyjaśnij, dlaczego Wielkopolanie w lipcu 1655 r. podpisali akt kapitulacji, uznający zwierzchnictwo szwedzkiego króla. Podaj skutki tego wydarzenia.

R27t773olljPA
(Uzupełnij).
RlAzQd2WzZaqe
Film na temat potopu szwedzkiego.
Polecenie 4

Opisz działania wojsk szwedzkich na terenie Rzeczpospolitej i wymień ich skutki. Zwróć uwagę na to, czym się charakteryzowały te działania.

R1dJ1rP6yLCT0
(Uzupełnij).
Polecenie 5

Podaj okoliczności podpisania pokoju oliwskiego i wymień jego postanowienia.

RLp7bRUnjta6R
(Uzupełnij).
Rk52z0445LqKs1
Ćwiczenie 1
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
Ćwiczenie 1
Rqm5tGVTF0eKe
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z poniższym materiałem źródłowym, a następnie określ: co to za dokument, kto jest jego nadawcą, a kto adresatem, a także kiedy i w jakich okolicznościach powstał. Uzasadnij odpowiedź.

„[…] zaś Najjaśniejszy Elektor, a także wszyscy jego męscy potomkowie zostają uwolnieni od powinności lennych, którymi do dzisiaj byli związani względem Króla i Rzeczypospolitej, jak również i od tych wszystkich, które z tego związku wynikają. Nie należy jednak przez to rozumieć wieczystego wyrzeczenia się lenna. Gdyby bowiem doszło do wymarcia męskiej linii wspomnianej wyżej prawowitej dynastii elektorskiej, Najjaśniejsi Królowie i Rzeczpospolita zastrzegają sobie prawo do tegoż księstwa. W związku z tym w wyniku tego traktatu bynajmniej nie dochodzi do oderwania księstwa od Rzeczypospolitej, które to zastrzeżenie w żadnym wypadku nie będzie ograniczało najwyższej władzy książęcej Najjaśniejszego Elektora.

c1 Cytat za: Maciej Dogiel, Codex diplomaticus Regni Poloniae et Magni Ducatus Lithuaniae, t. 4, Wilno 1764, s. 488; tłumaczenie własne: B. Krzymiński.
Ryhmc4RvNFyAN
Twoja odpowiedź: (Uzupełnij).